rozstaw kół

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

rozstaw kół

Post autor: realBiker »

Jaki efekt da zwiększenie z tyłu rozstawu kół? W plaskaczu miałem tak że z tyłu kapcie stały szerzej niż z przodu, a co będzie jak tak zrobię w 4x4?

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: rozstaw kół

Post autor: Norick »

Za dużo złego się nie stanie. Nie praktykuje się jednak tego w terenówkach ze względu na "podwójna koleinę" co skutkuje zwiększeniem oporów w terenie i nie mieszczeniu się na niektórych mostach trapach etc. Jedynym samochodem terenowym seryjnie produkowanym z innym rozstawem kół jest Fiat Campagnola i jego licencyjna wersja Zastawa AR55. A nie jest to samochód wybitnie mobilny w plenerze :mrgreen:
Chyba żę znów są nowe trendy i coś przespałem? :roll:

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: rozstaw kół

Post autor: Kwieczor »

Norick pisze:Za dużo złego się nie stanie. Nie praktykuje się jednak tego w terenówkach ze względu na "podwójna koleinę" co skutkuje zwiększeniem oporów w terenie i nie mieszczeniu się na niektórych mostach trapach etc. Jedynym samochodem terenowym seryjnie produkowanym z innym rozstawem kół jest Fiat Campagnola i jego licencyjna wersja Zastawa AR55. A nie jest to samochód wybitnie mobilny w plenerze :mrgreen:
Chyba żę znów są nowe trendy i coś przespałem? :roll:
no ciekawy wynalazek, zwłaszcza koło zapasowe w kabinie i kąty kół, ten rozstaw już pomijając:
FIAT_Campagnola.JPG

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8423
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: rozstaw kół

Post autor: Rokfor32 »

J7 też ma różny rozstaw kół z przodu i z tyłu - nie dużo, ale jednak. Jest ok. 2 cm róznicy (a i to nie jestem pewien czy nie na stronę).

To rozwiązanie ponoć wymyślono właśnie ze względu na to, żeby tylna oś "nie mieściła się" w koleinie robionej przez przednią. Dzięki temu (ponoć) część błocka z boków koleiny obrywana jest i ląduje pod bieżnikiem, co ma powodować delikatne uniesienie całej osi (coby rura mostu tylnego nie darła po glebie, sfrezowanej przez przednią oś).

Nie wiem czy to działa, w błocku pewnie niekoniecznie. Ale podejrzewam że już na przykład w piachu (który nie wyciska się spod kół jak błocko) może działać.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: rozstaw kół

Post autor: Norick »

Hehe czyli jednak coś przespałem :D
Co byśmy zrobili bez "kaskaderskiego wypasu owiec"
W takim razie powinienem napisać że jedyny dotychczas mi znany samochód produkowany z innym rozstawem kół na osiach
Może to jest jakaś metoda :idea: ale jakoś nie nadążam i mentalnie zostanę w jednej koleinie :mrgreen:
Acha w Campagnioli kątami próbowano się zbliżyć do jednakowego rozstawu...ale :?:

ODPOWIEDZ