Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiowych

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
klepa
Klubowicz
Posty: 283
Rejestracja: 12 lut 2011, 19:45
Auto: Sprinter4x4 (16r.), V8 (08r.), Patrol Y61 GU4 (08r.)
Kontakt:

Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiowych

Post autor: klepa »

Nie jestem mistrzem w tym temacie, ale dziś Pan wulkanizator uświadomił mnie, że posiadanie na stalowej feldze nakrętek od aluminiowych felg to jakiś mega niewypał i nie może tak być. Bo wytrzymałość materiału, 20 lat praktyki i doświadczenia mu tak mówi,itd...

Do ładnej i swieżutko wyjętej z pudełka felgi Dotz Dakar zaproponował mi jakieś najprostsze (wyglądające badziewnie) nakrętki: http://srubydofelg.pl/nakretki/m12x1-5- ... od_66.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pod presją "merytorycznych" argumentów uległem. Przecież nie o estetykę tu chodzi, a o bezpieczeństwo.

Natomiast po powrocie do domu i obejrzeniu swojej nowej felgi z paskudnymi śrubami jestem gotów podmienić na coś bardziej estetycznego, np: http://www.toptuner.pl/go/_info/?user_id=200195" onclick="window.open(this.href);return false;

I tu pytanie. Zakładając, ze dalej to bedzie nakrętka 12x1.5 to czy faktycznie może być problem z taką zamianą? Z tego co mi się wydaje sam producent (Dotz) daje te same śruby do felgi aluminiowej co stalowej. Ale nie jestem powiem. (o dziwo Pan wulkanizator oprotestował te nakrętki, które przyszły w komplecie z felgąmi, twierdząc, że durny konfigurator źle dobrał nakrętki. I weź tu bądź mądry...

Awatar użytkownika
klepa
Klubowicz
Posty: 283
Rejestracja: 12 lut 2011, 19:45
Auto: Sprinter4x4 (16r.), V8 (08r.), Patrol Y61 GU4 (08r.)
Kontakt:

Re: Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiow

Post autor: klepa »

dodam tylko, że oczywiście jestem świadomy, że nakrętka do felgi stalowej musi być stożkowa.

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiow

Post autor: estewes »

Wulkanizator ma rację,inny jest kąt przylegania nakrętki do felgi w stalówkach a inny w alu felgach

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiow

Post autor: LEX »

Aluminiowe felgi często mają nakrętki przylegające płasko. Wyglądają jak nakrętka z podkładką.

Felgi stalowe mają najczęściej nakrętkę stożkową, bez części wyglądającej jak podkładka.

Czasami też w obydwu przypadkach są nakrętki stożkowe lub owalne, ale o innych kątach/wymiarach.

Musisz zajrzeć w otwory felgi i sprawdzić jak są zrobione, a potem porównać z nakrętkami i zobaczyć, które najlepiej pasują.
Obrazek

Awatar użytkownika
marcinvvv
Posty: 460
Rejestracja: 22 sie 2010, 03:57
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Nakrętki do felg stalowych, a nakrętki do felg aluminiow

Post autor: marcinvvv »

ja dodam tylko tyle ze lepiej dobrze sie upewnic jakie nakretki sa odpowiednie. juz jedno kolo mi odpadlo

ODPOWIEDZ