Jaki rozmiar opon

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Jaki rozmiar opon

Post autor: nixon »

Jeśli temat gdzieś jest opisany to z góry przepraszam. Jestem na etapie wymiany opon w J6. I tu dylemat zakładać 33/12.50 czy 33/10.50. Plusy i minusy obydwu rozwiązań?! Przerabiał ktoś temat???

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: plum76 »

Do blota szerokie. Na wyprawy waskie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: hetman »

Na 12.5 będzie cię wozić po koleinach na 10.5 da się normalnie jezdzic. Jak masz auto bardziej użytkowe to węższe. Na 12.5 i tak duzo dalej nie zajedziesz w błocie..

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: Cruiser »

hetman pisze:Na 12.5 będzie cię wozić po koleinach na 10.5 da się normalnie jezdzic. Jak masz auto bardziej użytkowe to węższe. Na 12.5 i tak duzo dalej nie zajedziesz w błocie..

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Tak samo to widzę. Kiedyś byłem zwolennikiem opon jak balony w maksymalnym rozmiarze. Teraz (Hilem) w terenie jeżdżę na „przecinakach” asfaltu i jestem mega zadowolony. Użytkowo - tylko takie.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: rolkos »

Jest teoria która mówi że szerokie w błocie wcale nie robią lepiej, a lepiej wysoki profil waska opona i niskie ciśnienie. Wtedy ślad jest długi i nie pchasz czołem opony całego bagna. Tyle teorii.

Ale wiadomo szeroka wygląda bardziej kozacko to i lepiej robi ;)

dohap
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2013, 18:38

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: dohap »

Teoria poparta nauką była kiedys na expeditionwest.com. Wychodzi ze szerokie dopiero w błocie lub podmoklym glebszym niz do osi. Jest to w sumie zgodne z koncepcją firm Ursus i Massey Ferguson, traktory na cienkich kołach jakoś się w polu nie przyjęły. W rowerach podobnie- ciezko na wąskich gonic po piachu i błocie. Na innych nawierzchniach bardzo istotnym czynnikiem jest niedoceniana u nas mieszanka i „mechaniczne” łączenie opony z podłożem, dlatego bardzo szerokie opony mogą mimo mniejszego nacisku całkiem dobrze trzymac np na wapieniach. Ale juz na naszych sliskich kamieniach wąskie teoretycznie będą lepsze. Jest jeszcze jedna kwestia- nowe opony o innej budowie i nizszym niz kiedys profilu (65,75 a kiedys 85,100) inaczej rozkładają sie przy niskim cisnieniu. Tego co bylo do wykonania w 7.5R16 nie da sie zrobic 265/70/17.

Awatar użytkownika
nixon
Posty: 602
Rejestracja: 08 lut 2009, 09:05
Auto: hj61; fj80;
Kontakt:

Re: Jaki rozmiar opon

Post autor: nixon »

Dzięki za aktywne doradztwo. Stanęlo na 12.5 BF KM3. Ot taki kompromis:)

ODPOWIEDZ