Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Moderator: luk4s7

Szymek
Posty: 69
Rejestracja: 02 gru 2008, 00:06
Auto: HDJ 100

Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Szymek »

czesc
mam do was pytanie: czy mozna jakos zmienic (przeprogramowac) komputer, aby nie przeklamywal licznik po zmianie kol na wiekszy rozmiar? Chcialbym podniesc wyzej LC i zalozyc wieksze kola, tylko chcialbym tez, aby licznik predkosci pokazywal w miare dokladna predkosc.
Czy mozna jakos pogrzebac w komputerze samochodu i zrobic tak, aby nie przeklamywal?

Pozdrawiam
Szymek.

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: czobi »

walczysz o 5-10%, sztuka dla sztuki??
zyj z tym jak wszyscy na swiecie
nie rozwijasz przeciez 3predkosci kosmicznej
zeby ci to robilo roznice..chyba :shock: :lol:

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Gałka »

dokładny pomiar predkości bedziesz miał z GPS-a. Liczniki samochodowe kłamią; u mnie w focusie o -8 km przy 100km/h a w Hzj-cie dopiero jest dobrze po założeniu 235/85/16. Na mniejszych też odejmuje. Może i dobrze bo przy radarach masz zapas :D

Awatar użytkownika
Ziemniak
Posty: 53
Rejestracja: 28 cze 2008, 15:41

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Ziemniak »

Sam lift nie za wiele Ci da, bo opone najszersza jaka zalozysz bez dalszych modow to 265/70 lub 275/70. Niestety z przodu przy szerszej oponie bedzie obstrukcja. Szersza opona wymaga dystansow albo wymiany felg z mniejszym ET. Ja zalozylem dystanse :mrgreen: a szersze gumu beda na wiosne jak zjade mt-ki :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: kylon »

Tak jak Gałka pisze. W wielu samochodach wskazania licznika są zaniżone o parę kilometrów.

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Meris »

na HDJ80 manualna skczynia z oponami 33"5 wysokosci licznik predkosci pokazujie dokladnie z GPS, a distans km klamie w krutsza strone... podobnie na 7-10 procent.

SZOSZON
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:39

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: SZOSZON »

Witam

w swoim lc120 zamontowane mam kólka 305/70/20 trochę większe on orginału . Wymusiły one extremalny lift jak w monster tracku (w sumie na podzespołach firmy która takie potwory tworzy ) podcinanie zderzaka przedniego i to sporo chlapacze to jóż wspomnienie felgi oczywiście zwiększające odsadzenie na zewnątrz . przekłamanie na tych kołach między licznikiem a GPS-em przy 100 km/g to 2+/-3 km/g przy 120 km/g to 4+/-5 km/g .
Mi osobiście nie robi to wielkiej różnicy i tak prawie nie patrzę na licznik tylko na obrotak a pozatym z biegiem czasu wyczuwasz sprzęt i wiesz ile jedziesz .

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: fobos »

@SZOSZON zapraszamy do przywitania i napisania kilku słów o sobie i swojej Toyocie w tym temacie : http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=24

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: LEX »

Jakby co to tu jest kalkulator, który pokaże różnice w wielkości opon oraz obliczy procent przekłamywania licznika:

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

A swoją drogą Szoszon, pokaż więcej bo póki co to tylko 3 fotki z komórki widziałem...

Awatar użytkownika
Pzwmichu
Posty: 90
Rejestracja: 05 lut 2009, 07:49
Auto: Hilux SR5 08
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Pzwmichu »

Wiem, że odgrzewam kotleta, ale ostatnio po założeniu AT 31x10,5r15 zastanowił mnie fakt, że w końcu prędkość się pokrywa z tą z nawigacji (większe koła) ale jak jest z przejechanym dystansem, czy przy większych kołach nie robimy więcej km niż bije licznik. Wiem, ze to podstawy fizyki ale nie chce mi się wracać do szkoły średniej :)

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Kwieczor »

Pzwmichu pisze:Wiem, że odgrzewam kotleta, ale ostatnio po założeniu AT 31x10,5r15 zastanowił mnie fakt, że w końcu prędkość się pokrywa z tą z nawigacji (większe koła) ale jak jest z przejechanym dystansem, czy przy większych kołach nie robimy więcej km niż bije licznik. Wiem, ze to podstawy fizyki ale nie chce mi się wracać do szkoły średniej :)
jest zgodnie z fizyką - mniejsze koła zaniżają zarówno prędkość, jak i zawyżają przebieg

też od jakiegoś czasu jeżdżę na 31/10,5:
- prędkość licznikowa zgadza się z GPS
- do pracy zamiast 58 km w jedną stronę mam teraz 53 ;)

Awatar użytkownika
Pzwmichu
Posty: 90
Rejestracja: 05 lut 2009, 07:49
Auto: Hilux SR5 08
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Pzwmichu »

Kwieczor pisze:
Pzwmichu pisze:Wiem, że odgrzewam kotleta, ale ostatnio po założeniu AT 31x10,5r15 zastanowił mnie fakt, że w końcu prędkość się pokrywa z tą z nawigacji (większe koła) ale jak jest z przejechanym dystansem, czy przy większych kołach nie robimy więcej km niż bije licznik. Wiem, ze to podstawy fizyki ale nie chce mi się wracać do szkoły średniej :)
jest zgodnie z fizyką - mniejsze koła zaniżają zarówno prędkość, jak i zawyżają przebieg

też od jakiegoś czasu jeżdżę na 31/10,5:
- prędkość licznikowa zgadza się z GPS
- do pracy zamiast 58 km w jedną stronę mam teraz 53 ;)
czyli jeśli spalanie mi wzrosło po przesiadce na większe opony z 9,5 na 10,7 to nie jest to wina tylko szerszych i większych opon o innym bieżniku, tylko mają też w tym udział przekłamania licznika po zmianie opon :)

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Kwieczor »

dokładnie tak - u mnie efekt był zauważalny jak się przesiadłem na teoretycznie oszczędniejsze od stockowych (bo węższe) 225/70/17 - mimo, że opory toczenia mniejsze spalanie wzrosło o prawie pół litra, a na BFG KM2 - o ponad litr (na co składa się zarówno zwyżka rozmiaru, jak i zwiekszone opory)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Rokfor32 »

Co do kalibracji liczników - da się. Przy mechanicznych (napędzanych linką) są specjalne kalibratory (takie małe przekładnie) montowane na lince, przy elektronicznych są kalibratory impulsów (dowolnie dostrajane). W Isla było tego mnogo, wsio niemal zanabywane za kałużą 9elektroniczne obili sami).

Ale - jak wyżej. Przy zmianie rozmiaru o kilka % nie ma sensu. Ja używam, bo jeżdżę na 35" , i przekłamanie jest o 20% do oryginału, i to już denerwuje.

A, i w ramach ciekawostki - toyotowskie napędy liczników (i te mechaniczne, i elektroniczne) mają wymienne kółeczka zębate napędu, i jest ich kilka (ilości ząbków), bo te same skrzynki przychodziły do różnych modeli i wielkości kół. Na samych tych kółeczkach można skalibrować licznik do ok. 6%.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Wieksze kola i przeklamywanie licznika

Post autor: Norick »

W większości przypadków liczniki oszukują, mnie obecnie w avensisówce klamie o 10kilometrów, w Hilu na fabrycznych gumach o ok 15tu, przy zmianie na 31x10,5x15 oklamuje mnie o ok. 5 km/h.
Skoro koledzy twierdzą że nie klamie przy tym rozmiarze to jeszcze zostaje kwestia GPSa :D

ODPOWIEDZ