Import części z Emiratów

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Import części z Emiratów

Post autor: rolkos »

Jakie są wasze doświadczenia co do importu części z Emiratów? Czy poza kosztem transportu doliczyć do ceny cło 10%, vat 23% i to będzie wszystko czy mogą być po drodze jeszcze jakieś niespodzianki?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: kylon »

Obsługa firmy kurierskiej czyli wypełnienia sadów itp. Vat od całości z transportem. Tłumaczenia dokumentów itp.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: rolkos »

Trzeba robić tłumaczenia nawet jak ściągam 2 części prywatnie?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: kylon »

W dzisiejszych czasach nie ma że prywatnie. Państwo teraz cli paczki z Ebaya po 40-50 dolarów. Kupuję prywatnie tego dużo do mojego hobby i Kamila ciągle lata na Poleczki albo wypełnia wnioski internetowo.
Zawsze możesz skorzystać z tego że ja z Emiratów ciągnę graty co dwa tygodnie no ale ja doliczę kilka procent i wystawiam faktury lub paragon.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Import części z Emiratów

Post autor: oradek »

Unikanie płacenia cła to przestępstwo karo-skarbowe, za zaniżanie albo fałszowanie wartości na deklaracji celnej grozi też odpowiedzialność karna za oszustwo, wprowadzenie urzędnika w błąd, posługiwanie się nierzetelnym dokumentem, wyłudzenia podatku/cła itd...

Nie wiem czy opłacalna jest taka oszczędność, ale wiem, że dużo ludzi próbuje i wielu się udaje. Nie płacą cła ani VAT.
Chiny są mocno kontrolowane, ale i tak dużo przesyłek przechodzi bez VAT i cła. Dużo zależy od wielkości i ciężaru paczki.

Na pewno zaniżanie wartości przesyłki może spowodować, że w razie zagubienia paczki w transporcie, lub wręcz nie wysłaniu jej przez "inaczej uczciwego" sprzedawcę i nadawcę, "odzyskamy" tylko zadeklarowaną wartość przesyłki.

W razie sprawdzenia przez celników może też być zmieniona wartość wg wyceny celnika, a odbiorca będzie miał kłopoty.

Chytry traci podobno dwa razy, ale kto nie ryzykuje ten szampana nie pije :) tyle w tym zakresie mądrości ludowych.

Historia z mojego doświadczenia - wysłałem "sam sobie" z USA do Polski, pocztą, zabawkę Disneya "miecz świetlny", który dostaliśmy będąc tam na gwiazdkę u rodziny.

Miecz świetlny - zabawka taka, trochę ładniejsza niż plastikowe powszechnie dostępne, warta około 100$, u nas nie do kupienia w takiej wersji, w tamtym czasie.

Przedmiot był za długi do walizki, bałem się też, że do podręcznego nie będę mógł zabrać do samolotu. Postanowiłem wysłać pocztą. Wartość wpisałem realną, ok 100$, żeby w razie zagubienia chociaż odzyskać pieniądze z ubezpieczenia, żeby można było prezent odkupić. Za paczkę zapłaciłem około 50$...

Nadawca ja, bo dziecka nie można wpisać, i odbiorca też ja, zgodnie z prawdą, jak zwykle. Było to kilka dni przed powrotem do kraju, więc wiedziałem, że paczka przyjdzie po przylocie.

Realnie więc nie było ani zakupu z USA, ani importu. Przedmiot był "używany" bo rozpakowaliśmy go w USA. Czyli teoretycznie nie ma powodów do opodatkowania albo ocalenia, wydawało mi się.

Niestety urząd celny miał swoje zdanie.

Wedle przepisów UE, nawet przywiezione ze sobą rzeczy w walizce, ponad jakąś wartość, celnik może oclić i naliczyć VAT.

Nie było cła, bo na zabawki z USA nie ma cła, chociaż Pani zastanawiała się czy "miecz" nie jest bronią... ale było 23% VAT :(

Gdybym był oszustem i wpisał, że wartość poniżej chyba 50$ i "gift" oraz nadawca to babcia, to bym nie płacił VAT ani cła, uświadomił mnie urzędnik na infolinii Ministerstwa Finansów - Informacji Skarbowej.

Jednak że wpisałem prawdę i wartość ponad 100$ to w d... mają nawet to, że "używane" i że nie ma "dostawy" bo sam sobie wysłałem. Dla nich to import i zapłaciłem vat bo inaczej paczki by nie wydali.

Także...

W Szwajcarii VAT to 7,7%
Więc Kylon musi otworzyć swój oddział tam i wtedy będzie może taniej :)
W ostateczności Niemcy 19%

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: PblO »

Na części samochodowe stawka cła to 3 - 4.5%, 10% jest na całe samochody.
Twój koszt to wartość towaru + transport + cło obu (najczęściej 4.5%) + VAT od od całości.

Nie ma znaczenia czy prywatnie, czy na firmę, zgodnie z przepisami UE, na wszystko, również używane, powyżej 22€ nalicza się VAT, lub jeżeli gift, kwota zwolniona z VAT do 45€, od 150€ cło + VAT.

Jedyna opcja, żeby nie płacić, to podanie wartości wraz z przesyłką poniżej 22€, co przydarza mi się zazwyczaj przy zakupach z Chin :)
Za wysłanie paczki jako gift, pod warunkiem, że transakcja osoba prywatna / osoba prywatna, do 45€ nie zapłaci się nic.
Kupuję sporo w USA i czasem udaje mi się jakoś "przejść bokiem" za droższe zakupy, ale dlaczego i kiedy, pojęcia nie mam.

Za zaniżoną deklarację wartości przez sprzedawcę, nie spotkają nas żadne poważne kłopoty, jedyne co nas może spotkać, to korekta przez UC i naliczenie opłat od ustalonej wartości, więc moim zdaniem próbować trzeba ;)
oradek pisze:Gdybym był oszustem i wpisał, że wartość poniżej chyba 50$ i "gift" oraz nadawca to babcia, to bym nie płacił VAT ani cła ...
Gdybyś był oszustem i wpisał gift z jakąkolwiek wartością, która wraz z kosztami przesyłki przekracza 45€, to i tak byś zapłacił VAT.
Nie jest prawdą, że nie ma cła na zabawki z USA, po prostu miecz 100$ + 50$ przesyłka, nie przekracza kwoty zwolnionej z cła (4,7% w przypadku zabawek),

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: kylon »

Ale żadna z firm w Emiratach nic nie zaniży. Faktura i dziękuję.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: kpeugeot »

PblO pisze:Na części samochodowe stawka cła to 3 - 4.5%, 10% jest na całe samochody.
Twój koszt to wartość towaru + transport + cło obu (najczęściej 4.5%) + VAT od od całości.

Nie ma znaczenia czy prywatnie, czy na firmę, zgodnie z przepisami UE, na wszystko, również używane, powyżej 22€ nalicza się VAT, lub jeżeli gift, kwota zwolniona z VAT do 45€, od 150€ cło + VAT.

Jedyna opcja, żeby nie płacić, to podanie wartości wraz z przesyłką poniżej 22€, co przydarza mi się zazwyczaj przy zakupach z Chin :)
Za wysłanie paczki jako gift, pod warunkiem, że transakcja osoba prywatna / osoba prywatna, do 45€ nie zapłaci się nic.
Kupuję sporo w USA i czasem udaje mi się jakoś "przejść bokiem" za droższe zakupy, ale dlaczego i kiedy, pojęcia nie mam.

Za zaniżoną deklarację wartości przez sprzedawcę, nie spotkają nas żadne poważne kłopoty, jedyne co nas może spotkać, to korekta przez UC i naliczenie opłat od ustalonej wartości, więc moim zdaniem próbować trzeba ;)
oradek pisze:Gdybym był oszustem i wpisał, że wartość poniżej chyba 50$ i "gift" oraz nadawca to babcia, to bym nie płacił VAT ani cła ...
Gdybyś był oszustem i wpisał gift z jakąkolwiek wartością, która wraz z kosztami przesyłki przekracza 45€, to i tak byś zapłacił VAT.
Nie jest prawdą, że nie ma cła na zabawki z USA, po prostu miecz 100$ + 50$ przesyłka, nie przekracza kwoty zwolnionej z cła (4,7% w przypadku zabawek),

a jak to jest z paczkami wewnątrz europy?

Aliexpres ma magazyny w Hiszpanii i stamtąd wysyłając teoretycznie powinno być bez opłat?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: rolkos »

Zamawiałem sporo z Ali i czy to z Chin czy z Hiszpanii nie było cła. Z chin zamawiam jakieś tanie duperelki, webasto zamawiałem chyba z Hiszpanii i doszło w kilka dni bez cła.

gwt
Posty: 216
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:29
Auto: HDJ 100

Re: Import części z Emiratów

Post autor: gwt »

Nie ma reguły jeśli chodzi o zamawianie z Aliexpress. W 90% nigdy nie płaciłem nic extra. Ale ostatnio o dziwo wysyłka ze Szwecji do kwoty bodajże 68$ dołożyli cło, VAT i jakieś dodatkowe opłaty za obsługę. Przyszło listem poleconym, odesłałem mailem zrzuty ekranu z Ali i zrzut ekranu z potwierdzenia przelewu. Za 3 dni przesyłka była na poczcie i dopłata też na poczcie.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Import części z Emiratów

Post autor: oradek »

Forum jest publiczne, więc przypomnę, zanim teoretyczna dyskusja pójdzie w złym kierunku, że podżeganie/nakłanianie do popełnienia przestępstwa, oraz pochwalanie przestępstw, też jest w Polsce karalne:

Art. 18.1.KK
Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

Art. 255 KK
§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa,
podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: rolkos »

Od kiedy zakupy na Ali są przestępstwem? Coś mnie ominęło?

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: sebastian44 »

Dobrze że mamy tu strażnika moralności :D

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: PblO »

oradek pisze:Forum jest publiczne...
To, że przesyłki przechodzą bez cła, nie jest jest winą kupującego, a raczej niefrasobliwości urzędników państwowych, więc ostrzegać powinieneś celników.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Import części z Emiratów

Post autor: PblO »

sebastian44 pisze:Dobrze że mamy tu strażnika moralności :D
Taką oto piosnkę mi się przypomniałeś... :wink:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=rJmR-ag ... 4g&index=5[/youtube]

ODPOWIEDZ