Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

Hej,

Kupiłem niedawno Land Cruisera J95 z 2001 roku i zastanawia mnie dlaczego w dowodzie oznaczony jest jako ciężarowy, a jednocześnie ma 5 miejsc. Portal historiapojazdu.gov.pl mówi, że to wręcz pojazd ciężarowy, wielozadaniowy. Pojazd nie ma oczywiście kratki, ma pełnoprawne 5 miejsc z zagłówkami i pasami. Poprzedni właściciel miał go 10 lat i mówi, że "tak było od zawsze, w sumie nie wie czemu". Czy to normalne? Mi nie wydaje się normalne. Teoretycznie mając w dowodzie adnotację "ciężarowy" powinienem na granicy stać w kolejce dla aut ciężarowych, kupować inne winiety za granicą, a policjant może mi chyba zabrać dowód stwierdzając niezgodność wpisu w dowodzie ze stanem faktycznym? Z drugiej strony pytałem jednego innego właściciela LC i mówi, że też ma "ciężarowy" i tym się nie przejmuje ;)

Czekam na Wasze opinie, najchętniej poparte przepisami prawa ;)

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: rolkos »

Pewnie był tak zarejestrowany ze względów podatkowych, a kratkę ktoś wyjął sam. Radzę sprawę uregulować, raz w samochodzie kombi (też był 5 miejsc i ciężarowy) Policja przy kontroli sprawdzała czy jest kratka. Tak czy inaczej lepiej to wyprostować.

Jako ciekawostka przy rejestracji mojego LC pani w komunikacji wybrała "Samochód do przewozu rannych" bo tak jej się kliknęło i tak miałem w dowodzie tymczasowym. Zadzwoniłem do urzędu i na twardym dowodzie jest już osobowy. Chociaż teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo jako samochód specjalny mógłbym mieć wolną rękę do przeróbek ;)

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

Też mi się wydaje, że lepiej to wyprostować. Podobno kratkę powinien zdemontować wykwalifikowany warsztat i dać na to zaświadczenie, ale pewnie na SKP nie będą robić problemów, tylko po prostu wystawią ekspertyzę, że z autem wszystko jest ok i z tym pójdę do urzędu przy okazji przerejestrowywania auta na mnie.

Pierwszy raz widzę auto ciężarowe z 5 miejscami w dowodzie. Zwykle są 4.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: rolkos »

Na SKP trzeba pokazać dokument z warsztatu co ma uprawnienia do przeróbek (generalnie chodzi o odpowiedni wpis PKD), zapytaj jakiś warsztat czy jest możliwość "demontażu kratki" dostaniesz dokument że jest zdemontowana. Z tym dokumentem do SKP, tam ci dadzą kwitek i dalej do komunikacji w celu zmiany dowodu. Jest trochę latania ale w pół dnia da radę ogarnąć (przerabiałem na własnej skórze).

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

Tak zrobię, dzięki :)

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: oradek »

Znany, chory patent, żeby nie płacić akcyzy :(
https://forum.infor.pl/topic/202964-dla ... na-odwrot/

Holandia ma swój wzór na określenie co jest autem osobowym a dla celów podatkowych ciężarowym - pojemność a nie ładowność. Stąd plaga aut z podniesionym dachem, żeby się zmieścić we wzorze i mieć w dowodzie "ciężarowy" I nie zapłacić przy sprowadzeniu akcyzy, dzięki czemu auto tańsze o 18%.

Wystarczy jechać na diagnostykę i zmienić wpis w dowodzie.

Jeśli auto kupiłeś w Polsce, od polskiego podmiotu, to nie martw się, nie zapłacisz akcyzy, gdyby urząd celny cię wzywał, to musisz tylko napisać, że nie dokonywałeś wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jeśli sam sprowadził byś z UE do Polski, to może nawet po kilku latach urząd zmienić zdanie i naliczyć akcyzę, nie pomoże nawet to, że sprzedasz auto bo obowiązek podatkowy spoczywa na tym, kto sprowadził. Nie pomoże też to, że przy sprowadzeniu zarejestrowali i nie chcieli akcyzy. Stary patent.

Akcyza dla aut z silnikiem powyżej 2 litrów to 18,6%
Vat to 23%
Przykładowo:
Cena auta = 100
Wariant z akcyzą
(100+18,6%)+23%=146
Wariant bez akcyzy
100+23%=123.

Z tym staniem na granicy to mit.
Zabranie dowodu też mit, chyba, że masz zapis o vat1 I powinien mieć kratkę, ale nie w przypadku jak masz 5 miejsc.
Teoretycznie też nie może stać na chodniku, bo niby ciężarowy, ale to też mit.

Mity stare bo auto do 3,5 tony i
inna jest definicja podatkowa a inna w prawie o ruchu, było wałkowane.



Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek
Ostatnio zmieniony 02 paź 2018, 12:20 przez oradek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

W moim przypadku to chyba nie to, bo auto jest krajowe. Ale ciekawy wątek poruszyłeś - nie miałem świadomości.

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Cruiser »

Mój LC też był ciężarowy i miał 5 miejsc z kompletem pasów i zagłówków. Odkręcenie kraty musiałem zlecić w Skodzie bo podobno oni mieli tylko uprawnienia do zmiany mechanicznej, polegającej na odkręceniu kilku śrub i wyciągnięciu kraty. Przegląd na stacji bezproblemowo i już nie był ciężarówką. Uwaga: zakład uprawniony robi zdjęcia przed demontażem i po demontażu - czytaj z kratką i bez kratki. Te zdjęcia dołącza do potwierdzenia wykonania czynności wysoce trudnych dla diagnosty.

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

Uwaga: zakład uprawniony robi zdjęcia przed demontażem i po demontażu - czytaj z kratką i bez kratki.
Ok, czyli będziemy uprawiać fikcję... No nic, przynajmniej wiem na czym stoję, dzięki.

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: oradek »

Każdy zakład może zdjąć kratkę, jeśli ma "uprawnienia", a posiadanie uprawnień potwierdza wpis w KRS lub CEIDG kategorii PKD "naprawa pojazdów" 45.20.z.
Taka mała fikcja prawna że starych czasów. Dziś każda firma ma z PKD zwykle wszystko, co się da wpisane w rodzaj działalności prowadzonej. Ja co prawda mam warsztat i mechaników, więc nie jest to akurat w moim przypadku fikcja.

Nikt nigdzie nie wymagał żadnych obowiązkowych zdjęć.

Zdjęcia, jeśli ktoś robił, to w sumie bezprawnie, żeby się może "na wszelki wypadek" zabezpieczyć, że zaświadczenie nie poświadcza nieprawdy. Bo może jakiś klient sprowadził firmie na głowę kłopoty, już miał sprawę przed urzędem celnym i na gwałt dorabiałem historię z demontażem. Znam takie przypadki, gdy np Cayenne i X5 były sprowadzane bez akcyzy, jako 2 osobowe, a potem szybko "modyfikowane" na 5 osobowe. Celnicy się strasznie wściekli i szukali sposobu, żeby ukrócic ten proceder. Złodziejskie praktyki, ale sporo było takich przypadków.

Realnie, jest tylko wymagany papier, że firma posiadająca w PKD wpis o naprawach pojazdów, zdemontowała, często ta sama firma, która prowadzi stacje kontroli pojazdów, prowadzi też warsztat (lub sąsiadują) więc można w 1 miejscu załatwić.

Ja sam kwity raz wystawiałem, a kilka razy warsztat przy skp, bo trzeba było pasy dołożyć. Za każdym razem było dobrze i bez zdjęć :) potem stacja kontroli, opłata i urząd.

Mój kolega ma genialne powiedzenie na takie sytuacje, w których ktoś domaga się rzeczy, które nie powinny go interesować - czy byka bolą jaja, gdy się krowa cieli? Obrazek

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
maq
Posty: 80
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:05

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: maq »

A najlepiej zadzwoń do okręgowej stacji kontroli pojazdów i zapytaj. Zdaje się, że tylko takie mają odpowiednie uprawnienia.
Ja dwa razy sam odkręcałem kratkę z „ciężarówki” i jechałem takim po kwit. Jeden wóz był pięcioosobowy, zatem wystarczył demontaż. W drugim z powrotem założyłem siedzenia i pasy, i znów był siedmioosobowy. Nic nie brzęczeli, ale najpierw zadzwoniłem i zapytałem. Zapisałem też który z diagnostów mi tak powiedział.
Wolałem sam się tym zając, żeby czegoś nie popsuli.

Awatar użytkownika
Tomek92
Posty: 252
Rejestracja: 16 wrz 2018, 19:00
Auto: KDJ95 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: Tomek92 »

Dokładnie tak zrobiłem. Zadzwoniłem na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów i powiedzieli, że wszystkim się zajmą. Przyjechałem, porobili zdjęcia i mają przygotować papiery, z którymi udam się bezpośrednio do urzędu. Podobno papierów jest tyle, że wypisuje się je 2-3 godziny. To oczywiście pewnie przesada, ale nie chciało mi się czekać, więc odbiorę je przy okazji. Całość kosztowała mnie 350 zł. Chciałem zapłacić kartą, ale kartą mogłem zapłacić tylko 80 zł - reszta gotówką. Dziwny jakiś ten proces, ale ważne, że autko niedługo będzie już w pełni osobowe ;)

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Land Cruiser J95 w dowodzie jako ciężarowa z 5 miejscami

Post autor: oradek »

Gratuluję!

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

ODPOWIEDZ