NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Moderator: luk4s7

dohap
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2013, 18:38

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: dohap »

Badania nie przewidują skutecznego sprawdzania skladu spalin w dieslach, wiec na razie wszystkie tdiki i passeratti mogą jezdzic i smrodzic.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: vGreg »

Zibi pisze:No dobra, takie gadanie to ja słyszę od wielu lat. Nie przeszedłeś przeglądu? otrzymałes uzasadnienie? Jesli cos jest nielegalne to policja w każdej chwili ma prawo zatrzymac dowód rejestracyjny i skierowąc na badania kontrolne.
Pieczątkę dostałem bez proszenia się, ale pierwszy raz usłyszałem sugestię aby ściągnąć. Może na nerwowość wynika z okresu przejściowego ale kilka razy mówił o magicznej dacie 1 czerwca.
Jak pytałem o szczegóły to nie był pewien, wiec to nie wymysł diagnosty tylko wytycznych "z góry". Jak będzie to się zobaczy. Mam nadzieję, że po staremu.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: Rokfor32 »

Już teraz miało być restrykcyjnie (przypomnijcie se takie same dyskusje sprzed paru lat :wink: ).

A jest jak każdy widzi ... :mrgreen:

Co do pomysłu z płatnością "z góry" - Popatrzcie na to od drugiej strony.

Po pierwsze - nie chodzi przecież o płacenie fizycznie przed badaniem - a o płacenie bez względu na wynik badania. Płaci się za test - a nie za pieczątkę. Tak jak do tej pory przy negatywnym wyniku klient odjeżdżał bez płacenia. A diagnosta robił dokładnie tyle samo - co przy pozytywnym wyniku - ktoś więc był w plecy o czas - i o kasę. W Isla (i zdaje się całej zachodniej części EU) płaci się bez względu na wynik - i to od dawna. Zwykle jest to faktycznie przed badaniem - bo jest kolejka, więc tak to fizycznie wychodzi - ale na mniejszych stacjach to po prostu nie miało żadnego znaczenia - płaciło się za badanie, bez względu na wynik. Bez znaczenia przed, w trakcie czy po - po prostu nikomu nie przychodziło do głowy, żeby za wykonaną usługę nie zapłacić. I - to jest po prostu normalne.

Dwa - za dodatkowe badanie (po usunięciu wskazanych usterek) płaciło się mniej. Około 1/3 normalnej ceny - ale pod warunkiem zmieszczenia się w terminie - czyli miesiąca. U nas jak zrozumiałem też tak właśnie miało być - czyli jeżeli powiedzmy badanie wskazuje niedziałający ręczny - to po jego naprawieniu i zgłoszeniu się na BT w przeciągu określonego czasu (2 tyg. do miesiąca - nie wiem jak to ustawiono u nas) badaniu podlega TYLKO ten element auta - za obniżoną kasę lub bez kasy (bo sa i takie rozwiązania w części krajów).

Trzy - ma wejść wreszcie "check lista". Lista kontrolna, wg. której diagnosta sprawdza auto po kolei - W Isla na tej liście przy każdej pozycji były trzy kratki - o odpowiedniej "wadze" usterki. Wyjaśniając - hample miały wagę "1" - czyli defekt to dyskwalifikacja natychmiastowa. Ale powiedzmy żarówka w tablicy miała wagę "3". Czyli powiedzmy defektów z wagą "3" mogło byc 3 lub 4 pozycje na liscie - i auto przechodziło, z adnotacją "usunąć możliwie najszybciej". (np. przeterminowana gaśnica, brak trójkąta, etc.) Defekt z waga "1" starczał pojedynczy do dyskwalifikacji badania.

Jeżeli by to u nas miało mieć taki kształt - to jestem jak najbardziej "za".

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: rolkos »

Ta zmiana jest tylko teoretyczna ;)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: luk4s7 »

Będę miał okazję sprawdzić to za najpóźniej 14 dni. Dam znać.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: rolkos »

Byłem w zeszłym tygodniu. Jedyna zmiana taka że robią zdjęcie samochodu.

Awatar użytkownika
macieq
Posty: 164
Rejestracja: 25 cze 2008, 07:39
Auto: 4runner V6
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: macieq »

U mnie 4 dni temu, faktycznie pan najpierw skasował z góry i wypisał fakturę a potem zabrał się do badania,mówił też że wszystko teraz idzie przez Warszawę czyli muszą być online

carinus
Posty: 157
Rejestracja: 26 paź 2012, 20:48
Auto: LJ70,KZJ90
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: carinus »

Na całe szczęście u mnie po staremu.Procedury swoje,a życie swoje.Diagnosta ma więcej pracy i klnie na perd..y cepik bo nie może się połączyć.

kaminek84
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2017, 12:01
Auto: J120
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: kaminek84 »

Też byłem i faktycznie kasa wcześniej, zrobione zdjęcie auta i mówił że jeszcze w systemie im się pozmieniało. Tylko czekać jak będą kosić dużo więcej za badanie.

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: vGreg »

Bylem w sobotę z Rav benzyna na przeglądzie, badali tez spaliny i wtopa, wyszlo za duzo powietrza w spalinach czy jakoś tak, naprawa, powtorny przeglad +20pln i jest ok.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: luk4s7 »

Na czym polegała naprawa?

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: vGreg »

No nie wiem, ale cytuję "coś tam przy silniki i inne coś" :wink:

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: Cruiser »

Mniej powietrza w spalinach, więcej w oponach i wszystko git. Pińcet się należy.

szy12q
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2020, 11:50

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: szy12q »

Niby miał być sprawdzany DPF a mi nikt tego nie sprawdza dziwne

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: NOWE BADANIA TECHNICZNE OD 2018

Post autor: Cruiser »

Dosyć specyficzne wejście. Oczekujesz, że będziemy klaskać?!?

ODPOWIEDZ