Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Taka ciekawostka. Przemieszczam się aktualnie na zupełnie fabrycznych oponach, tak jak auto wyjechało z salonu.
Zalecane ciśnienie, na tabliczce znamionowej na drzwiach 2.2bara
Dziś rano zapalił mi się alert ciśnienia w jednej oponie- Wskazanie alertu to 2.2bara. W pozostałych 2x 2.3bar 1x 2.4 bar (tu bez alertu).
Stwierdziłem że cholera wie o co chodzi, może różnica ciśnień... Wyrównałem wszystkie na tabliczkę, na 2.2bar.
Zapalił się alarm trzech opon, poza jedną (wszystkie 2.2bar).
Jak opony nagrzały się od asfaltu, ciśnienie skoczyło do 2.3bar no a alarm pozostał- poprzednio na zimnym 2.3 było ok.
Ktoś ogarnia o co mu chodzi?
Dopompowałem na wieczór na 2.4 i zobaczę co powie jutro. Ale dla czego komp krzyczy niskie ciśnienie skoro sam wyświetla że jest zgodne z zaleceniami?

Obrazek

Awatar użytkownika
021CLT
Posty: 205
Rejestracja: 15 cze 2012, 21:34
Auto: Toyota LC120
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: 021CLT »

Kwestia wyzerowania od jakiego poziomu ma alarmować.
Już było na forum wcześniej, jeden z kolegów napisał to dość obszernie.
U mnie np. mam na zimnych oponach 2,4, teraz w podróży z załadunkiem i temperaturami powyżej 35°C, ciśnienie wzrasta do 2,7. Czasami jedno z kół ma mniej o 0,1 lub 0,2 i nic nie alarmuje.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Absolutnie zrozumiałbym gdyby ciśnienie zapalało się poniżej, albo powyżej jakiejś wartości. Albo gdyby różnica ciśnień pomiędzy oponami osiągnęła daną wartość. Tymczasem dzisiaj rano:
Alarm ciśnienia na oponie "średniej". Absolutny brak logiki w czymkolwiek...

Obrazek

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: luk4s7 »

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twój problem ale sugeruję zrobić tak:
1. Na zimnych oponach uzyskać w każdym kole prawidłowe ciśnienie np. 2,2 Bar.
2. Zresetować ustawienia (przycisk pod deską rozdzielczą wzdłuż kolumny kierowniczej).
3. Jeździć i obserwować.

Robiłem tak co jakiś czas i wszystko grało.

Generalnie możesz ustawić w każdym kole co innego i po wciśnięciu przycisku reset system zapamięta tę wartość aktualną wartość w każdym kole jako prawidłową. Alert się pokaże jak różnica od tego stanu będzie określona np. 0,2 (choć nie wiem jaka delta jest ustawiona, to tylko przykład).

Każde koło, włącznie z zapasowym jest traktowane oddzielnie bo każde ma swój czujnik. Są też systemy działające po czujnikach ABS - mierzących różnicę obrotu/średnicy kół i na tej podstawie uruchamiających alarm ciśnienia. Nie dotyczy to jednak LC więc przytaczam tylko jako ciekawostkę.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Spróbuje po prostu restartu.
Ogólnie problem mam taki że alarm występuje w sposób całkowicie losowy. Czasami przy tej samej wartości jest, a zaraz go nie ma. Zmieniam ciśnienie na wyższe/niższe o 0.3bar i znów znika i się pojawia, tak jak by to było generowane w sposób całkowicie losowy. W dodatku pomiary w kabinie przestały korespondować ze stanem faktycznym (przed wczoraj jeszcze się pokrywały). Aktualnie uparcie pokazuje 2.2 na wszystkich oponach (przy czym na dwóch wyświetla alert), za to realnie jest 2.4/2.5bar.

Obrazek

stachu_l
Posty: 416
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:54
Auto: KDJ120 AT
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: stachu_l »

Ile lat mają czujniki? One potrzebują zasilania i chyba wytrzymują 5-6 lat ale nie miałem nigdy to nie wiem nic więcej.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Zasadniczo to nawet roku nie maja...

Wolfie
Posty: 33
Rejestracja: 17 lis 2022, 09:34

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Wolfie »

Ustaw ciśnienie dolne graniczne np. 2 bary, wsiśnij przycisk ustawiania ciśnienia na 3 sek. Przejedz kilka km zeby wskoczyły parametry koł, następnie dopompuj sobie do żądanego ciśnienia. Alarm pojawi się dopiero jak ciśnienie spadnie poniżej 2 barów. Te czujniki są dość czułe, jak źle napompowane koła to szybko wyłapują różnice. Pamiętaj, żeby ustawić czujnik na zimnych kołach, po napompowaniu, podczas jazdy ciśnienie będzie delikatnie rosło wraz z rozgrzewaniem się opon, czasem opony nagrzewają się nierównomiernie, ale po jakimś czasie jazdy łapią równe ciśnienie.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Wczoraj zrestartowałem. Puki co, działa. Dziękuje wszystkim za pomoc, szczególnie Luk4s7owi, bo nigdy nie wiem gdzie ten przycisk do restartu schowali ;)
W którymś aucie miałem go po prostu na desce (przy kolanie), razem z resztą czujników, jako normalny duży przycisk, a tu im się zachciało zabawy w chowanego...

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: luk4s7 »

Polecam się

gmac
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2023, 09:02
Auto: LC150

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: gmac »

Kontynuując temat, składam drugi zestaw kół i będą opony rozmiar większe czyli 265 70r17. Czy w momencie jak wsadzę pod bagażnik taką powiększoną zapasówkę ale ze spuszczonym częściowo powietrzem żeby się upchnęła (bo napompowana chyba nie wejdzie, mam też hak którego montaż zabiera tam cenny centymetr) to jak zresetuje te czujniki pod kierownicą, to nie będzie się czepiał o ten sflaczały zapas?

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: Templar »

Czepiać się nie będzie bo zdefiniujesz spuszczone powietrze jako normę, ale jeśli będziesz przewoził zapas bez powietrza, odkształcony, to będzie się nadawał dość szybko na śmietnik.

gmac
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2023, 09:02
Auto: LC150

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: gmac »

No tez tak pomyślałem i zamówiłem finalnie 265 65 17 żeby nie było problemu. Teraz muszę kupić jeszcze TPMS, czy one są jakieś specjalne jeżeli jest felga stalowa? I czy wystarczy że będzie miał europejskie 433Mhz i będzie pasował?

4l3x69
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2017, 10:08
Auto: J15, CRF250R
Kontakt:

Re: Losowy alarm ciśnienia w oponach- J15

Post autor: 4l3x69 »

z czujnikami to ja chyba przyjanuszowałem - ale walka nadal trwa ...

kupione na AliE PVM-C210 (433), wyglądają zacnie poza kodami micro QR, które na każdym czujniku sa nie czytelne i przedstawiają taki sam wzór
a i jeszcze nie maja podpisu Pacific Industrial Co.,Ltd.

niektóre sie czytają przez samochód, niektóre nie - nie mam pojęcia czemu, trzeba je jakoś wzbudzić?
wszystkie czujniki dopisane do MainSet'u przez OBD (Techstream)
co dziwne czujnik wykrywany przez programator TPMS'ow nie widoczny przez samochód

jeszcze powalczę, ale krwi mi juz brakuje, wiec pewnie skończy sie na kupieniu w serwisie
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-12-02 120415.png
Zrzut ekranu 2023-12-02 120415.png (214,12 KiB) Przejrzano 609 razy

ODPOWIEDZ