Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Moderator: luk4s7

SirCrusader
Posty: 20
Rejestracja: 29 mar 2016, 20:46

Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: SirCrusader »

Witam i proszę o pomoc - opinię.
Przymierzam się na tych wakacjach do zakupu auta. Bardzo mi zależny na samochodzie 4x4, wyższej pozycji za kierownicą ale nie do zabawy off-roadu. Potrzebuję auto dla 2 osób (młode małżeństwo), które dużo podróżują (częste wypady w góry w lecie i w zimie jak również wyprawy po całej Europie). Lubimy zabrać ze sobą trochę bagażu. Auto ma też być użytkowane na co dzień po mieście.
LC był i jest moim marzeniem, ale szczerze to myślałem, że kiedyś jak się dorobię itp.
Pierwszym moim pomysłem był kompaktowy SUV Rav 4 II, Honda CR-V II ewentualnie Suzuki Grand Vitara II.(Oczywiście wiem LC to rasowa terenówka).

Ostatnio byłem na wyjeździe i patrzę 3 drzwiowa wersja LC i Pajero. No to od razu zacząłem wertować internet. Mój typ wypad na wersję J90 z lat 2000 - 2002 z silnikiem 163km ze względów finansowych, gdyż mam zaplanowane 25 tys plus resztę na serwis, OC itp. Stąd też moje pytania odnośnie J90:

1. Czy sprawdza się on jako główne i jedyne auto do miasta i w trasę (o teren nawet nie muszę pytać..;)
2. Jakie są koszta eksploatacyjne? Serwisowe? Spalanie (często widzę w statystykach dla wersji długiej J95). Jeżdżę spokojnie.
3. Jak z awaryjnością? Wtryskiwacze i głowica silnika? Koszty części?
4. Czy 25 - 30 tys to jest wystarczający budżet na J90? Aby nie musieć od razu inwestować kolejnego tyle? Kupowałbym już auto, które miałoby już trochę lat.

Zależy mi bardzo aby auto było niezawodne.
Jakaś sugestia? Pomoc?

Czekam na odzew :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: kylon »

Myślę że warto poczytać forum. Na większość odpowiedzi znajdziesz odpowiedzi. Moim zdaniem z tym budżetem niestety auta niezawodnego nie kupisz :-(

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: waldek_BB »

1.sprawdza
2.zależy, zależy, 9,5-14l/100km
3.dobre jest bezawaryjne - w kzte nie ma problemu z wtryskami, a głowicę robią Ci co nie dbają
4.wg. mnie da się kupić dobre j95 za ok 30tys

realia kupna są takie - w stolicy da się takie auto sprzedać za 40tys, a na zaścianku z błaganiem jest 22tys
zobacz na auto usera: Oskar

ps. i Boss ma rację - o wszystkim było na forum :)

finger
Posty: 916
Rejestracja: 03 maja 2011, 00:02
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: finger »

A moim zdaniem do takiej jazdy dobra jest osobówka. Albo auto w teren, albo do wygodnej jazdy. Nie da się połączyć tych dwóch cech. Dlatego mam dwa 8)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: Rokfor32 »

Do takich zastosowań to jakiś forester spokojnie wystarczy - pakowniejszy od krótkich terenówek, znacznie wygodniejszy, i znacznie tańszy - tak w zakupie,jak i eksploatacji.

Jeżeli user nie ma skrzywienia na punkcie auta (jak spora część na tym forum :wink: )- to należy to potraktować czysto ekonomicznie i możliwie beż emocji. Terenówki mają swój urok -ale no właśnie - "urok". Cecha niekoniecznie związana z eksploatacją :wink: .Jezeli natomiast dla kogoś urokiem sa miejsca do których podróżuje (i nie są to kompletne odludzia gdzie zapomniano o drogach) - to rodzaj auta jest cokolwiek drugorzędny.

Taki przykładowy forester dwójka to najwyżej kilkanaście tysi - i to za naprawdę ładny egzemplarz. A za różnicę w cenie (do LC) można mu paliwa nalać na wycieczkę na Kamczatkę ... :wink:

SirCrusader
Posty: 20
Rejestracja: 29 mar 2016, 20:46

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: SirCrusader »

kylon pisze:Myślę że warto poczytać forum. Na większość odpowiedzi znajdziesz odpowiedzi. Moim zdaniem z tym budżetem niestety auta niezawodnego nie kupisz :-(
Wydaje mi się, że według opinii i rankingów to około 8 - 11 letnia auta jak Rav 4 II (benznyna) czy Honda CR-V II za 25 tys są bardzo niezawodnymi autami. To dlatego właśnie pytałem się jak jest z LC.
waldek_BB pisze: 4.wg. mnie da się kupić dobre j95 za ok 30tys


Ja właśnie zainteresowany jestem wersją krótką 3 drzwiową. Powiem szczerze, że nie potrzebuje takiego dużego samochodu i źle mi się manewruje w mieście np. Volkswagenem Passatem.
Rokfor32 pisze:Do takich zastosowań to jakiś forester spokojnie wystarczy - pakowniejszy od krótkich terenówek, znacznie wygodniejszy, i znacznie tańszy - tak w zakupie,jak i eksploatacji.

Jeżeli user nie ma skrzywienia na punkcie auta (jak spora część na tym forum :wink: )- to należy to potraktować czysto ekonomicznie i możliwie beż emocji. Terenówki mają swój urok -ale no właśnie - "urok". Cecha niekoniecznie związana z eksploatacją :wink: .Jezeli natomiast dla kogoś urokiem sa miejsca do których podróżuje (i nie są to kompletne odludzia gdzie zapomniano o drogach) - to rodzaj auta jest cokolwiek drugorzędny.

Taki przykładowy forester dwójka to najwyżej kilkanaście tysi - i to za naprawdę ładny egzemplarz. A za różnicę w cenie (do LC) można mu paliwa nalać na wycieczkę na Kamczatkę ... :wink:
Cały szkopuł w tym, że czuję mocny magnez do takich aut ;)

natomiast co do Forestera II to raczej nie za kilkanaście tysi...Ciekawe egzemplarze po liftingu kosztują do 32 tys. Zakładając jakąś średnią to powiedzmy te 25 tys wyjdzie. Jednak zdecydowanie Forestera odrzucam gdyż:
- jakoś nie czułem się dobrze w tym samochodzie (to nie to),
- to jest tak naprawdę podwyższone combi, wcale nie ma wyższej pozycji za kierownicą
- drogie części i serwis, problemy z serwisowaniem (mało warsztatów zna się dobrze na tych autach)
- mega paliwożerne silniki, alternatywa to gaz ale dla pełnego przeglądu instalacji gazowej trzeba wyciągać silnik (typ bokser) i tu są dodatkowe koszta.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: kylon »

Jeśli dość istotnym kryterium dla Ciebie jest ekonomia to Land Cruiser nie jest przedstawicielem tanich aut w utrzymaniu. Spalanie powyżej 10 litrów to norma. Części nie są wcale tanie chyba że się żyje legendą nie serwisując jak należy i kupując tanie, gówniane chińskie zamienniki. Statystyki i tabelki to jedno a rzeczywistość to drugie.

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: mlodyy »

W tym budżecie i żeby nie zjadły Cie koszty eksploatacji to rozglądaj się za Grand Vitarą I po lifcie czyli roczniki od 2003 do 2005 roku. Fajne autko bardzo dzielne w terenie (prawdziwa terenówka z reduktorem na ramie a nie jakiś suv), a przy okazji fajne do miasta i nie męczy w długich trasach.

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: marzyniu »

Suzuki grand Vitara bardzo fajna, sam miałem wersję xl-7 w benzynie, tylko że kolega napisał że nie do zabawy off roadowej, więc rama i reduktor to będą zbędne rzeczy w aucie, jak kolega zaznaczył na początku Rav i CRV to będą chyba najodpowiedniejsze auta, sam użytkuję (bardziej żona niż ja) CRV mk1 w automacie i jesteśmy bardzo zadowoleni, idealnie trafia w nasze potrzeby (ale zboczenie to zboczenie, moja ma 30mm lifta i wiekszy rozmiar kół AT :)), wyższa pozycja za kierownicą, nie za duży do miasta, a w trasę UK - Polska - UK bez problemu 3 osobowa rodzina się zapakuje, awaryjnie jest box na dach. A i w lekkim terenie też sobie poradzi.
https://youtu.be/T0NGf7ftyOc" onclick="window.open(this.href);return false;

SirCrusader
Posty: 20
Rejestracja: 29 mar 2016, 20:46

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: SirCrusader »

Dziękuje za tyle odpowiedzi :)
Co do tych wypraw to nie ukrywam ,że myślałem zabrać autka na Islandię, Rumunie, Ukrainę, może Maroko ;)
Cóż na pewno będę miał nad czym myśleć...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: Rokfor32 »

He - widzę że plany masz ambitne ... :wink:

Przy takich - to LC faktycznie zaczyna mieć sens. Ale nie krótki - do dalszych wycieczek jest mało sensowny - raz że ciężej się zapakować, ale przede wszystkim jest taczkowaty. Krótki rozstaw osi robi swoje.

Do takich celów - tylko długie wersje. Z rozstawem osi od 2,5m w górę. I raczej J12, niż starsze. Przemyśl budżet - bo sensowne GRJ120 kosztuje - ale jest autem do którego się nie dokłada (powód prosty - duża benzyna rzadko była używana jako auta flotowe, więc zwykle - jak już się trafią - sa to okazy naprawdę fajnie utrzymane, i z realnym przebiegiem). Modele starsze sa tańsze w zakupie - ale niemal zawsze zwykły pakiet startowy już dosyć radykalnie zwiększa ich wartość ... :wink: A pierwsze kilka lat eksploatacji zaczyna zbliżać cenę do modelu młodszego :wink:

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: hetman »

Może poszukaj zadbanego MLa w163 ceny tych aut mocno spadły. Jeździ jak plaskacz po czarnym a i w terenie lajtowym da radę. Na markowych czesciach jeździ się długo i bez awaryjnie. Jedynie 3.2, 5.0 lub diesel 2.7. 320ka z gazem to fajne auto. W cenie LC120 dostaniesz auto z pakietem startowym i jeszcze trochę zostanie ;)

Koszty serwisowania myślę że podobne. 120ka to bardzo fajne auto, ale nie wykorzystasz jego potencjału. No chyba ze chodzi o klimat LC :) Jeśli koszty utrzymania są bardzo istotne to każde duże auto 4x4 nie będzie tanie i co jakiś czas parę tysi trzeba w nie wsadzic. Szczególnie przez pierwszy rok.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: LEX »

marzyniu pisze:W CRV mk1 ... bez problemu 3 osobowa rodzina się zapakuje
Zależy jak się rodzina pakuje. My ledwo mieścimy się w FZJ80 :mrgreen:
hetman pisze:Może poszukaj zadbanego MLa w163
Szczerze powiedziawszy wątpię by eksploatacja 'Menela' była tańsza niż LC. Jakoś Mercedes nigdy nie słynął z tanich części, zwłaszcza w segmencie aut SUV i terenowych.

A może po prostu J9 z silnikiem 3.4 i zagazować. Wtedy Europę całą obskakujesz na LPG i masz bardzo tanio a poza Europą benzyna i tak jest tania, więc wtedy brak stacji LPG nie boli.

Modele benzynowe są mniej zjechane niż diesle i nie posiadają 'magicznie' drogich części (np wtryski do diesla w cenie samochodu). Kupić, jechać, niszczyć i naprawiać na bieżąco zamiast dopieszczać.

Awatar użytkownika
waldek_BB
Klubowicz
Posty: 506
Rejestracja: 25 wrz 2013, 12:57
Auto: było: KZJ95
było: GV II 1.9 DDiS
jest: SX4 4x4 ... przynajmniej się nie psuje :)
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: waldek_BB »

trza by może sprecyzować czy np. spanie ma być w aucie, na dachu, na glebie czy w hotelu i od tego zacząć dobór samochodu - bo jak wiadomo służbowa fabia przedstawiciela handlowego i tak zajedzie dalej ;) :D

j9 jest spoko kompromisem do wszystkiego i nie odmawiajcie jej tej funkcji :) - jeśli potrzeba miejsca to brać t4 syncro a wjedzie dalej niż forester :D (tak mówią ;) )

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Czy Land Cruiser będzie odpowiedni dla mnie?

Post autor: czobi »

A Pana pojedzie sobie do komisu, wsiadzie do kazdego i przejedzie po prsotu, i poczuje sie
bo teraz to uprawianei sexu przez telefon.

podpisuje sie obiema rekami pod zdaniem Rokforesku i Kylonesku
jak /ekonomicznie /kompaktowo /szybko/do miasta to ravka(choc dosyc pedlaska) albo vitara (lubie)
jak /pieskot/ dzieci z trzech malzenstw/ziemia do ogrodka/drozej/ wolniej/ to jakas duza (czytaj dluga!) terenowka
90krotka to totalnie bezsensu auto, masz zalety malego auta i wady ciezarowki a palcic trzeba.

ole

ODPOWIEDZ