Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Opis naszych samochodów.

Moderator: luk4s7

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

Od półtora tygodnia jestem posiadaczem Toyoty LJ78. Samochód został wyprodukowany w Japonii, później trafił do Anglii, a ostatecznie wylądował u nas. Jak na auto które ma 20 lat (1991 rok produkcji) prezentuje się dobrze. Brak korozji na nadwoziu ale jeśli chodzi o podwozie to cudów nie ma, ale nikt ich nie oczekiwał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie jestem mile zaskoczony, że wszystkie elementy sterowania działają, jak np: tryb sport, a jak na auto z tego okresu to posiada sporo różnorakich szmerów bajerów. Nie jestem zwolennikiem automatycznych skrzyń biegów w teren, ale gdy pozapinałem napędy i wykonałem jazdę próbną w błotku byłem mile zaskoczony. Autko jest dość zaniedbane i trzeba by je popoprawiać. Filtr powietrza był czarny i wyglądał jakby nie był wymieniany z 10 lat. Tak samo olej - prawie jak smoła. W układzie chłodniczym jest woda zamiast płynu, natomiast kolektor doprowadzający powietrze do turbiny jest zmurszały i zsunął się, przez co turbina zasysała powietrze bezpośrednio z otoczenia. Efekt: Piach znajdujący się w kolektorze aż do samych łopatek przez co turbina nadaje się do regeneracji.

Plany na bliższą przyszłość: Przekładka kierownicy, wymiany wszystkich płynów i filtrów, ogólna poprawa kondycji auta oraz zmiana opon z 235x70R16 na 255x70xR15. O dalszych planach wkrótce :D

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: MariuszS »

Gratulacje!
Autko słusznej wielkości i kształtu (sam jeżdżę podobną LJ-79) :-)

Nie wiem, jakie masz plany co do sposobu użytkowania auta, ale jakoś nie potrafię wymyślić uzasadnienia do zmiany opon z 235x70R16 na 255x70xR15. :?:
IMHO, zmień na 235/85R16 (najbardziej uniwersalny rozmiar we wszechświecie) i "będzie Pan zadowolony" ;-)

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

Planuję taka zmianę gdyż mam takiego rozmiaru komplet zapasowy do Rocky'ego, tylko felg mi brakuje. A poza tym 15-tki są tańsze a chwilowo przez rok (może chwilę dłużej) autko będzie użytkowane głównie na asfalcie i rekreacyjnie. Po tym czasie dopiero planuję potężniejsze modyfikacje.

Awatar użytkownika
LandKruzer
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2011, 20:37
Auto: LJ78
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: LandKruzer »

Chciałbym dodać tylko, że jestem współwłaścicielem tego autka i podpisuję się pod wszystkim co napisał Adamek :) Toyka sprawuje się super. Mimo paru drobnych usterek wszystko działa, rewelacja jak na tak wiekowe auto. Dodam jeszcze, że poza przerzutką kierownicy, musimy ją wymienić bo ta obecna jest paskudna ;p Tymi poprawkami zajmiemy się niestety za ok 2-3 tygodnie, ponieważ w tej chwili zajęci jesteśmy innym projektem o którym napiszę niebawem w innym dziale 8)

Pozdrawiam.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: MaxLux »

Opisujcie ladnie kazdy etap wraz z fotkami !
Jak juz za "niedlugo" bede sie cieszyl mam nadzieje moim KZJ78 ale z racji tego ze autko robi sie w warsztacie pod Gliwicami to nie mam jak dogladac i wrzucac fotek jak Kylon ...

p.s. jak chcecie orginalna kierownice to chyba mam z mojego starego KZJ'ta - ta malutka mozna komus opchnac jak upala syfa na rajdach :mrgreen:

Awatar użytkownika
LandKruzer
Posty: 4
Rejestracja: 29 lip 2011, 20:37
Auto: LJ78
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: LandKruzer »

My fotki zawsze wrzucimy bo wszystko robimy sami :D

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: MaxLux »

Jak tam update ?
Kiedy toya bedize gotawa ( moja bedzie za tydzien ) - ale to juz jest aktualne do paru miesiecy :mrgreen:

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

Jak to mawiają "szewc w dziurawych butach chodzi", ale wreszcie się udało i wybiła godzina W!

Jak już bawić się w przekładkę to od razu wyrzuciliśmy silnik i skrzynię, żeby ewentualnie wyczyścić i pouszczelniać.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Ciąg dalszy nastąpi........

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

I ciąg dalszy następuje. Silnik cały był "zarzygany" olejem, więc zacząłem go rozbierać w poszukiwaniu przyczyny aż do samego bloku.

Obrazek

Okazało się, że nie trzyma uszczelka pod głowicą i płyn chłodniczy, a w zasadzie woda, która była w układzie dostaje się na tłoki. Skorodowało wszystko, a najbardziej dostała głowica. Zrobiły się takie wżery, że nie udało się jej odratować i musiałem kupić nową :( Ostatecznie jak wszystko było na wierzchu to postanowiłem, że robię remont kapitalny. Tłoki i wał poszły do polerki, blik na szlif, i nowe tuleje wraz z panewkami i pierścianiami. Oprócz tego jeszcze turbo poszło do regeneracji bo łopatki były pogruchotane od piachu.
Stara głowica:

Obrazek

I tłok już po polerce (zapomniałem zrobić zdjęcia przed):

Obrazek

I rozpoczął się proces składania:

Obrazek

Oprócz silnika ciekło jeszcze ze skrzyni biegów ale skończyło się na uszczelnieniu miski i wymianie uszczelniacza pomiędzy pompą olejową, a sprzęgłem hydrokinetycznym.
Wracając do przekładki to udało mi się dorwać fragmenty ścianki grodziowej z rozbitej lj70 i wstawiłem je w odpowiednie miejsca wraz z podmianką wieszaków:

Obrazek

Nagrzewnicę sobie załatwiłem i plastiki, tylko problem mam z klimatyzacją. Używki nigdzie nie mogę znaleźć, a w ASO powiedzieli mi ....... 7 tys. więc puki co będzie bez klimy dopóki nie znajdę używki. No i to co tygrysy lubią najbardziej czyli elektryka. Wyciągnąłem dosłownie wszystko co się dało i teraz muszę to tak poprzerabiać, żeby wszystko działało. A auto mimo, że wiekowe to ma więcej kabli niż nowy Hilux :shock:

Obrazek

Do tego zostaje cała masa pierdół typu wycieraczki, lampy czy hamulec ręczny. Aktualnie ewakułuje się kolumna kierownicza na lewą stronę. W trakcie przekładania drążków zaobserwowałem wycieki z piast przednich to od razu porozkręcałem i uszczelniam. Idzie powoli bo nie mam czasu i robię w wolnej chwili, ale decyzja jest już podjęta i samochód pozostaje u mnie do końca swoich dni, więc robię go tak aby wytrzymał jeszcze z 15-20 lat. Końcowo jeszcze planuję dorzucić intercooler, ale do tego potrzebuję się jeszcze rozeznać i coś niecoś poprzeliczać, żeby go nie zmulić.
Póki co to tyle. Mam nadzieję, że wyrobię z nim się do Campa.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: MaxLux »

Wow !

Ladny opis i zdejcia ! - jednak mase roboty z tym bylo ....
Sprezaj sie i zapodawaj na campa - zrobimy zakatek 78 :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: kylon »

Chłopaki - wrzucajcie proszę mniejsze zdjęcia bo łącza siadają :mrgreen:

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

Ok. Sorka. Na Imageshack'u były wcześniej 3 linki, a teraz jest 6 i zgadywałem który. Obiecuję poprawę :oops:

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: stopa »

Adamek pisze: Nagrzewnicę sobie załatwiłem i plastiki, tylko problem mam z klimatyzacją. Używki nigdzie nie mogę znaleźć, a w ASO powiedzieli mi ....... 7 tys. więc puki co będzie bez klimy dopóki nie znajdę używki. No i to co tygrysy lubią najbardziej czyli elektryka.
A czego konkretnie szukasz w sprawie klimy??? Bo ja tez skladam i mi sie niektore rzeczy juz podublowaly...

Adamek
Posty: 51
Rejestracja: 29 lip 2011, 21:40
Auto: LJ78, Rumcajs
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: Adamek »

Potrzebuję nagrzewnicę klimatyzacji, albo chociaż jej obudowę. Chodzi o ten element w kabinie pomiędzy nagrzewnicą, a dmuchawą.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: Moja pierwsza Toyka czyli LJ78

Post autor: stopa »

nagrzewnice mam, niestety bez obudowy. Reszte na PW. Mamy w sumie niedaleko do siebie, z reszta dosc czesto bywam pod Opocznem, ew na campa

ODPOWIEDZ