Hiace 2.5 D4D 4x4

Opis naszych samochodów.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Błędem ostatniego Campa było rozbicie się obok Gałki oraz Fobosa :mrgreen:

Efekt tego spotkania pojawił się po kilku tygodniach, mianowicie udało się kupić Hiace 4x4 d-4d w wersji osobowej o pięknie brzmiącej nazwie TOP.
Obrazek

Tu oględziny przez sprawcę zamieszania Obrazek

Obrazek

Auto przywiezione z Austrii. 300tyś nalotu, poobijane, lakierowane, idealne aby bezstresowo poddać je własnym modyfikacjom bez przeświadczenia o tym że szkoda w nie ingerować ponieważ jest w fabrycznym stanie i takiego drugiego już nie znajdę. Co najważniejsze, nie wygląda aby uczestniczyło w jakieś większej kolizji, praktycznie w pełni kompletne jeśli chodzi o wnętrze oraz prawie całkowicie sprawne od strony mechanicznej.

Z dniem zakupy ruszył wyścig którego metom jest 7.08. W tym dniu rozpoczną się pierwsze wakacje z campervanem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Założenie auta jest proste na codzień stoi w setupie 8 osobowego busa na doraźne wypady. W momencie gdy chcemy jechać w tripa środkowa kanapa wypada a do auta wstawiam zestaw zrobionych na zamówienie mebli. Początkowo na czas camperowania miałem wyciągać obie kanapy ale po dłuższej dywagacji oraz kilku projektach wyszło na jaw że wyciągając obie kanapy nie zyskujemy za dużo miejsca jednocześnie ograniczając możliwości transportu osób do sztuk dwóch.

Mając już plan wnętrza przystąpiłem do całkowitego demontażu wnętrza celem ogólnego „odszczurzenia” oraz zrobienia takich rzeczy jak wymiana głośników czy co się później okazało demontażu okien aby zostały zgodnie ze sztuką przyciemnione szyby.

Kilka fotek jak to wyglądało:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


A mówią że na zachodzie to dbają o samochody. Nie liczę godzin poświęconych na samo mycie ale śmiało mogę stwierdzić że ostatnie tygodnie pracuje na 2 etaty.

Jako że w części sypialnie wymagana jest prywatność padła decyzja aby przyciemnić szyby. Kilka rozmów i wiedziałem że aby szyby przesuwne były należycie oklejone muszę je wyjąc. Jak się później okazało był to dobry moment aby jednoczenie wszystko wymyć, oczyścić laserowo wnętrza ramki i ponownie je zabezpieczyć na kolejne kilka lat. Praca raczej doraźna niż kompleksowa jednak trzymam kciuki że w
Najbliższym czasie nie będę musiał tam zaglądać.
Obrazek

Obrazek

Efekt finalny:
Obrazek



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: luk4s7 »

Ooo fajny projekt! Trzymam kciuki i obserwuje rozwój wydarzeń.
A ten parownik hmm… samo zdrowie!

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Dzięki Łukaszu!


Kontynuując wątek auto po rozebraniu części pasażerskiej dostało pranie podsufitki oraz foteli. Całość mocno przejaśniała tak więc ruszyłem z ponownym składaniem uzupełniając przy okazji wszystkie spinki , zaczepy oraz robiąc małe zmiany w audio.

Obrazek

Ledwo dokręciłem ostatnią śrubę jak auto pojechało na zakład aby zrobić prototyp mebli. Nie chciałem zbyt mocno szaleć z materiałami ponieważ dopiero po pierwszym wyjeździe wyjdzie czy takie rozwiązanie się sprawdzi. Z drugiej strony prowizorki działają najdłużej i może się zdarzyć że finalna wersja się nigdy nie pojawi.


Obrazek
Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: MariuszS »

Gratulacje! Piękna sztuka! Trzymamy kciuki :-)
A z ciekawości:
- jak mniemam, to nie tam reduktora?
- na jakich kółkach teraz jest?

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Reduktora brak,
jest stały napęd 4wd (w razie czego proszę o korektę przez Profesora Rokfora) notabene Profeso dał mi już znać że można zrobić konwersję na skrzynię z Hilla. :mrgreen:

Oponki sprawdzę ale z tego co pamiętam to jakieś 215/75r15.

Wadą którą aktualnie widzę, chodź dla wielu może to nie być problem jest prędkość przelotowa. Przy 100km/h mam 2,5tyś obrotów. 120km/h to już 3tyś obrotów. Genialnie by było zbić te wartości tak aby przy 130-140km/h mieć te 2500rpm. Sam komfort akustyczny jest naprawdę w porządku, zarówno na czarnym jak i szutrze i tu śmiało stwierdzam że moja 90 przy tym to wóz drabiniasty.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Rokfor32 »

Napęd jest stały, bez reduktora, z wiskozą międzyosiową. W zasadzie to samo co w mojej Previi - więc generalnie nie ma się czego czepiać. Chyba że mowa o wolnej jeździe w górach - albo w kopnym piachu. Wówczas po prostu sprzęgło za bardzo cierpi, bez reduktora.

W zależności od przyjętej koncepcji można zastosować reduktory z hila, J12 czy J15 (ten ostatni eliminuje potrzebę lewarka w podłodze).

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Profesorze, zbijmy te obroty


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Rokfor32 »

Wstaw benzynę, to ten rząd obrotów nie będzie robił problemów ... :mrgreen:

Vin podeślij, to zobaczę jakie tam przełożenia siedzą, i co się da ewentualnie zapodać. Ale generalnie - większe koła.

W Previi limituje mnie przedni McPerson, więc żeby zapodać coś sensownego (rozmiar kół) muszę mocno zmodyfikować przedni zawias (teraz mam chyba 225/75R16 - i niecały 1cm do kielicha kolumny). Ale Hiace nie ma tego problemu - z przodu ma podwójny wahacz z drążkiem skrętnym, więc limiterem wielkości koła jest jedynie wielkość wnęki nadkola. Pomierz, co sie tam da największego zmieścić - i taki rozmiar zapodaj.

Ale - Ty masz silnik 2KD - czyli bez zmiennej geometrii turbiny. Może sie więc okazać, że po zmianie przełożeń (lub kół), pojawi się odczuwalna turbodziura. No chyba że w planach masz jakiś swapik, do 1KD, na przykład ... :wink:

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Wpierw pojeżdżę, jak się zakocham to będziemy motać

VIN poleciał:)
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Rokfor32 »

Po vin masz tam przełożenie 43/11, czyli 3,9. Niestety nie widzę niczego szybszego pasującego do tego typu mostów.

Awatar użytkownika
Mesel
Klubowicz
Posty: 511
Rejestracja: 05 paź 2009, 14:38
Auto: V8/KDJ90
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Mesel »

Póki co dam rade tak jak jest. Chociaż zrywny jest


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: Gałka »

No dobra, umyty, odkurzony, można go odkupić.... :)

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: plum76 »

Póki co dam rade tak jak jest. Chociaż zrywny jest
Piszą że ten model na rynku azjatyckim miał turbinę VNT. Może to jeszcze pomoże.
Co do opon to taką stronę znalazłem https://sizewheeltire.com/toyota-hiace- ... ire-sizes/.
Różnica w obwodzie ok 10%.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Hiace 2.5 D4D 4x4

Post autor: luk4s7 »

Mesel, podsyłam ku inspiracji. Robota wydaje się całkiem prosta a efekt końcowy ekstra!

https://youtu.be/TON7xuJkQs8

ODPOWIEDZ