Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Technika jazdy, sprzęt, etc.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
wojtekd
Klubowicz
Posty: 210
Rejestracja: 08 kwie 2007, 21:45
Auto: HDJ80, KDJ120 i HDRunner
Kontakt:

Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: wojtekd »

Ostatnio miałem okazję w trakcie niedzielnego wyjazdu zakładać zdjętą przez przyrodę oponę.
Ponieważ aparat był pod ręką i mam kilka zdjęć - pokażę jak poradziliśmy sobie z tym problemem. Oczywiście jest jeszcze kilka innych sposobów zakładania opony na felgę... ja tu pokazuje ten jeden.
Najpierw trzeba odkręcone koło w miarę możliwości oczyścić z flory i fauny
Zakładamy z jednej strony dokładnie oponę na felgę, tak żeby w miarę dokładnie przylegała. Z drugiej strony stawiamy na oponie dwóch ciężkich kolesi (polecam się) i na ile to możliwe, próbujemy wcisnąć oponę na felgę.
FOTO_1.jpg
FOTO_1.jpg (193,33 KiB) Przejrzano 9576 razy
Zapewne się nie uda wiec idziemy po jakieś auto i delikatnie wjeżdżamy na koło (na samą oponę, możliwie najbliżej rantu felgi)... Musi wskoczyć!
FOTO_2.jpg
FOTO_2.jpg (188,03 KiB) Przejrzano 9576 razy
Teraz ustawiamy koło pionowo i zakładany wcześniej znaleziony pas (lepszy jest szeroki pas do przytrzymywania ładunków bo ma klamrę do zaciągania... ale nie mieliśmy)
Jednocześnie, przy mocno zaciśniętym pasie zaczynamy pompowanie. Powinno się uszczelnić i napompować.
FOTO_3.jpg
FOTO_3.jpg (171,16 KiB) Przejrzano 9577 razy
FOTO_4.jpg
FOTO_4.jpg (182,57 KiB) Przejrzano 9577 razy
Można stosować metodę "wybuchową". Widziałem raz, wiem jak, ale nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia... - wiadome - czasem się inaczej nie da. Poproszę więc jakiegoś fachmena o opis :)

Bartek 4.7
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2007, 12:42
Auto: Hilux D-4D
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: Bartek 4.7 »

Gratuluję waleczności :!:

Fajny pomysł z tym zaciąganiem pasa :!:

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: Meris »

zimo mieli opone rozbortowana, poprostu podjeli hiliftem, wyczyscili, vlieli 10 gram benzyny na felge pod opone, za minute podsunely patyk palioncy - bum i wszytko stalo na meiscu :)

BigU
Posty: 1016
Rejestracja: 19 paź 2008, 16:12
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: BigU »

"Samostart" też robi robotę i fajnie się rozpyla :wink: robiłem wiele razy :mrgreen: a co do wachy! kiedyś z kolego ulało nam się ciut ciut za wiele :wink: i po oponie było :oops: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: Boryś »

filmowa ilustracja do tego co było powyżej :)

http://www.hahaclips.net/videos.aspx/vi ... ny_videos/

Awatar użytkownika
RobertK.
Klubowicz
Posty: 544
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:04
Auto: 4 runner 2LT
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: RobertK. »

osobiście ćwiczyłem w nocy wterenie przy pomocy Plack'a do kokpitu metodą wybuchową :mrgreen:
Jedna uwaga odpalać z odległości minimum półtora metra inaczej grozi utratą brwi i grzywki....znam z autopsji :mrgreen:
Po założeniu gdy gazy wystygną w oponie powstaje podciśnienie i kompresor jest jak najbardziej przydatny :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Zdjęta opona - zakładanie w terenie

Post autor: Kames »

czysta bezyna tez tak działa , pod warunkiem ze dosc szybko zostanie odpalona, nalezy odpalac jak samostart z duzej odległosci

ODPOWIEDZ