Webasto - ogrzewanie postojowe

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Webasto - ogrzewanie postojowe

Post autor: Gałka »

Przymierzam się do zakupu ogrzewania postojowego do ogrzewania kabiny w HZJ73 "do spania" Myślałem o wodnym co by podgrzewało też zimą silnik.
Podobno ten typ pracuje tylko ok. 1 h i potem wyłącza się. Czy są modele pracujące cała noc? Te warunki spełnia powietrzne ale nie podgrzeje silnika. I wolałbym coś zamontowane w komorze silnika niż pod siedzeniem ( ze względu na wodę przy brodzeniu). Jak to macie rozwiązane u siebie?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Ja mam wodne zamontowane pod maską najwyżej jak się dało. (elektryka bardzo wysoko, + mam możliwość przed głębokim brodem zatkać rurę ssąca powietrze i odpiąć elektrykę)
Obsługiwane pilotem. Grzeje faktycznie 1h, ale można sobie ustawić daną temp wewnątrz auta i webasto będzie po prostu je dogrzewać kiedy będzie potrzeba. Podjedz do kylona i obejrzyj sobie jest pilot to i pobawić się można, jednak z testów nici bo za ciepło jest.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Post autor: Gałka »

czy takie 1 godzinne grzanie wystarczy na cała noc? Rozumiem, że po 1 godzinie się wyłącza ( na jak długo?) W samochodzie temperatura spada bardzo szybko. I po jakimś czasie znowu załącza. Czy ma jakiś czujnik temperatury? Czy to wystarczy na ogrzanie samochodu przy minusowych temperaturach ( np -10 ) do temperatury w środku ok. 15? Czy tak to tylko powietrzne?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

Ja też mam i jestem bardzo zadowolony. Również wersję z pilotem.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Post autor: Gałka »

kylon pisze:Ja też mam i jestem bardzo zadowolony. Również wersję z pilotem.
czyli taki typ webasto ( wodny ) wystarcza do ogrzania samochodu ( nap. w górach Rumuni )?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Spokojnie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

Zbrojenia jakie czy co :shock:

CzarekN
Klubowicz
Posty: 260
Rejestracja: 09 maja 2007, 17:42

Post autor: CzarekN »

Mysle, ze wodne wylacz sie po 1 h bo ciagnie duzo wiecej pradu, niz powietrzne i po nocce moglaby byc klapa z odpaleniem.

Wg mnie powietrzne jest dedykowane do spania i dogrzewania podczas jazdy, a wodne sluzy do ogrzania plynow ustrojowych pojazdu przed odpaleniem i ew. ogrzanie kabiny, aby odmrozic szyby na chwile przed odjazdem.


Czarek

Kwiatec

Post autor: Kwiatec »

dokładnie Czarek ma rację. Wodne służy do rozgrzania auta i silnika do rozruchu. wadą jest jego to że nie może robić całą noc bo nie. z tego co pamiętam nawet w instrikcji było cosik opisane że po godzinie ileś wypocząć musi.
do ogrzewania kabin na stałe lub ich dogrzewania służy webasto powietrzne które robić może długo i długo. wszystko zależy od tego do czego potrzebujesz Janku. Na zimę i mrozy wodne jest bomba. wsiadasz do ciepłego auta i odśnieżonego a po odpaleniu motóra z dmuchawy ciepełko leci.. ale na długie spanie do rumuni bierz śpiwór dobry i tez będziesz zadowolony...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

Decydując się na Webasto chodziło mi głównie o to aby autko było nagrzane gdy dzieciaki wsiadają w zime do samochodu. Oczywiście mi też jest przyjemniej w ciepełku. Podgrzanie silnika przed rozruchem w warunkach zimowych wpływa pozytywnie na jego zużycie. Podczas dużego mrozu olej jest gęsty i po pierwsze trudniej jest odpalić samochód resztkami sił akumulatora, a po drugie gęsty olej gorzej smaruje. Co za tym idzie jest większe tarcie elementów o siebie, a więc się szybciej zużywają.

Faktycznie z zimami u nas coraz gorzej ale jadąc na północ do Finlandii zimą jest to wręcz niezbędne urządzenie.

CzarekN
Klubowicz
Posty: 260
Rejestracja: 09 maja 2007, 17:42

Post autor: CzarekN »

Dokladnie. Nalezy dobrze sie zastanowic nad zastosowaniem.
Jezeli webasto ma sluzyc do odpalania i podgrzania to wodne. Jezeli do spania (np. tydzien,dwa,trzy), nie moge sobie wyobrazic, aby wodne bylo rozsadne.

Oczywiscie jest jeszcze opcja, cieplego spiwora i dogrzewania przed wejsciem i po wyjsciu ze spiwora.

Zawsze sa jakies plusy i minusy :wink:
W przypadku powietrznego nalezy takze pamietac, iz takie urzadonko powinno byc raczej w kabinie, wiec potrzeba miejsce i powstaje chalas (jakis tam).
Jezeli masz sie ochote wybrac do Skandynawii to bym sie zastanowil nad grzalka elektryczna. Z tego co mi wiadomo to bardzo popularne u wikingow.

Czarek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

Dla tych co mają Webasto. Nawet latem warto je raz w miesiącu uruchomić.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Te cwaniaczek mam nadzieję że moje odpalasz raz na miesiąc co? :D

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

A Ty je od nowości to chociaż raz włączyłeś :mrgreen: Nowością pachnie ;-).

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Post autor: konus »

Tak raz.

Potem stało już u ciebie.

ODPOWIEDZ