Energia ze słońca

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Beduin »

LEX tylko, że ja mam już (prawie) cały zestaw. Potrzebuję tylko czegoś odpowiedniego do ładowania akumulatora z gniazda 230V.

Awatar użytkownika
Beduin
Klubowicz
Posty: 358
Rejestracja: 12 cze 2014, 14:39
Auto: KDJ120
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Beduin »

Koledzy podpowiedzcie coś, żebym nie wtopił.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: LEX »

Jak chcesz coś sensownego, żeby ładować aku z gniazdka to kup prostownik firmy Ctek i po sprawie. Tanie nie są, ale mogę je polecić w ciemno. Dla Juli (jakaś tam niby szwedzka nazwa a na odwrocie napisane, że producent to Ctek) też produkują pod inną nazwą. Wtedy są tańsze ale obawiam się, że tylko będą małe amperaże ładowania. Do doładowania wystarczy nawet 3-5A ale jak ktoś ma wymęczyć akumulator przez parę dni to wtedy coś minimum 10-15A będzie potrzebne, aby doładować aku w sensownym czasie.

Są też inne firmy produkujące prostowniki procesorowe, ale nie mogę na 100% polecić bo nie testowałem. Ważna jest funkcja ponownego ładowania w razie chwilowego odcięcia zasilania. Te tanie prostowniki mają tak, że jak się na chwilę odłączy je od prądu to nie ładują dopóki się nie wciśnie przycisku. Jest to problem gdy podpinamy akumulator i ktoś np. odłączy prąd na chwilę (luźne gniazdko i wtyczka albo ktoś przypadkowo na moment odłączy wtyczkę). Wtedy się wraca po 12 godzinach a pusty akumulator stoi bo prostownik czeka na włączenie.

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Tuco »

Mogę śmiało potwierdzić, że CTEK to dobry wybór. Kupiłem Teściowi kilka lat temu do samochodu którego sporadycznie używa i jest bardzo zadowolony. W zestawie jest gniazdko które można na stałę podpiąć do akumulatora i wtedy nie trzeba podnosić maski żeby ładować.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: aadamuss »

Hej. Kumpel ma takie coś na trzy aku i daje radę.
http://www.waveinn.com/zeglarstwo-wedka ... 13571137/p" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: kpeugeot »

obejrzyjcie do końca warto przemyśleć to o czym mówią i jaki akumulator wybrać

https://www.youtube.com/watch?v=XzfrJJ6Px3o" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: luk4s7 »

kpeugeot pisze:obejrzyjcie do końca
Mój cytat parę postów wyżej pochodzi z książki (dostępny również eBook) napisanej przez jednego z rozmówców i autora filmu (w jednej osobie). Obejmuje chyba wszystkie tematy jakie można tylko sobie wyobrazić odnośnie podróżowania 4x4 (od wyboru konkretnego samochodu i rodzaju silnika, modyfikacje, wyposażenie, wybór przyczepy, nawigacja, naprawy aż do techniki jazdy w terenie).
Jedyny minus to brak polskiego tłumaczenia.

Co do akumulatorów i ładowania to na własny użytek uprościłem to sobie tak: akumulator żelowy i/lub AGM wymaga precyzyjnego, mikroprocesorowego ładowania czyli np. rozwiązanie CTEK'a DS250S Dual + panel słoneczny i/lub ładowarka mikroprocesorowa 220V.
Dla tradycyjnego akumulatora wystarczy ładowanie wprost z alternatora + panel słoneczny i/lub ładowarka mikroprocesorowa 220V ale koniecznie wymaga zabezpieczenia przed zbyt głębokim rozładowaniem. Czyli np. separator IBS, National Luna itp.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: aadamuss »

Hej. Czy jest jakiś regulator dual solarny który będzię mógł ładować dwa rodzaje aku - kwasowy i żelowy? pozdr adam

ODPOWIEDZ