Energia ze słońca

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

górol
Klubowicz
Posty: 1094
Rejestracja: 06 maja 2011, 10:05
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: górol »

Jestem ciekaw jak praktyka ma się do tego;?
Założenia:
mamy już schłodzoną lodówkę ( wódka lub 6 h jazdy wokól komina :D ). Pobór prądu ustabilizował się na tych 1,5 h. Jesteśmy na 4 dni na Campie we Włościejewkach ( należy przyjąć średnią ilość h słońca dla tego regionu ).
Pytanie:
1. Czy starczy nam prundu na te 4 dni ?
2. A może będzie "perpetum mobile" i możemy zostać na Campie dłużej...?
Założenia ok. natomiast w pytaniach błąd wg. mnie 1 i podstawowe pytanie powinno brzmieć skąd wziąć tak dużą lodówkę aby jej pojemność wystarczyła na 4 dni campa że o przedłużeniu pobytu nie wspomnę .A tak serio mam lodówkę 45 litrów 220v,12v, i gaz na campie gaz sprawdził się znakomicie jedyny mankament to butla miałem 3kg i na drugi dzień musiałem wypożyczyć na CPNie normalną 11kg

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

najgorsze to te 11 kg, :(

Awatar użytkownika
gors
Posty: 270
Rejestracja: 05 mar 2009, 20:50
Auto: LC120, BJ42
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: gors »

Podoba mi sie ten temat wiec dorzucam moje testy z kilku dni:

- lodowka 47l wypelniona napojami (masa akumulacyjna :D )
- przed testami doprowadzona do temperatury 0C (to sa wg mnie optymalne warunki testu - dojezdzamy ze schlodzona lodowka na miejsce postoju),
- panel sloneczny 80W.

Moje efekty dobowe to:
- max chwilowy prad z solara w pelnym sloncu - 4,9A,
- lodowka w nagrzanym samochodzie (ponad 30C) zuzywala w przedziale 35-40Ah
- panel produkowal 30-35Ah,
- efekt uboczny temperatura samochodu nawet w nocy w okolicach 28C,

Wynika z tego ze uklad jest w miare zbilansowany na kilka dni postoju na 100% wystarczy.

Co do zatroskania Janka dot zabezpieczenia - jest podwojne regulator ladowania od solarow wylacza doplyw na lodowke w definiowanym zakresie, dodatkowo lodowka ponizej ustawionego napiecia rowniez sie wylacza.

W po dobie bez solara, okolo poludnia lodowka byla wylaczona, ale samochod odpalil bez problemu, a w lodowce byly 3C takze nie najgorzej.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

gors pisze: Co do zatroskania Janka dot zabezpieczenia - jest podwojne regulator ladowania od solarow wylacza doplyw na lodowke w definiowanym zakresie, dodatkowo lodowka ponizej ustawionego napiecia rowniez sie wylacza.
.
czy regulator może przełączyć zasilanie z lodówki na aku. gdy napięcie spadnie?

Awatar użytkownika
gors
Posty: 270
Rejestracja: 05 mar 2009, 20:50
Auto: LC120, BJ42
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: gors »

wydaje mi sie ze to jest otwary uklad (przez regulator), wiec jednoczesnie ladujemy aku przez solar i pobieramy prad przez lodowke, a rola regulatora jest taka aby aku byl w jak najlepszej kondycji wiec sprawdza co idzie z solara i takze jezeli aku jest na niskim poziomie to odlacza pobor pradu (lodowke).

Awatar użytkownika
gors
Posty: 270
Rejestracja: 05 mar 2009, 20:50
Auto: LC120, BJ42
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: gors »

maly update - do poboru lodowki - jest mniej 25-30Ah, takze przy solarze 80W mamy w lecie w okolicach 52˚N perpetum mobile :)

pobor mocy przez lodowke waha sie od 1A - 4,2A, po osiagnieciu zadanej temp jest oczywiscie 0A.

W warunkach postoju na campie trzeba dolozyc inne pobory ktore wyciekaja nam miedzy palcami - takze z tym perpetum mobile to raczej bym uwazal :)

w nasteonym etapie testow podniose poprzeczke i bedziemy mrozili :)

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Rano, zgodnie z przewidywaniami, lodówka nie pracowała. Regulator odłączył ją, jak napięcie na akumulatorze spadło do wartości 11,7V. Z tego co widać, lodówka pobrała jeszcze 12Ah. Czyli przez niecałe 24 godziny zużyła 53Ah.
lodówka035.JPG
Jak widać na obrazku poniżej, w regulatorze mogę ustawić 5 trybów odłączania odbiorników. Mam ustawiony pierwszy, taki który gwarantuje dłuższą żywotność akumulatora, ale można też ustawić tak, by do końca zużyć zmagazynowaną w nim energię.
lodówka038.JPG
To co jest fajne w tym regulatorze, to to, że po odłączeniu odbiorników z uwagi na rozładowanie akumulatora, nie włączy on ich do czasu, gdy akumulator osiągnie 12,8V.


A tu wieczorne zestawienie dobowe. Pojawił się w nim symbol rozładowanego akumulatora. Mimo kapryśnej pogody akumulator został doładowany do 53 %.
lodówka040.JPG
Jak się akumulator w pełni naładuje, zrobię taki test jak Gors. Lodówkę ustawię na minimum i zapakuję schłodzonym wcześniej piwem. Po kilku godzinach porównam organoleptycznie temperaturę piwa do tej, jaką uzyskałem przy lodówce ustawionej "na 6 kropek". Z prognoz pogody wynika, że test pewnie dopiero w sobotę. :(

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Gałka pisze: czy regulator może przełączyć zasilanie z lodówki na aku. gdy napięcie spadnie?
Może, ale tylko wtedy, gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej określonego progu. W różnych regulatorach próg ten może mieć inną wartość, w jednych można ją zmieniać, w innych nie.

Awatar użytkownika
gors
Posty: 270
Rejestracja: 05 mar 2009, 20:50
Auto: LC120, BJ42
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: gors »

Fobos napisz jak rozumiec tryb w ktory ustawiles lodowke - czy to przypadkiem nie jest zamrazanie na max? U mnie 0C jest dosc zachowawcze wiec stad stosunkowo niskie zuzycie energii i prawdopodobnie z tego wynika tak duza roznica miedzy zuzyciem naszych lodowek?

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Ja mam lodówkę termoelektryczną. Jest ona znacznie mniej wydajna od sprężarkowej. Teoretycznie ustawiając "na 6 kropek" powinienem mieć temperaturę między 3 a 7 stopni w zależności od temperatury zewnętrznej.
lodówka043.jpg

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Zbyszek »

[quote="gors"]

pobor mocy przez lodowke waha sie od 1A - 4,2A, po osiagnieciu zadanej temp jest oczywiscie 0A.


Jaka lodówka ma taki zmienny pobór. U mnie lodówka pobiera po za momentem rozruchu stały prąd 3A gdy pracuje i zero gdy nie pracuje. Po załadunku pracuje bez przerwy nawet godzinę ale gdy osiągnie zaprogramowaną temperaturę, włącza się na max 2 minuty po 5-6 minut przerwy gdy na zewnątrz jest ponad 30 stopni ?

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

tu chyba chodzi o średni prąd; jak już się schłodzi to włącza się tylko na "dochłodzenie", tak jak piszesz, ale średni prąd jest mniejszy bo są dłuższe przerwy w grzaniu.

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Zbyszek »

Raczej chodzi o pobór energii wynoszący od 1 do 4,2 Ah czyli Janku gdybyś w lodówce sprężarkowej wymieniał co godzinę chłodne piwo na ciepłe i pracowała by bez przerwy to 80 Ah akumulator starczyłby na kilkanaście godzin pracy ale jeżeli nie wymieniałbyś zawartości i czas pracy wynosiłby 25 proc. To lodówka pracowałaby 4 razy dłużej i nie potrzebne Ci są żadne wynalazki tylko dobry akumulator hotelowy.Na energię słoneczną przyjdzie czas gdy baterie będą miały większą wydajność.
Piszę to na podstawie doświadczeń kolegi który za niemałe pieniądze zamontował baterie słoneczne, regulatory i żelowe akumulatory odpowiednie do ciężkich warunków pracy ale o nikczemnej pojemności i rano musiałem mu odpalać silnik z moich akumulatorów. Jeżeli jednak uważasz że :nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go: nie słuchaj moich rad i zakładaj baterie słoneczne

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

fakt, że optymalne warunki to ...bez wyjmowania piwa" a w takim razie interes do d...y :mrgreen: Umrzeć z pragnienia.. :(

Zbyszek
Posty: 557
Rejestracja: 29 maja 2007, 12:45
Auto: Hil,Grizzly, Rubicon, texas 490,GLA4 matic
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Zbyszek »

Bez wyjmowania piwa to nie są warunki optymalne tylko oszczędne. Do dupy jest montowanie czegoś nie wiadomo po co i to czego się nie rozumie ale akurat jest modne lub w wyprzedaży.
Moim zdaniem warunki optymalne to zakup dobrej lodówki z cyfrowym pomiarem temperatury a nie chłodziarki, pakowania zimnego wsadu lub włączenie przed wyjazdem lodówki na 220 V, w czasie jazdy ustawiać temperaturę niższą gdy chłodzenia jest z silnika a na postoju wymaganą , mieć w aucie akumulatory o maksymalnej pojemności i zamykać drzwi lodówki bo kiepsko się sprawdza jako klimatyzator a w miejscach gdzie nie ma dostępu do energii nie siedziećdłużej niż 3dni

ODPOWIEDZ