Energia ze słońca

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: consigliero »

Adam pisze:Odebrałem w zeszły piątek swoją LC z zainstalowanymi solarami i regulatorem phocos cml. Fajnie to pracuje daje od 0.8 do 3.7 Ampera, zależnie od pogody, baterie 80W. Ale to co mnie zadziwiło to, że lampka sygnalizująca ładowanie pali się też w nocy. Macie jakieś pomiary z nocy, ew. przy słabej żarówce zewnętrznej, czy to faktycznie daje wykrywalny dla regulatora prąd?
Masz jakieś zdjęcia jak to wygląda ile zajmuje miejsca?
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
Adam
Klubowicz
Posty: 365
Rejestracja: 20 maja 2009, 12:05
Auto: LC120,2xHDJ100,Partol:)

Re: Energia ze słońca

Post autor: Adam »

Nie mam ale zrobię i tutaj wstawię.
Zacząłem się zastanawiać czy tego źle nie zrobiłem. Producent regulatora zaleca podłączenie odbiorników prądu, w moim przypadku głownie lodówki do dedykowanego gniazda regulatora, ja zostawiłem podłączoną lodówkę bezpośrednio do akumulatora. Dopiero teraz mi przyszło do głowy, że czujnik napięcia w lodówce, chroniący aku przed rozładowaniem poniżej napięcia potrzebnego do rozruchu będzie oszukiwany przez napięcie z solarów. Chyba lodówkę muszę przepiąć do gniazda w regulatorze, jak nie to liczyć na to, że tam gdzie będę, doładowanie będzie zawsze większe od poboru ale to loteria.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Wydaje mi się, że takie samo napięcie jest na wyjściu load ( dla odbiorników ) jak i na akumulatorze ( odbiorniki są zasilane z akumulatora, regulator nie wystartuje bez niego i nie da się zasilić urządzeń tylko z solara, bez akumulatora ). Solary są przed regulatorem, ten ustawia napięcie optymalne w danej chwili do ładowania akumulatora. Jeśli w tej samej chwili jest podłączona pod akumulator lodówka, napięcie na nim normalnie by spadło, ale ponieważ jest ładowany z solarów, to będzie ono pochodną różnicy prądu pobieranego i dostarczanego. Jeśli akumulator będzie bliski rozładowania i napięcie na nim spadnie poniżej 12 V, jeśli solary dadzą większy prąd niż pobiera lodówka, to będzie ona działać, a jak słońce zasłoni chmurka, to lodówka się wyłączy.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Adam pisze:.... Ale to co mnie zadziwiło to, że lampka sygnalizująca ładowanie pali się też w nocy. Macie jakieś pomiary z nocy, ew. przy słabej żarówce zewnętrznej, czy to faktycznie daje wykrywalny dla regulatora prąd?
Poświeciłem dziś po zmroku latarką ( niestety nie mam zbyt mocnej ) na solary :mrgreen: , ale na regulatorze nie spowodowało to sygnalizacji ładowania.
Mam ustawione w regulatorze załączanie oświetlenia zmierzchowego, gdy napięcie na bateriach słonecznych spadnie poniżej 3.2 V . Jutro sprawdzę czy wieczorem, w chwili włączenia oświetlenia, regulator pokazuje ładowanie ( choć moim zdaniem nie powinien pokazywać, dopóki napięcie na solarach nie będzie wyższe niż napięcie na akumulatorze, czyli ponad 13 V ).

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Wczoraj sprawdziłem wskaźnik ładowania. O 19.00 pokazywał że jest ładowanie, o 19.30 już nie. Zmierzchowy włączył oświetlenie o 20.10, czyli o tej porze na bateriach było 3,2 V.

Awatar użytkownika
Adam
Klubowicz
Posty: 365
Rejestracja: 20 maja 2009, 12:05
Auto: LC120,2xHDJ100,Partol:)

Re: Energia ze słońca

Post autor: Adam »

U mnie lampka ładowania w nocy świeci cały czas. Jutro zrobię test, zasłonię solary czymś nieprzepuszczalnym i sprawdzę czy dalej "ładują". Jak tak to znaczy, że jest schrzaniona instalacja. Zdjęcia zrobię w weekend bo na razie nie mam możliwości. Natomiast z podłączeniem wydaje mi się, że masz rację, z pkt widzenia czujnika w lodówce trzeba solar traktować jak kolejny podłączony akumulator, który oddaje energię tylko w dzień.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Niedziela - czas na raport.
PV001.JPG
PV002.JPG
Jak widać poniżej, kondycja systemu jest dobra. :D 8)
PV003.JPG

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Niedziela wieczór - czas na tygodniowy raport .
PV001.JPG
PV002.JPG
PV003.JPG
PV004.JPG

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

I kolejny raport tygodniowy.
W piątek zainstalowałem 12-cie nowych lampek zewnętrznych, włączanych automatycznie po zmierzchu. Ich łączny pobór prądu nie przekracza 0,2 A, więc mam nadzieję, że nie spowodują niewydolności systemu. :wink:
PV001.JPG
PV002.JPG
PV003.JPG
PV004.JPG

Na tym kończę zamieszczanie cotygodniowych zestawień. Ilość dostarczonych "surowych" danych z raportów jest już wystarczająca.

Zamieszczę jeszcze tylko kilka raportów miesięcznych. Uśredniają one wartości z ostatnich 4-ech tygodni i wyglądają tak:
PV005.JPG
PV007.JPG
PV006.JPG

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

W takim razie poproszę o łopatologiczne podsumowanie eksperymentu; od tych wykresów dostałem oczopląsu :D .

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Łopatologicznie :wink: to mogę napisać, że wszystko działa bardzo dobrze. Z wykresów i zestawień wynika, iż mimo tego, że codziennie przez ok. 5 godzin świecą żarówki o mocy ok. 12 Wat, akumulator jest praktycznie każdego dnia całkowicie naładowany i mam spore nadwyżki produkowanej energii. A światła mam naprawdę sporo. :D 8) .
IMG_9694.jpg
Zobaczymy co będzie zimą, jak żarówki będą świecić praktycznie od 16-tej do 23,30 czyli prawie 8 godzin na dobę, a dzień będzie bardzo krótki. Ale analizując dotychczasowe dane jestem dobrej myśli.



A jeśli chodzi o wspomaganie zasilania na wyprawach ( czyli zasilanie lodówki, oświetlenia postojowego i różnych gadgetów ), to myślę że dla instalacji 12 V, panele o łącznej mocy 200 Wat zamontowane płasko na dachu, zagwarantują odpowiednią ilość energii. W twoim przypadku, dla instalacji 24 V, wystarczy panel o mocy 100 Wat.

Możesz panel słoneczny przez regulator podłączyć do akumulatorów, które masz w samochodzie, a lodówkę, oświetlenie postojowe i gadgety do regulatora napięcia.
Możesz również zrobić niezależny układ na 12 V lub 24 V, ale wówczas będziesz musiał zainstalować dodatkowy ( dodatkowe ) akumulatory.
Ja bym osobiście wybrał ten pierwszy wariant. Co prawda w trakcie jazdy produkowana energia ze słońca nie będzie wykorzystana do ładowania akumulatorów, bo będzie to robił alternator, ale na postoju będziesz miał doładowywane akumulatory, z których "odpalasz" samochód.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

W twoim przypadku, dla instalacji 24 V, wystarczy panel o mocy 100 Wat.

I o takie podsumowanie pracy habilitacyjnej mi chodziło.
Teorię zaliczam.
Zajęcia praktyczne po zakupie panela.
Dzięki Fobos !

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Gałka pisze:
fobos pisze:W twoim przypadku, dla instalacji 24 V, wystarczy panel o mocy 100 Wat.
I o takie podsumowanie pracy habilitacyjnej mi chodziło.
Teorię zaliczam.
Zajęcia praktyczne po zakupie panela.
Dzięki Fobos !
No i na koniec dałem ciała, ale to dlatego, że za szybko chciałem odpowiedzieć. :oops:
Przy 24 V też potrzebny będzie panel o mocy 200 Wat.
W wypadku instalacji 24 V przy tej samej mocy, prąd będzie dwukrotnie mniejszy. Ale mocy potrzebujemy tyle samo.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: Gałka »

nie wiem co powiedzieć, na razie... :shock:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Energia ze słońca

Post autor: fobos »

Janku, łatwo to policzyć. Lodówka bierze maksymalnie 50 Wat. Wiadomo, że jak osiągnie zadaną temperaturę, to pobór mocy znacznie spada. Podałem panel o mocy 200 Wat, by zachować odpowiednią rezerwę mocy do zasilania lodówki i ładowania akumulatorów. 150 Wat też da radę, wszystko zależy od pojemności akumulatorów i planowanego średniego poboru prądu.

ODPOWIEDZ