Przetwornica

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
RobertK.
Klubowicz
Posty: 544
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:04
Auto: 4 runner 2LT
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: RobertK. »

fobos pisze:Włączona cały czas przetwornica, nawet jeśli nie jest do niej podłączony żaden odbiornik zużywa prąd. Jeśli nie założysz jakiegoś włącznika po stronie 12 V, będzie Ci rozładowywać akumulator na postojach i to wbrew pozorom dość szybko.
Mnie zasilacz do laptopa podłączony i zabudowany gdy zapomniałem wyłączyć hebel rozładowywał akumulator przez jedną noc, a co dopiero przetwornica :)
Większe przetwornice mają własny wyłacznik wbudowany i zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

przetwornica 12 - 230

Post autor: Husky »

gdzie jest najdogodniejsze mniejsce na montaż przetwornicy?

ponoć nie można jej schować pod tapicerkę bo musi się wentylować

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: przetwornica 12 - 230

Post autor: Kwieczor »

jakiej mocy potrzebujesz?
Ja potrzebowałem pod laptopa - więc kupiłem w Lidlu :wink: przetwornicę 150W w kształcie kubka termicznego, łączoną do gniazda zapalniczki. najpierw była przy nogach pasażera, teraz wisi pod sufitem w home-made konsoli (opis w wątku Hilux by Kwieczor) koło CB.
na moje potrzeby zupełnie wystarcza i ma jeszcze gniazdo USB do ładowania direct 5V - czyli wszelkie komórki, nawigacje itp.

Odcinanie zasilania mam najprostsze możliwych - kabel schowany w słupku i wtyczka wychodzi przy gnieździe zapalniczki - więc są dwa odcięcia: manualne jak wyciągam wtyczkę i automatyczne - jak wyjmuje kluczyki.
zasilam z tego kabla: CB, Navi i przetwornicę.

A jak chcesz jakieś 2kW - no to szukaj wentylowanego miejsca w bagażniku bo to klocek spory jest i w kabinie raczej słabo
do tego dochodzi Ci ciągnięcie kabli i obowiązkowy hebel + najlepiej przekaźnik pod kluczyk

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: przetwornica 12 - 230

Post autor: Husky »

kupiłem 2000W
tu: http://allegro.pl/show_item.php?item=2074046786" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: przetwornica 12 - 230

Post autor: Kwieczor »

no to boczna ścianka bagażnika - bo pod fotelem to niezbyt bezpiecznie...

Awatar użytkownika
Transporter
Posty: 141
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:20
Auto: KDJ 120
Kontakt:

Re: przetwornica 12 - 230

Post autor: Transporter »

Ona sama z siebie odprowadza ciepło, a jesli się zagrzeje za bardzo, to uruchamia się wentylatorek widoczny na zdjęciu.
Tak że najlepiej zamontować w miejscu przewiewnym, tzn z dostępem świeżego powietrza.

A do czego będziesz używał tej przetwornicy? Bo pewne doświadczenia z takimi ustrojstwami już mam. 2 lata temu jak nie było prądu przez kilka dni po sylwestrze, to mała przetwornica pod gniazdo zapalniczki zasilała mi telewizor i dekoder polsatu :) dawało radę.
Teraz mam większą przetwornicę, spokojnie zasila lodówkę i jeszcze jest rezerwa. Posiada zabezpieczenie, że w momencie gdy za duży pobór prądu jest to zaczyna piszczeć.

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: Przetwornica

Post autor: Husky »

do czego? no do suszarki i prostownicy :oops:

własnych zastosowań jeszcze nie wymyśliłem

doszła przetwornica, jest ogromna :shock:

zamontowanie tego pod maską chyba nie jest dobrym pomysłem?
Załączniki
21022012486.jpg
21022012485.jpg

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: Gałka »

Pod maską na pewno nie, sama potrzebuje chłodu a tu jeszcze silnik....
Tylne nadkola. Pod siedzeniem pasażera ( jest przewiew ) i ile nie topisz samochodu.

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: Kwieczor »

Gałka pisze:Pod maską na pewno nie, sama potrzebuje chłodu a tu jeszcze silnik....
Tylne nadkola. Pod siedzeniem pasażera ( jest przewiew ) i ile nie topisz samochodu.
a pod siedzeniem pasażera nie ma nadmuchów ogrzewania przypadkiem?
Jak dla mnie to tylko tylne boczki w bagażniku - i to raczej na wierzchu

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: Przetwornica

Post autor: Husky »

Kwieczor pisze: a pod siedzeniem pasażera nie ma nadmuchów ogrzewania przypadkiem?
Jak dla mnie to tylko tylne boczki w bagażniku - i to raczej na wierzchu

No a odległość przewodów zasilających nie ma znaczenia? Ktoś pisał, że musi być jak najbliżej aku

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: konus »

Weź grubsze przewody.

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: Kwieczor »

jak żona siedzi na pilocie i nie ma nóg Lindy Ewangelisty - to jeszcze możesz na prawie pionowo na grodzi pod schowkiem, ale tu dwa minusy - znów nadmuch ciepłego + zagrożenie zalaniem jak gdzieś przytopisz...
chyba nie ma wyjścia - bo ewentualnie bezpiecznie i dostępnie jest pod dachem, ale musiałbyś konsolę na miarę strugać

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: Kwieczor »

a przewody muszą być fest - bo jak dobrze liczę (fizykę ostatni raz miałem jakieś 25 lat temu) to przy pełnym obciążeniu na przewodzie będziesz miał ponad 160 amperów - chyba, że wzór źle pamiętam

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: fobos »

Dobrze liczysz, a dodatkowo by bezpiecznie przesłać taki prąd, to musisz mieć przewody o przekroju 20 mm kw.

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Przetwornica

Post autor: Kwieczor »

no to się cieszę, że coś w tym czerepie zostało

dlatego też ja ma i małą moc, i wszystko na wierzchu - gdyby jednak coś się zaczęło jarać - reakcja od razu

a jak będę potrzebował 2kw w 230V na wyjeździe to pewnie raczej generatorek wynajmę albo wypożyczę, bo nie wiem, jak lokówki i prostownice, ale suszarki na 12V na pewno są na rynku - podobnie jak większość narzędzi
sam mam starą wkrętarkę DeWelt, w której nie opłaca się wymieniać accu - więc chodzi na kablu pod akumulator albo zasilacz 12V :)

ODPOWIEDZ