CB radio do samochodu

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

CB radio do samochodu

Post autor: consigliero »

Nie wiem czy był taki temat , ale mnie nie udało się znaleźć. Próbuję znaleźć radio które byłoby świetne w odbiorze i nadawaniu , mało kosztowało , dało się łatwo zamontować i nie szpeciło wnętrza. Użytkownikiem CB radia byłem raz , było to w momencie jak kupiłem pierwszą prawdziwą terenówkę HDJ80 8) . Ponieważ CB radio było wymieniane jako jeden z podstawowych sprzętów ,niewiele myśląc poszedłem do sklepu i kupiłem jakiegoś Prezydenta z górnej półki bo jakość na pierwszym miejscu. Już pierwsze minuty po włączeniu uświadomiły mi że wdepnąłem w niezłe g...o , nie rozumiałem po jakiego grzyba w aucie radio za tysiąc PLN aby słuchać o misiaczkach , mobilki jak ścieżka do i innych bzdetów. Jeszcze do tego ta jakość rozmów , koszmar. Po 2 sezonach sprzedałem auto razem ze szpejem i kupując nowe nawet nie myślałem o CB . Jadąc na orawę do Kamesa też nie czułem się specjalnie poszkodowany jego brakiem , aczkolwiek stojąc w konwoju aut po 5 minutach pytałem się sąsiada o co chodzi , on już to wiedział. Jadąc do Maroka też nie myślałem o radiu , do momentu gdy jechałem w grupie z francuzami i jadąc szybko część informacji o możliwych problemach docierała od prowadzącego przez CB , specjalnie na moje potrzeby włączali awaryjne. Wtedy doszedłem do wniosku że radio może spełniać pożyteczną funkcję.
Mam kilka wymagań być może nie do pogodzenia w jednym modelu czyli, duży zasięg, czystość odbioru , łatwość montażu, albo radio do ręki spełniające te wymogi ,bo jak napisałem widzę jego przydatność tylko przy jeździe w grupie . Jeżeli taki temat był to proszę o pomoc w jego znalezieniu, a ten post usunąć.

PozdrawiaM

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: LEX »

Nie wiem ile 'ręczniak' kosztuje, ale dobry podobno jest Uniden 520XL. Kiedyś były po 160zł, a teraz niestety 100zł więcej. Do tego jakaś antena około 60cm i wystarczy do paru kilometrów. Ja tak mam i nie narzekam, ale nie mam też porównania. Myślę, że do porozumiewania się w terenie brałbym jakiś najtańszy model firmowy (może jakaś Cobra). W końcu byleby na kilometr sięgał :-)

piekarz
Klubowicz
Posty: 387
Rejestracja: 23 lip 2009, 10:07
Auto: FJ40, BJ45, HDJ100
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: piekarz »

Radio małe proste dobre filtry. jak chcesz radyjko tylko do prostej komunikacji w terenie a nie do zabawy polecam http://allegro.pl/promocja-cb-radio-laf ... 88147.html.
Na antenie nie oszczędzaj długi bat w miarę elastyczny i pytanie na magnesie czy na stałe i jaka długość? Zakładam że montaż na stałe
http://allegro.pl/listing.php/showcat?i ... Poka%C5%BC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/antena-cb-sirio-turbo ... 27252.html
http://allegro.pl/sirio-megawatt-3000-p ... 74972.html

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: talu »

Troszkę mogę się wypowiedzieć, jeżeli o ten temat chodzi już tak ładnych kilka naście latek się tym bawię. Więc może zacznę od tego, jeżeli to ma być radio do komunikacji jakiejś tam między samochodami w nie wielkich odległościach to polecam najtańszą firmówkę, bądź ONWE ( tanie dobre i długo żyje w stabilności). Najważniejsza kwestia to antena, tutaj akurat warto zainwestować. Ja używam kilku w zależności co potrzebuję. W teren jeżdżę z czymś co kupiłem na allegro za złotych polskich 15 i wysokości 30cm. W odległości kilkuset metrów spokojnie się dogadam. Jak połamie to niewielkie koszty. Już na asfalt zakładam lemówkę z długim batem z prostej przyczyny lepiej słyszy i dalej leci. Oczywiście długa antena na środku dachu jak jest możliwość. (tu mogę się rozpisać na tematy odbicia fali itp... jak coś pytać). Samo radio ważne jest również, jak mówisz w jakimś innym języku niż polacki, to w świecie nie poszalejesz za bardzo. Prosty chociażby standard europejski czyli FM i "5" w Polsce to AM i "0". Wjeżdżając do Niemiec teoretycznie przepisy ichnie zabraniają używania innych radyjek niż 4 mocy i FM. Na szczęście nie robią z tym problemów i gada każdy na czym może. Jadąc w azję również lekko inne częstotliwości pracy podstawowej 40 kanałów. Więc to już droższa zabawa ponieważ potrzebne są tzw. "boki" czyli inna częstotliwość dostępna w CB. Ważne jest do czego potrzebujesz radyjka, jeżeli chcesz sobie gadać między autkami bądź słyszeć co się dzieje na drodze to jakieś zwykłe np. Presidenta spokojnie robi robotę. Wyjeżdżając za granicę ludzie z Polski zazwyczaj rozmawiają w AM`ch i poza RP kanałem jest 28 ( UE) - przeznaczonym dla kierowców. Jeżeli chcesz robić łączność wstęgowe to inna inszość i droższe radio i antena. Dochodzi jeszcze dobre zestrojenie radyjka z anteną. Pytać jak coś bo jak zacznę :) pisać to książka będzie.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: consigliero »

A jak jest z jakością czy te szumy , to taka przypadłość której się nie da uniknąć . jeżeli chodzi o zagranicę to raz w Rumunii usłyszałem polskich tirowców i jakaś grupa off-roadowa z polski. Nie potrzebuję mieć radia aby nawiązywać kontakty z całym światem , ale jakiś tam zasięg powinien być . W poprzednim nawiązywałem połączenie czasem na odległość 30 km, ale tłumaczenie komuś jak dojechać do jakiejś hurtowni albo na jakąś ulicę to było wyzwanie. Swoją drogą nie rozumiem dlaczego taki kierowca najpierw inwestuje w CB a nigdy w GPS . Ma być małe i niestety nie dam sobie podziurawić dachu.
PozdrawiaM
P.S. Obczytałem też dostępne informacje w internecie , co tylko zwiększyło moje wątpliwości.

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: Kames »

Reczniaka to nigdy nie miałem ale przerobiłem naprawde duzo modeli i moim zdaniem /CB prezidenta / i nie koniecznie jakis wypasiony model ,np Tommy za 485 zeta + poczciwa długa antena dobrze zestrojona to najlepsze co moze byc w normalnych szelestach gabaryty dosc przystepne mozna go łatwo upchnąc w jakiejs wnece . Bardzo waznym tematem jest jakosc anteny + umiejscowienie np najlepsze rezultaty miałem mając antene na srodku maski lub dachu

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: talu »

consigliero pisze:A jak jest z jakością czy te szumy , to taka przypadłość której się nie da uniknąć.


No nie da się, taka specyfika radyjka. Zawsze możesz skręcić squelch i będziesz miał cisze. Ale dalszych nadawców słyszeć nie będziesz. Odsłuch można zmienić poprzez zewnętrzny głośnik, dobre rozwiązanie zwłaszcza jak jest radio zabudowane w tapicerce bądź czymś przykryte. Reasumując dla Ciebie najtańszy president i dobra antena z magnesem co by dachu nie wiercić - i tu ostrzegam przed podróbkami ( zwłaszcza w antenach jest dużo)

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: MariuszS »

talu pisze:Wyjeżdżając za granicę ludzie z Polski zazwyczaj rozmawiają w AM`ch i poza RP kanałem jest 28 ( UE) - przeznaczonym dla kierowców.
[...] Pytać jak coś bo jak zacznę :) pisać to książka będzie.
No, to Cię trochę przepytamy! ;-)
Ale tak na serio, to może byś zgromadził w jednym parę sensownych linków do "abecadła", do porad technicznych i porównań.
A z drobnych pytań: - jak jest z łącznością CB w Rosjii? W sensie, na jakich częstotliwościach, kanałach itp,?
Przejechałem kiedyś parę tysięcy km, gadając we własnej kolumnie, ale próbowałem co jakiś czas nawiązac kontakt z miejscowymi kierowcami i... kompletna cisza. :-(

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: irko »

->

Podsumowując to co powiedział TALU

____________________________________________________________________________


RADIO - Ważne jest do czego potrzebujesz radyjka

- DO KOMUNIKACJI MIEDZY SAMOCHODAMI W NIEWIELKICH ODLEGŁOŚCIACH
- najtańsza firmówka, bądź ONWE ( tanie dobre i długo żyje w stabilności).
- jeżeli chcesz sobie gadać między autkami bądź słyszeć co się dzieje na drodze to jakieś zwykłe np. Presidenta spokojnie robi robotę
- Prosty chociażby standard europejski czyli FM i "5" w Polsce to AM i "0".

- Wyjeżdżając za granicę ludzie z Polski zazwyczaj rozmawiają w AM`ch i poza RP kanałem jest 28 ( UE) - przeznaczonym dla kierowców.

- Wjeżdżając do Niemiec teoretycznie przepisy ichnie zabraniają używania innych radyjek niż 4 W mocy i FM. Na szczęście nie robią z tym problemów i gada każdy na czym może.
- Jadąc w Azję również lekko inne częstotliwości pracy podstawowej 40 kanałów. Więc to już droższa zabawa ponieważ potrzebne są tzw. "boki" czyli inna częstotliwość dostępna w CB.


ANTENA

- najważniejsza kwestia to antena, tutaj akurat warto zainwestować.
- TALU używa kilku w zależności od potrzeb.

- w teren podstawowy model kupionym na allegro za złotych polskich 15 i wysokości 30cm. W odległości kilkuset metrów spokojnie można się dogadać. W razie zniszczenia niewielka strata.

- na asfalt lemówka (?) z długim batem z prostej przyczyny lepiej słyszy i dalej leci.
- oczywiście długa antena na środku dachu jak jest możliwość (tu mogę się rozpisać na tematy odbicia fali itp... jak coś pytać).

- Jeżeli chcesz robić łączność wstęgowe to inna inszość i droższe radio i antena.
- Dochodzi jeszcze dobre zestrojenie radyjka z anteną.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: irko »

To ja mam pytania

Dlaczego nie mozna montować anteny na zabudowie z PVC lub do relingu? Podobno cos z masą?
Jak sprawdzałoby sie takie radyjko jak ponizej i jaki miałoby zasieg bez anteny zewnetrznej? (w aucie)

Obrazek

Takie rodio można byłoby uzywać poza autem lub w róznych autach

Moje doświadczenie z radiem niestety znikome jest.
Na swoich wyjazdach używałem zwykle "walkie-talkie" http://pl.wikipedia.org/wiki/Walkie-talkie" onclick="window.open(this.href);return false;
Puki auta się "widzą" mozna gadać (przydaje się, żeby w trasie omówic gdzie sie zatrzymac itp.)
Po "zgubieniu" zwykle po prostu dzwoniliśmy do siebie.

Pozdr
IR

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: Kames »

irko pisze:->

Podsumowując to co powiedział TALU

____________________________________________________________________________


RADIO - Ważne jest do czego potrzebujesz radyjka

- DO KOMUNIKACJI MIEDZY SAMOCHODAMI W NIEWIELKICH ODLEGŁOŚCIACH
- najtańsza firmówka, bądź ONWE ( tanie dobre i długo żyje w stabilności).
- jeżeli chcesz sobie gadać między autkami bądź słyszeć co się dzieje na drodze to jakieś zwykłe np. Presidenta spokojnie robi robotę
- Prosty chociażby standard europejski czyli FM i "5" w Polsce to AM i "0".

- Wyjeżdżając za granicę ludzie z Polski zazwyczaj rozmawiają w AM`ch i poza RP kanałem jest 28 ( UE) - przeznaczonym dla kierowców.

- Wjeżdżając do Niemiec teoretycznie przepisy ichnie zabraniają używania innych radyjek niż 4 W mocy i FM. Na szczęście nie robią z tym problemów i gada każdy na czym może.
- Jadąc w Azję również lekko inne częstotliwości pracy podstawowej 40 kanałów. Więc to już droższa zabawa ponieważ potrzebne są tzw. "boki" czyli inna częstotliwość dostępna w CB.


ANTENA

- najważniejsza kwestia to antena, tutaj akurat warto zainwestować.
- TALU używa kilku w zależności od potrzeb.

- w teren podstawowy model kupionym na allegro za złotych polskich 15 i wysokości 30cm. W odległości kilkuset metrów spokojnie można się dogadać. W razie zniszczenia niewielka strata.

- na asfalt lemówka (?) z długim batem z prostej przyczyny lepiej słyszy i dalej leci.
- oczywiście długa antena na środku dachu jak jest możliwość (tu mogę się rozpisać na tematy odbicia fali itp... jak coś pytać).

- Jeżeli chcesz robić łączność wstęgowe to inna inszość i droższe radio i antena.
- Dochodzi jeszcze dobre zestrojenie radyjka z anteną.
Irko zadne kur....e onwy to pracuje przez chwile president lub uniden zakup onwy czy innego syfu to tak jak bys kase wyciepał

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: talu »

Coś więcej....

CB Radio - Citizen Band Radio - Radio obywatelskie ( początek USA oczywiście)

Aby zacząć od używania i troszkę świadomości trzeba sobie powiedzieć co to to jest i na jakich zasadach to działa. Czyli jak sama nazwa wskazuje jest to RADIO i działa jak zwykłe domowe Radio - tylko jeszcze nadaje. Łopatologicznie mówiąc jadąc samochodem słuchając radia zwykłego i wysyłając sms licząc na samochód :D ustawiacie sobie daną częstotliwość np. 93.8. Jest to coś od czego wychodzicie, czyli częstotliwość fali radiowej. W Polsce większość stacji działa już tylko w FM ( mowa tu o zwykłym radiu potoczny UKF), macie tam jeszcze przełączniki na coś czego nigdy się już prawie nie używa więc nie będę pisał. Co to ma wspólnego z CB a więc zwykłe radio częstotliwość ma od około 88 do 108 MHz a CB działa w zakresie częstotliwość ( podział skrótowy ponieważ jest jeszcze szerzej ale CB zwykle działa tak) :

A – 26,060 do 26,500 MHz
B – 26,510 do 26,950 MHz
C – 26,960 do 27,400 MHz – podstawowa 40
D – 27,410 do 27,850 MHz
E – 27,860 do 27,990 MHz

czyli najprostsze radio CB jakie używam działa w zakresie częstotliwości "C" i to te 40 kanałów, które mamy do dyspozycji jest tam zawarte. Przełączamy je o 10 czyli 1 kanał pracuje na częstotliwości 26.960 a 2 na 26.970 Mhz.
Modulacja rodzaj transmisji (pewnego rodzaju) czyli w CB radio AM - FM - SSB -CW
AM (polska) - czyli fale krótkie
FM ( świat) - czyli UKF
SSB dzieli się na LSB i USB czyli łączności wstęgowe o wielkim zasięgu praktycznie cały świat w zależności od propagacji.
LSB - low side band
USB - up side band
CW- alfabet morsa

Tylko lepsze radia CB posiadają inne częstotliwości niż podstawowa 40 i inny zakres modulacji niż AM i FM. Nie zawsze jednak łączności robione na SSB są takie same, muszą być określone warunki propagacyjne ( odpowiednie ustawienie ziemi względem atmosfery, pogoda, itd.... znaczy dużo więcej ale w wielkim skrócie tak można przyjąć).

Teraz coś na temat używania radia na świecie. Każdy region w zasadzie pracuje inaczej. W Polsce ze względu na stare radia, przyjęto standard jeżeli chodzi o CB 4 waty mocy i AM do tego tzw. "0". Jest to coś takiego że my pracujemy w modulacji AM i na częstotliwości np. 26,960 (kanał 1). Świat pracuje na 26,965 tzw "piątki" w modulacji FM.
Więc jest tak że oni nie słyszą nas a my ich, teraz już myślę rozumiecie. Są jeszcze potocznie nazywane dziury ale o tym pisał już nie będę.
Kwestia wyboru kanałów są umownie przyjęte kanały i w Polsce jest tak:
kanał 9 - jest to kanał ratunkowy (praktycznie wszędzie ale należy pamiętać że w świecie to nie to samo co u nas, czyli przesunięcie częstotliwości o "5" i modulacja FM
Kanał 16 - umowny dla off roadu
Kanał 19 - drogowy ( uwaga mobilki :D )
Kanał 28 - jest to kanał wywoławczy dla stacji bazowych ( radia w domach)

Świat wygląda troszkę inaczej np:

Austria:
Kanał: "piątki"
Modulacja: FM

Białoruś:
Kanał: 10, „zera”
Modulacja: AM

Belgia:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: AM

Czechy:
Kanał: 10, „piątki”
Modulacja: AM

Francja:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: AM

Hiszpania:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: AM

Holandia:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: FM

Irlandia:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: AM

Litwa:
Kanał: 12, „zera”
Modulacja: AM

Łotwa:
Kanał: 12, „zera”
Modulacja: AM

Niemcy:
Kanał: 9, „piątki”
Modulacja: FM

Rosja:
Kanał: 15, „zera”
Modulacja: AM

Słowacja:
Kanał: 10, „piątki”
Modulacja: AM

Ukraina:
Kanał: 10, „zera”
Modulacja: AM

Węgry:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: AM

Wielka Brytania:
Kanał: 19, „piątki”
Modulacja: FM

Włochy:
Kanał: 5, „piątki”
Modulacja: AM

I jedziemy dalej w niektórych krajach jest prawnie zabronione używanie radyjek, które posiadają więcej niż zakres modulacji dopuszczony w danym kraju. Czyli można za to dostać wysoki mandat i pozbyć się radia ( np. Austria). W zeszłym roku był podobny problem w Rosji, ale nie słyszałem aby coś w tym roku było głośno. Trzeba było wykupywać specjalne zezwolenia i były za to wysokie kary. Czepiali się zazwyczaj ciężarówek, o terenówkach nie słyszałem.

Cóż jeszcze mogę napisać odnośnie sprzętu, większość jakichś wynalazków radyjek CB działa dobrze ale krótko, czyli przez używalność w samochodzie radio drga i gubi częstotliwość nie pracuje już np. 1 kanał 26,960 tylko 26.963 bądź w drugą stronę. Czyli lepiej kupić coś firmowego aby po roku nie męczyć się. Dlaczego bo gorzej słyszy i gorzej nadaje - proste nie?.

Jak ktoś planuje i jeździ poza PL to polecam radyjka z szerszym zakresem częstotliwości lub rozszerzone o "piątki". Spece wstawiają "piątki" do zwykłych radyjek i działają. Modulacja FM i AM to już standard. Łączności SSB to inna inszość, do tego dochodzi jeszcze troszkę innej wiedzy jak ktoś chce pytać na priwie.
Radia przewoźne z reguły bardziej wytrzymałe niż ręczniaki.
Zasięg ręczniaka ograniczony ( antena )..
Część radyjek posiada wyświetlacze częstotliwości inne tylko przełącznik kanałów.
Ważne są również mikrofony, mogą być stałe i dynamiczne. Ze wzmocnieniem lub bez, posiadać echo i roger beepy i inne bajery.
Ze swojego doświadczenia wiem i mogę polecić z czystym sumieniem Presidenty - dobre sprzęty i robiące robotę. Ja posiadam dwa czyli Lincoln i Jackson. Do auta ciężko bo one są duże ale jak ktoś ma miejsce to ok. Przetestowane i oblatany cały świat praktycznie. Nie są tanie ale warte pieniędzy i chodzą latami stabilnie. Wszystkie małe czyli np. harry tommy są dobre i wytrzymałe. Używałem dużo sprzętu, przewalczyłem Alany, Cobry, Yosany i inne, mnie najbardziej pasowały powyższe. Z innych prostych zabawek ONWY nie do zajechania nawet mokra działa :) utopiona w samochodzie bo była nisko zaczepiona ( model ślepy czyli MK3).
Mnie strasznie denerwują jakieś bardziewia, które świecą jak choinka, wszystko lata pięknie a odsłuch na poziomie zabawek dla dzieci. wrr o i jeszcze dają po oczach zwłaszcza w nocy.
Kwestia montażu w samochodzie radia nie ma znaczenia, jak się schowa za bardzo można głośniczek do odsłuchu zamocować. Aby dojście do gałek było. Są już teraz wynalazki z oddzielnym wyświetlaczem, więc rado pod fotel a wyświetlacz na deskę ( razi mocno)


No i najważniejsze co na dach i gdzie :P czyli antenka. To o radiach już coś wiecie. Jak nie zanudziłem i jeszcze chcecie mogę coś maznąć na temat Anten.
miłej lektury :wink:

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: talu »

irko pisze: Dlaczego nie mozna montować anteny na zabudowie z PVC lub do relingu? Podobno cos z masą?
Jak sprawdzałoby sie takie radyjko jak ponizej i jaki miałoby zasieg bez anteny zewnetrznej? (w aucie)
To już jak szaleje to odpowiem. Co do masy zawsze można podciągnąć jakimś przewodem i podpiąć do anteny.
Co do ręczniaka, to będziesz się słyszał tylko kawałek w otwartym terenie. Dlaczego ponieważ Blacha samochodu działa jaka tarcza i odbicie. Czyli wciskając nadawanie fala, która wychodzi poprzez antenę odbija się od dachu i wpada Ci i pasażerom mózgu ( duża moc może zrobić krzywdę w długim okresie stosowania). tylko nie wielka część fali wychodzi poza auto i dlatego nie słyszcie się wzajemnie. I tak będzie takie są prawa fizyki :D Rozwiązanie antena na aucie, którą wkładasz w gniazdo w ręczniaku ( przejściówka) i po sprawie. Masz inny zasięg a jak potrzebujesz zmieniasz na krótką i jest ok.

talu
Posty: 89
Rejestracja: 05 cze 2010, 11:15
Auto: 4 runner
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: talu »

kames76 pisze: Irko zadne kur....e onwy to pracuje przez chwile president lub uniden zakup onwy czy innego syfu to tak jak bys kase wyciepał
ONWE mam do tej pory, przez lat 9 pracuje, jeździła wiele, i wile się wytrzęsła, swoje przeszła. Działa bez problemu i stoi w częstotliwości. Kwestia egzemplarza, albo opinii. Mnie przez lat ładnych służy i złego słowa nie powiem. Na dobrej antenie na otwartej przestrzeni 40 km poleciałem i rozmawiałem. Więc nie rozpędzał bym się z opinią że to schit... Nie wypowiadam się na temat innych euro chińczyków bądź wynalazków bo to faktycznie działa, ale krótko dobrze.... albo i od początku nie bardzo. Za to ładnie świeci :D

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: CB radio do samochodu

Post autor: Jureq »

kames76 pisze:Irko zadne kur....e onwy to pracuje przez chwile president lub uniden zakup onwy czy innego syfu to tak jak bys kase wyciepał
jeszcze do niedawna Onwa była najsolidniejszym tanim radiem ale obecnie zdecydowanie lepszym zakupem może być Mtech Legend II = President Harry II Classic (bez ASC) za mniej niż 275 PLN :!: lub Stabo 3001 = Johnny II ASC

dla tych co nie wiedzą Uniden (producent) = President = Stabo = Mtech = JMC i inne jeszcze brandy różniące się kolorem opakowania, napisem na panelu i gruszcze i zdecydowanie ceną :mrgreen:

President to zawsze najnowsze modele (seria III nie jest jeszcze brandowana inaczej), reszta marek to poprzednie jego serie sprzedawane pod innymi nazwami ale wszystkie robione przez Unidena

ODPOWIEDZ