Kinetyk, taśma kinetyczna!

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: seburaj »

koła tak a nie inaczej - bo pewno już nie mógł ich skręcić...
na uwage zasługeje tez puszka z browarem w ręku tego przebiegającego za rufą :wink:

Awatar użytkownika
MilitarniKris
Posty: 121
Rejestracja: 29 lis 2010, 09:46
Auto: LJ70 - CeJota
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MilitarniKris »

Apropos tematu
"Jak sprawdzić mocowania haka?" na stronie http://www.kilometra.com.pl" onclick="window.open(this.href);return false; znalazłem ciekawy patent. Autor opisuje jak przerabiał swoją Toyotę.

".....Haki holownicze pozostawiłem oryginalne, są bardzo dobre. Pozostawiłem je oczywiście w oryginalnych miejscach i na wzmocnionych śrubach. Warto sprawdzić wszystkie haki holownicze w lesie przed ich użyciem. Należy w tym celu założyć na nie (po kolei na każdy) linę kinetyczną, a drugi jej koniec przywiązać przez taśmę do grubego drzewa. Potem cofamy zderzakiem pod samo drzewo i dajemy pełen ogień tak aby spróbować wyrwać drzewo, jeśli hak wytrzyma takie szarpnięcie, to wytrzyma wiele i nikogo nie zabije."

Mnie ten sposób przekonuje.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: kylon »

A mi wystarczy trochę techniki i umysłu a nie bezmyślne działanie siłowe. Sorry ale jakoś nie przekonuje mnie ten pomysł.
Rozumiem, że jak strzeli lina przy drzewie bo też może to mamy się szybko schować. A jak fura ciężka i drzewo mocne a lina pancerna to na życzenie gniemy ramę :?: Co za bzdura.
To sposób podobny do tego jak sprawdzić czy można spawać bak -wrzucić zapałkę. Jak pierdolnie to nie spawać a jak nie to można. Sorry ale rozluźniły mnie te sposoby :evil:

Awatar użytkownika
MilitarniKris
Posty: 121
Rejestracja: 29 lis 2010, 09:46
Auto: LJ70 - CeJota
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MilitarniKris »

KYLON :) załamałeś mnie, chyba masz zły dzień :twisted:

Moja propozycja (cyt. Kilometra) zakłada, że oczywiste jest zbudowanie układu do wyciągania/szarpania z odpowiednich materiałów, typu atestowane szekle, dobre pasy (wytrzymałość można policzyć biorąc pod uwagę energię kinetyczną auta Ek = 1/2 mv2) i wiadomo porządne mocowanie do mocnej ramy.

Ale pewnie jak Wiesz nie wszytko da się policzyć i zacytowany test jest zwieńczeniem wcześniej wykonanej pracy.
Jeśli w takim teście miałoby się urwać, to się tylko cieszyć, że było to w sposób kontrolowany. Taki był cel wypowiedzi :idea:

Howk, powiedziałem

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: consigliero »

Mam kinetyka jako element wyposażenia wycieczkowego (blake snake), mam 2 szekle atestowane oraz uchwyty fabryczne wyprodukowane przez razem z autem . Jeszcze nie miałem okazji skorzystać z tego szpeja , bo przeważnie jeździmy sami , a jeśłi grupą to nie po klamki w błocie. Tylko raz użyczyłem uchwytów fabrycznych na wydmach bo była taka potrzeba , służyłem jako kotwica. Nic się nie urwało ,choć dla pewności otworzyłem maskę i schowalem głowę poniżej deski rozdzielczej.
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: seburaj »

MilitarniKris pisze: ".....Haki holownicze pozostawiłem oryginalne, są bardzo dobre. Pozostawiłem je oczywiście w oryginalnych miejscach i na wzmocnionych śrubach. Warto sprawdzić wszystkie haki holownicze w lesie przed ich użyciem. Należy w tym celu założyć na nie (po kolei na każdy) linę kinetyczną, a drugi jej koniec przywiązać przez taśmę do grubego drzewa. Potem cofamy zderzakiem pod samo drzewo i dajemy pełen ogień tak aby spróbować wyrwać drzewo, jeśli hak wytrzyma takie szarpnięcie, to wytrzyma wiele i nikogo nie zabije."
w pełni zgadzam sie z Kylonem - powyższy sposób/opis jest debilny i groźny dla życia :roll:
a jeżeli już - to po położeniu cegłówki na gaz najlepiej byłoby wyskoczyć z auta modo james bond...

sugerowalbym raczej bardzo dokłądnie zweryfikowac rame i okolice haka, a nie tylko dawac "wzmocnione" śruby, bo może sie okazać, ze śrby - owszem - wytrzymają, ale ich okolice nie...

Awatar użytkownika
MilitarniKris
Posty: 121
Rejestracja: 29 lis 2010, 09:46
Auto: LJ70 - CeJota
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MilitarniKris »

SEBURAJ jeśli odpowiadasz na mojego posta, to proszę nie zachowuj się sam jak cytuję debil, tylko przeczytaj całą wypowiedź :!: a być może dostrzeżesz w niej to co sam napisałeś :?:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: seburaj »

nawet wielokrotne czytanie Twoich postów absolutnie nie powoduje, ze są one mądrzejsze...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: kylon »

Bez pyskówek proszę :!:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: seburaj »

tak jest, Tato ! :mrgreen:

Awatar użytkownika
MilitarniKris
Posty: 121
Rejestracja: 29 lis 2010, 09:46
Auto: LJ70 - CeJota
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: MilitarniKris »

Swoją drogą czy ktoś wie jaka w praktyce jeż różnica pomiędzy taśmą ARB http://www.wyprawa4x4.pl/info/tasma_kin ... -1870.html" onclick="window.open(this.href);return false; a liną http://www.wyprawa4x4.pl/info/lina_kine ... -3827.html" onclick="window.open(this.href);return false; ?

W tej chwili jestem kilkuletnim użytkownikiem taśmy kinetycznej ARB 11 ton jak w linku powyżej. Wiele razy ciągałem różnej maści i masy auta i dawała rady ale się niestety przeciera w kliku miejscach i zaczynam tracić do niej zaufanie.

Zamierzam kupić coś nowego i stąd pytanie. W kierunku liny pcha mnie cena :arrow: ale czy to będzie lepszy, a przynajmniej niegorszy wybór?

imei
Posty: 28
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:47
Auto: KDJ95
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: imei »

Mam pytanko odnośnie doboru kinetyka. Jaką powinien mieć wytrzymałość na zerwanie dla J95 ?? Ostatnio byłem dość mocno wklejony i nie wytrzymał markowy kinetyk kolegi o średnicy ok 30 mm (fakt, że był już sfatygowany).

Myślałem albo o linie 32 mm (22t) albo na zamówienie 48 mm (40t) - :twisted: ale troche mi to już trąci przesadą

No i pytanko czym różni się pas kinetyczny od liny ??

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: Tuco »

A nie był zniszczony?

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: seburaj »

albo nie miał tzw "pęka" ?
zapętlenie dynamika -niestety - zdarza się dość często w ferworze walki... taki zaciągnięty pęk jest nie do rozsupłania (nawet, a zwłaszcza przy urzyciu narzędzi) a jego obecność powoduje znaczące osłabienie liny w tym miejscu :(

jedynym wyjściem w takim wypadku jest przecięcie i zrobienie splotu lin skręcanych zgodnie z najlepszą sztuką żeglarską (choć o wiekszej długości, niż ta sztuka przewiduje!)

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Kinetyk, taśma kinetyczna!

Post autor: lucjan »

No to jaka wytrzymałość do 100-tki? No i lina czy taśma?

ODPOWIEDZ