Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Wszystko o sprzęcie na wyprawy off-roadowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: maws »

Witam serdecznie Kolegów :)
Rzecz ma się następująco - planuję moją HZJ73 wycieczkę do Gruzji, Armenii i może jeszcze gdzieś w pobliżu - problem w tym, że w mojej HZJ przy pełnym, w miarę wygodnym oprzyrządowaniu i usprzętowieniu mieści się max 3 osoby a planuję wyjazd w 4 może 5 osób (w tym co najmniej jedna niewiasta). Po długich przemyśleniach, odrzuceniu wersji hardcore typu zabieram jedne majtki i koszulę a reszta się zobaczy doszedłem do wniosku, że to co wymyślił Wujek Sam może być niezłe. Przyczepka terenowa, mała, wygodna, zgrabna no i samemu można posklejać takie cooś. W internecie mnóstwo rozwiązań, obliczeń i przykładów. Bardzo proszę Kolegów o opinie co do takiego pomysłu.
Poniżej parę fotek i linków.
Pozdrawiam Maws
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parę linków w tym temacie:


http://www.teardrops.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony 28 sty 2013, 10:06 przez Remiołek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodałem tagi YT. Poprawiłem linki.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4424
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Gałka »

kolega Mopar z Emsim zmajstrowali kiedyś taką przyczepkę.

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Remiołek »

Mopar na pewno zrobił przyczepę podobną jak ze zdjęcia poniżej:

Obrazek

Czyli inną niż Teardrop.

"Ojcem" konstrukcji przedstawionej w moim poście jest wojskowa przyczepa M416:

Obrazek

A internet pełen jest informacji o tym typie przyczepy. Dość długo chodziła mi ona po głowie (znaczy się zrobić), ale na tę chwilę postawiłem na inny projekt przyczepy i w tym sezonie chcę go zrealizować.

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Addams »

W dziale Sprzęt jest wątek "przyczepka do terenówki", w tym zaś wątku linki do zdaje się dwóch kolejnych

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Remiołek »

Więc połączenie wątków jest zasadne. Niech jakiś mod to zrobi :wink: . Żartowałem, sam zrobię.

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Emek »

Tu jest ciekawy patent jak zrobić przyczepkę.
http://www.off-road.com/jeep/project/pr ... 53159.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie wiem jak to potem zalegalizować ale chyba da się jakoś obejść. :roll:

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Remiołek »

Rejestracja jako SAM. Nie jest łatwe, ale nie jest też trudne. Istotne elementy przyczepy muszą mieć homologację (hak, lampy, itp) do wglądu dla diagnosty. Można wykorzystać ramę z innej homologowanej przyczepy z nabitymi numerami. W przypadku konstrukcji zrobionej samemu występuje się do WK o nabicie numerów (tabliczki znamionowej), co robi wskazana w WK Stacja Diagnostyczna. Dużo łatwiej jest zrobić to w przypadku przyczepy lekkiej (do 750 kg). Przyczepa lekka nie musi też posiadać hamulca najazdowego. Ciekawostka: nasz rodzimy producent "Niewiadów" ma też w ofercie przyczepy lekkie bez homologacji- dostajemy papiery i sami przechodzimy przez proces zalegalizowania przyczepy.

Maws, pomyśl o zamienności elementów przyczepy z Twoim autem (piasty, koła, nawet elementy amortyzujące- amortyzatory). Pozwoli to traktować przyczepę jako "dawcę" części w razie W podczas wyjazdu.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: maws »

Tak, zdecydowanie tak jak mówisz Remiołek, piasty, koła, amory. Wychodzi, że trzeba zrobić w sposób najbardziej prosty i niezawodny czyli dobra jakościowo rura, piasta i resorki (pozostałe po wymianie na OME oczywiście odchudzone trochę). Może Ktoś z Kolegów wie gdzie można zdobyć w godziwej :D cenie piasty do HZJ73 ewnetualnie inne piasty od terenówki coby przynajmniej pasowały do felg od mojego autka. Konstrukcyjnie da się opanować całość, rejestrację też , pozostaje kwestia powłoki zewnętrznej co do której nie jestem zdecydowany - blacha alu, nierdzewka, blacha ocynk pomalowana może jakaś płyta z tworzywa. Może mi coś podpowiecie :oops:
Pozdrawiam Maws

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Remiołek »

Ja myślę o użyciu w paru projektach (nie tylko przyczepy znaczy się) płyt Alubond. Są lekkie, dają się malować i dobrze obrabiać (cięcie, wiercenie), nie korodują. Nie dają się spawać niestety. Można je wzmocnić (sztywność) poprzez nitowanie/kręcenie do stelaża z kątowników. Sklejkę pozostawiam szkutnikom :mrgreen: .

Co do piast- pewnie nasi handlujący mają. Tu bym poszedł za tropem, że jeśli ma być to część zamienna w razie W, to nie zakładam takiej byle jakiej, której jedynym walorem jest niska cena.

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Emek »

Remiołek pisze:Nie dają się spawać niestety.
Chyba jednak da się to spawać. "... Możliwe jest spawanie paneli gorącym powietrzem. Łączenie odbywa się poprzez zgrzewanie rdzenia polietylenowego plastikowym drutem spawalniczym przy użyciu specjalnego przyrządu(spawarki na gorące powietrze).Zaleca się stosowanie drutów spawalniczych PE,miękkich w kolorze czarnym.Warunki pracy: temperatura spawania: 265 ± 5 0C,prędkość zgrzewania: 50-80 cm/min, strumień powietrza:min. 40 l/min" ale wymaga użycia odpowiednich narzędzi.
Opis dotyczy paneli Alucobond nie wiem czym się to różni od Alubond ale jakby podobne.

Awatar użytkownika
speedy
Posty: 199
Rejestracja: 26 gru 2008, 03:17
Auto: VZJ95 98r
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: speedy »

Hello
Ja z alucobondu czy alubondu jak kto woli mam wykonane szyflady w swojej zabudowie.
Material jako taki jest super. Pracowalem z nim dosc dlugo wiec przez moje rece przewinelo sie kilkanascie tys m2.
Jednak uwazam ze jest za slaby na zewnetrzne pokrycie przyczepy podkreslam TERENOWEJ.(zreszta sam bede niedlugo zaczynal budowe przyczepy na bazie modelu UEV 490 i nie bralem pod uwage tego materialu na zew.)
Na zwykla przyczepe to ok, ale terenowa jest narazona na kamienie galezie itp. A material jest dosc miekki. I dlatego jest stosowany na elewacje glownie wentylowane. Jesli chodzi o laczenie to w 90 proc wykorzystuje sie zwykle frezowanie i zaginanie pod odpowiedni kat. a miejsce zagiecia jest nitowane.
Co do zawieszenia to wiekszasc firm produkujacych przyczepy sprzeda przyczepe bez homologacji i papierow. Ja mam wycenione z 2 znanych firm sama rame plus zawieszenie na wahaczach(chce przez to uniknac rury przez srodek)
Co do zastosowania piast,zwrotnic z samochodu ktory jak ciagnie, to slabo widze przypadek traktowania jej jako dawcy(chyba ze zwiedzam swiat samemu i nie ma zadnego ratunku).

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: plum76 »

hej Remik,

czyżbyś kupił przyczepkę spod warszawy na którą i ja polowałem.

paweł

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Remiołek »

Morel, dzięki za info o spawaniu. Przyda się choć w warunkach garażowych może być ciężko.

Speedy, fajnie że dzielisz się doświadczeniem z alubondem. Więc co w zamian?
A w razie samotnej wyprawy dawca części nawet tak dziwny jak przyczepa może uratować wyjazd. W przypadku ekstremalnym łatwiej zostawić "w świecie" rozmontowaną przyczepę, niż auto.

A już miałem sprzedać strucla na części i kupić np. Santanę albo LR 110. Ale co tam. Fajne forum, to zostaję przy Toyocie :mrgreen: .

Plum76, niestety mam zamrożone aktywa (wiesz jak jest świeżo po ślubie :wink: ). Poza tym teraz jest czas wydatków na sprawy podstawowe, a a nie fantazjowanie. Ale myślałem o tej przyczepie, myślałem.

Swoją niezdrową wizję przyczepy przedstawię pewnie wieczorem, jak zaloguję się w Krakowie (brrr, jak ja nie lubię miast, a jadę bo muszę). Albo dopiero po realizacji.

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: Addams »

Nie wiem Maws w jak ciężkim terenie zamierzasz ciągać przyczepę, ale jeśli mają to być szutrowe drogi to może to jest dobre, bezkompromisowe w porównaniu z tymi małymi przyczepkami rozwiązanie:
http://forum.buschtaxi.org/verkaufe-hoh ... 38642.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Tylko jak jedzie HZJ z pięcioma osobami i jeszcze dodatkowo z przyczepą?

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Teardrop - przyczepka kempingowa terenowa

Post autor: maws »

Addams ! :D
Spoko, spoko poradzi sobie HZJ z 5 osobami i przyczepką, połowa sukcesu na każdej dłuższej wycieczce to nieuleganie demonowi prędkości i czasu :D . Drogi głównie szutrowe, zresztą takie jakie los rzuci za kolejnym zakrętem . Dlatego teardrop jest chyba optymalnym wyborem - relatywnie mała,terenowa, wyposażenie ok (miejsce do spania i kuchnia w standarcie 5-cio gwiazdkowym :D ) no i raczej do zrobienia w ramach technologi home made :D .
Tylko z czego by tu zrobić jej wierzchnie okrycie (tanie, trwałe, łatwe do zdobycia :D) - nadal się waham jak baca :D
NaRa

ODPOWIEDZ