CENY PALIWA NA SWIECIE

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Pyrka »

Ciekawostka z blogu http://bezowyswiat.blogspot.com/ o Arabii Saudyjskiej:

"W dzisiejszym wydaniu Arab News przeczytałem ciekawy felieton o problemie, który zauważają niektórzy mieszkańcy kraju, w którym cena litra paliwa wynosi w przeliczeniu 0,16 dolara. Powoli Saudyjczycy zaczynają dostrzegać, że zużycie paliwa per głowa w Arabii Saudyjskiej wynosi ponad 4 razy więcej niż w USA czy Japonii i nie jest to sytuacja do końca normalna w skali światowej. Przytoczona statystyka wspominała o zużyciu 40 baryłek ropy (1 baryłka = prawie 159 litrów) na mieszkańca Arabii na rok, wobec 9,5 baryłek w USA czy 5 w Japonii. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka – zaczynając od najbardziej oczywistego, którym jest cena, kończąc na takich tematach jak zupełny brak transportu publicznego czy uzależnienie sektora energetycznego od ropy naftowej (wprawdzie rozpoczęto już planowanie budowy elektrowni jądrowej w SA, ale od planu do wykonania jeszcze daleka droga).

Na dodatek bezlitosna statystyka pokazuje, że wzrost konsumpcji ropy naftowej jest zaskakująco wysoki (o ile dobrze pamiętam, to 0,9 baryłki per capita na rok – zgodnie z artykułem, w innych krajach wzrost jest na poziomie błędu statystycznego). Jednym słowem – korki w dużych miastach są coraz większe i nikt nie myśli o komunikacji zbiorowej z prawdziwego zdarzenia.

Nie wiem czy przyzwyczajonemu do paliwożernych silników V8 społeczeństwu uda się zrozumieć konieczność oszczędzania benzyny. O argumentach z rodzaju „ochrona środowiska” w ogóle nikt nawet nie myśli – w końcu środowiska tutaj nie ma – pustynia pochłania wszystko, co się na niej znajduje. Ciekaw jestem czy temat ten znajdzie jakieś echo w mediach, czy przeminie bez echa, jako kolejny list nadesłany do redakcji pisma czytanego tylko przez obcokrajowców nierozumiejących języka arabskiego ;)"

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Pyrka »

Przydatne mapki dla Europy

Obrazek

Obrazek

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: consigliero »

Ukraina 10.8 hrywien pb95,

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1812
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: irko »

Zrobiłem właśnie trasę na Cabo de Roca w Portugalii i powrotem. Ceny są bardzo rożne. Ale rzeczywiście w Hiszpanii najtaniej. Chociaż... Na jednej ze stacji automatycznych we Francji diesel stał 1.30 za litr i to była najlepsza cena na całej trasie. Wszystko zależy tez od tego czy stacja jest na autostradzie (drożej) czy w miejscowości obok.

Awatar użytkownika
Magnus
Klubowicz
Posty: 985
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:34
Auto: aktualnie bez auta, kiedyś HZJ73, HDJ80
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Magnus »

Na Ukrainie 1 litr ON ok. 9,70-9,80 UAH. 1 UAH ok 0,44 PLN w kantorze.

Uważajcie na płatności kartami - akceptują tylko niektóre, jest problem z akceptacją transakcji, a poza tym na niektórych stacjach musisz uprzedzić, że płacisz kartą - w przeciwnym przypadku po zatankowaniu nie przyjmą karty.

Husky
Posty: 909
Rejestracja: 31 sty 2010, 22:19
Auto: plastic fantastic

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Husky »

ceny idą w górę

Obrazek

Awatar użytkownika
wista-wio
Klubowicz
Posty: 697
Rejestracja: 05 lut 2009, 21:59
Auto: BJ42 3,4D / BJ42 3B / BJ45
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: wista-wio »

Turcja
ceny oleju wachają się od 3,39 LT do 4,1 LT w zależności od kursu cena się wachała 6,5zł do 8,2 zł dość sporo , z tym że stacje z ceną 3,39 LT spotkałem tylko kilka przeważnie to była sieć stacji zółto-czarnych SOIL i raz ale tylko jeden niedaleko z granicą Gruzińską była stacja biało-czerwona o nazwie MOLA gdzie diesel kosztował 6,25 ... benzyna była średnio droższa o 1-1,5 Lt czyli około 2 zł gaz wachał się w cenie 2,2LT- 2,8LT czyli w granicach pięciu złotych .
w Gruzji cena paliwa ulegała dość sporym wahanią i to na przestrzeni nawet kilku dni wynosiła od 4 -5 zł , najtańsze paliwo tankowałem w Bułgarii i Macedoni , ten drugi kraj oferował jako jedyny poniżej czterech złotych olej napędowy . Wracając do Turcji co ciekawe im dalej w kraj im bliżej granicy z Iranem i Irakiem cena paliw na stacjach rosła tańsze paliwo było nad wybrzeżem Morza Czarnego oraz co dziwne w kurortach śródziemnomorskich ...ale trzeba wybierać bo na jednej ulicy w dwóch stacja różnica może dochodzić nawet do złotówki :evil:

BartoszL
Posty: 32
Rejestracja: 16 lis 2011, 21:47
Auto: zamiar kupna HZJ78
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: BartoszL »

Kolego Zdisiek9988s - chyba bardziej chodziło Ci o reklamę projektów niż prawdziwą informację.
Niedawno wróciłem z Tadżyka i wygląda to tak dla ON:
Rosja - od 29 do 34 RUB
Kazachstan - od 91 do 98 KZT
W Tadżykistanie nie lałem bo mam 300 l zbiornik :D

Bartosz
www.wyprawy4x4.com.pl

Naroy
Posty: 79
Rejestracja: 18 lip 2008, 08:41

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Naroy »

Madagaskar _Diesel około 3,7 PLN..

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: PblO »

Kirgistan:
- diesel 42 SOM = 2,27 PLN
- benzyna 39 SOM = 2,11 PLN

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Mirekk »

BartoszL pisze: W Tadżykistanie nie lałem bo mam 300 l zbiornik :D
Oczami wyobrazni zobaczylem taka scenke:
Stacja benzynowa na Podlasiu:
- Dieselek?
- Dieselek.
- Fajna terenoweczka. Duzo pali?
- Nie, ogolnie tak w normie.
- Za ile lejemy?
- Za półtora tysiaca.

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

wyspa Korfu - Grecja
benzyna 1,62 EUR za litr, diesel nieco tańszy

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1812
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: irko »

Turcja 2019 - litr ON 4-4,50 zł :)

pmcomp
Posty: 463
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:06
Auto: LC120

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: pmcomp »

W 2018 roku na Północnym Cyprze litr PB95 kosztował ok. 2,50 PLN/l. Rok później ok. 3,30. W Polsce analogicznie ok. 5-5,20 PLN/l.

To lubię :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Toyo85
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2022, 16:59

Re: CENY PALIWA NA SWIECIE

Post autor: Toyo85 »

Pyrka pisze:
21 lip 2012, 00:28
Przydatne mapki dla Europy

Obrazek

Obrazek
To były czasy :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ