Obwód Kaliningradzki

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2127
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Obwód Kaliningradzki

Post autor: plum76 »

Jakby ktoś szukał inspiracji to wizy za darmo na 8 dni:

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/306 ... ktroniczne

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

Zainspirowałeś mnie!
Co prawda pod linkiem tylko o Litwinach, ale Polacy podobno też się załapią.

Zmianam trasę wakacyjną i wracam przez Kaliningrad :D

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2127
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: plum76 »

Podobno list rozszerzona jest do 50 państw w tym POLSKA.
Po 1 lipca trzeba to zweryfikować.
paweł

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

https://evisa.kdmid.ru/en-US/Home/Index
Polska jest już na liście

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

W 2 dni od wypełnienia formularzy wizy gotowe... jakby nie po rosyjsku to ;)

Nie zmienia to jednak faktu, że nie wszędzie można pojechać i wszystko zobaczyć, mają tam wciąż relikty minionej epoki w postaci stref "zakazanych" gdzie przepustkę trzeba, bo inaczej mandaty, więzienie lub Syberia... nikt nie był mi w stanie odpowiedzieć na pytanie, co się stanie jak mnie złapią :)

Dzwoniłem do FSB - to oni wydają przepustki i okazuje się, że nic nie mogę załatwić, ponieważ tylko zapraszający obywatel Rosji lub agencja turystyczna może mi to zorganizować, a nową wizę dostaje się po prostu... bez ceregieli i w 2 dni, nawet znalazłem chętnego kolegę z kaliningradzkiego klubu off-road, który był tak miły, że osobiście odwiedził FSBków, ale czekać trzeba dni 30...

Jak to zazwyczaj bywa, system nie nadąża za zmianami.

Od 2021 mają być podobno wizy elektroniczne do całej Rosji.

DJ Hil-Lj70
Posty: 537
Rejestracja: 09 paź 2017, 10:38
Auto: był Hillux 2007, był LJ 70 1989, aktualnie LJ 70 z 1986
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: DJ Hil-Lj70 »

tak czy siak warto by sie tam pojechać, jakby ktos organizował wyjazd w kilka aut to jestem chetny

jezus
Posty: 1805
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: jezus »

Może by tak w styczniu lub początkiem lutego ?

Awatar użytkownika
krudnik78
Posty: 29
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:03
Auto: HJ60 1983
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: krudnik78 »

Właśnie wróciłem z tygodniowego urlopy z rodziną (co prawda nie moją HJ60, ale Suzuki Grand Vitara). Spędziliśmy 5 dni nad morzem w zatoce gdańskiej i dwa dni na mierzei kurońskiej. Wyrobienie wiz zajęło 2 dni, granicę przekraczaliśmy w Grzechotkach, ruch na prawdę niewielki w porównaniu np. z granicą PL-UA, ale baaaaardzo wolna obsługa po stronie Polskiej. Nie wiem czy pracownicy strajkują czy po prostu tak wolno pracują, ale po stronie Rosyjskiej musieli wstrzymywać odprawę z powodu buforowania na polskiej stronie granicy. Wjazd w poniedziałek zajął nam ok 1 godzinę (razem z wypełnianiem kwitów na auto po stronie rosyjskiej) za to już powrót w niedzielę prawie 4h przy na prawdę niedużej kolejce. Także czar pryska i jest to trochę frustrujące, żeby wjazd do własnego kraju był taki uciążliwy i to z powodu polskich pograniczników.

Co do Rosji to od 1 października 2019 można będzie jechać do St.Petersburga i całego okręgu leningradzkiego. Otwiera się zatem opcja na wyprawę Litwa-Łotwa-Estonia- Petersburg.

Od 1 stycznia 2021 e-vizy umożliwią wjazd na teren całej Rosji. Będą to jednak wizy jednorazowe. Jadąc np. do Uzbekistanu, Tadżykistanu czy Kirgistanu trzeba wjechać do Rosji dwukrotnie.

Awatar użytkownika
krudnik78
Posty: 29
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:03
Auto: HJ60 1983
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: krudnik78 »

macieq napisał:

Część,
Miałbym prośbę o opinię czy warto jechać na rosyjską część mierzei kuronskiej. Jak to wygląda w porównaniu do części litewskiej. Jeśli mógłbyś polecić jakieś fajne miejscówki tp bylbym wdzieczny.
Chcemy jechać na dlugi weekend w siepniu.
Pozdrawiam
Maciek Marciniszyn

Witam,

nie wiem, jak wygląda strona litewska. Na Rosyjskiej główne atrakcje to Duna Efa i Tańczący las. Ja nocowałem w miejscowości Rybachy, ale vis a vis po stronie morza jest pole biwakowe bezpośrednio przed plażą. Jest tam pełna infrastruktora łącznie z restauracją/kafe. Koszt auta 200RUB/doba namiot 700RUB/noc. Wjazd na mierzeję od strony rosyjskiej kosztuje 150RUB od osoby dorosłej (dzieci nie płacą)+ 150RUB za auto.

Generalnie Rosjanie co najmniej (jeżeli nie bardziej) tak samo jak Polacy lubią spędzać czas na przyrodzie, więc mierzeja jest oblegana (oczywiście nie aż tak jak Hel). Jeżeli chodzi o wydmy to spodziewałem się ciut więcej. Oczywiście o offroadzie na mierzei i wydmach nie ma nawet co marzyć :).

Ci co chcieliby pojeździć po wydmach mogą się wybrać na Pomorską Górkę Piasku.
https://www.youtube.com/watch?v=sIiSTswajLc

Warto też pojechać na molo (darmowe) do Zielenogradzka, odwiwedzić Svietlogorsk i plażować w Jantarnym.
kr

Awatar użytkownika
macieq
Posty: 164
Rejestracja: 25 cze 2008, 07:39
Auto: 4runner V6
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: macieq »

Czyli na bezludne dzikie plaże nie ma co liczyć?.
Dla porównania wjazd od strony litewskiej to 20 eur+12 eur prom sa samochód

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

Szaleństwo ogarnęło Litwinów, wszyscy jadą do Kaliningradu, kolejki po 8h i jeszcze jakaś wystawa, z całej Rosji auta pełne psów.
Przeczekaliśmy do wieczora w miłym miejscu i udało się w 2h wjechać.
Człowiek do dobrego się szybko przyzwyczaja, zapomniałem już, że są takie granice. Obrazek

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

To prawda, że ta kaliningradzka Rosja, to mniej rosyjska Rosja, ale tak jak krudnik78 pisał powrót do kraju to prawdziwa udręka... jednak ja nie winiłbym polskich pograniczników, tylko polskich "turystów" w passatach i unijne przepisy celne.
Nauczeni doświadczeniem na granicę podjechaliśmy pod wieczór, kolejka była niewielka, na moje oko 1h, jednak pani, która przekracza tą granicę regularnie oceniła ją na 5h, poza nami w kolejce tylko auta na lokalnych blachach, po 1 osobie w środku - mały ruch przygraniczny.
Poszedłem więc do pięknej pani w mundurze i zapytałem czy z 2 małych dzieci nie da się gdzieś bokiem, bo kolejka długa a do domu daleko, pani na to, że nie ma takich przepisów, żeby z dziećmi bez kolejki, ale poprosiła o dokument i z nim poszła zapytać kierownika zmiany... po sprawdzeniu w systemie, że my nie "stali klienci" otworzyła szlaban z boku i niemalże bez kontroli (tylko papiery) po 15 min byliśmy w PL.
Jeżeli 15min na kwity + ewentualna kontrola celna to nic dziwnego, że to tak długo trwa.
Turyści na tej granicy to bardzo rzadki widok chyba, pani WOPistka do kolegi celnika powiedziała "turystów dzisiaj mamy", on "wreszcie", oboje byli bardzo mili i uśmiechnięci, ale tylko dla nas, wcześniej jak ich obserwowałem wydawało mi się, że są tam za karę.
Zapytałem celnika po co ci lokalesi tam jadą, samochody puste, wszyscy na blachach z okolicy i po 1 człowieku - jadą po fajki, alko i głównie benzynę, przewożą tylko to co w baku, ale mimo to okazuje się, że to nie do końca legal, bo wobec tych co regularnie jeżdżą wszczynane są postępowania celne.
Najlepsze auto do przewozu paliwa to passat B4 na gazie, podobno 110l da się tam wcisnąć.

Gdyby ktoś z Was miał ochotę na jakąś przejażdżkę terenową w kaliningradzkim błocie, to chłopaki z off-road39.ru są chętni i trasę zaplanują.
Meris też organizuje wypady do Kaliningradu, ruscy piszą, że zazwyczaj Polaków im przywozi.

Tu bez przepustek нельзя, zielone to strefa przygraniczna, fioletowe strefy militarne.
Na temat przepustek wiem juz wszystko, wiec jeżeli ktoś w potrzebie, służę pomocą.

Obrazek

Awatar użytkownika
francek
Klubowicz
Posty: 1236
Rejestracja: 10 mar 2009, 13:51
Auto: Hilary - SpecHilux 2.4td, Gienryk - Nissan Patrol Y60 TD42, Pingwin- Nissan Patrol Y61 ZD30, Teściu- Nissan Terrano 2.7td
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: francek »

Ja tam jeżdżę z wyprawami od 9 lat i nie mam żadnych pozwoleń i żyję :mrgreen:
Kolejny wypad 4x4 do Obwodu we wrześniu - zapraszamy bo teraz wiza to malutki koszt jest. A do zwiedzania i jazdy 4x4 jest naprawdę sporo możliwości 8) Tylko trzeba wiedzieć co i jak.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 577
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: PblO »

Niestety nie wszędzie wjechałem bez przepustki, chłopaki jechali na obchody dnia floty bałtyckiej na mierzeję wiślaną po ruskiej stronie, a tam przy wjeździe na prom kontrola... nawet miejscowi muszą się zarejestrować w FSB, jak zamierzają do strefy przygranicznej wjechać.
Na lądzie nikt tego nie sprawdza, trzeba by mieć wyjątkowego pecha, żeby wpadkę zaliczyć.

Awatar użytkownika
krudnik78
Posty: 29
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:03
Auto: HJ60 1983
Kontakt:

Re: Obwód Kaliningradzki

Post autor: krudnik78 »

francek pisze:Ja tam jeżdżę z wyprawami od 9 lat i nie mam żadnych pozwoleń i żyję :mrgreen:
Kolejny wypad 4x4 do Obwodu we wrześniu - zapraszamy bo teraz wiza to malutki koszt jest. A do zwiedzania i jazdy 4x4 jest naprawdę sporo możliwości 8) Tylko trzeba wiedzieć co i jak.
A ja bym chętnie się wybrał na zapoznanie z twariszczami z pobliskiego OK. Tylko Kruzik 60 series niezbyt dzielny w terenie.

ODPOWIEDZ