Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: rolkos »

Planuję kilku dniowy wyjazd do Serbii wschodniej. Macie może jakieś sugestie co warto zobaczyć.

Jak podejście władz do turystów, jakie są zakazy i zasady co do jazdy poza głównymi drogami? Liberalnie jak na Ukrainie czy restrykcyjnie jak u nas?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2127
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: plum76 »

Ja 4 dni w ostatnie wakacje spędziłem w Serbi.
Z Belgradu wzdłuż Dunaju na wschód do granicy możesz jechać fajną krajobrazowa droga.
Ogólnie to nie zauważyłem jakiś obostrzeń. My nocowaliśmy w hostelach wyszukanych na bieżąco w MAPs.me w danym mieście. JAk dasz rade to odwiedz Novi Pazar. To na południu. Taki tygiel kulturowo-religijny. Fajnie wygląda wieczorem.

Ogólnie tam jest kilka zamków na ścianie wschodniej, większość w odbudowie. Jakoś te kilka dni bez większych emocji mi minęły. W Belgradzie warto wpaść na zamek, o zachodzie słońca fajne widoki tam są.

Paweł

wuj
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2018, 13:17

Re: Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: wuj »

Mokra Góra
Obrazek
byłem w zeszłym roku, ciekawa kolejka choć przejażdżka raczej z zegarkiem w ręku - postój, każdy po zdjęciu i w drogę. Na miejscu hotel, my rezerwowaliśmy przez booking.com - płatne na miejscu

oraz Drvengrad
Obrazek
Wioska wybudowana na potrzeby filmu. Reżyser nadał tradycyjnej serbskiej wiosce nazwę Küstendorf – łącząc w niej swoje przezwisko „Kusta” z niemieckim przyrostkiem „dorf”, oznaczającym „wieś”

a także
Obrazek

Serbowie to "lokalni patrioci", umieją zachwalać swój region i zniechęcać do innych, szczególnie Macedonie i Albanie.
Ludzie życzliwi, my byliśmy z 3-latką i na straganach chińskie zabaweczki gratis mimo tego, że chciałem zapłacić.
Mundurowi widzą w turystach potencjalny zarobek - miałem przyjemność, choć muszę przyznać, że za każdym razem była to moja wina i to poważna.
W tym roku także planujemy. Z tym że nastawiamy się na Bośnie i Hercegowinę -> Serbia powyższe -> Czarogóra (Durmitor + Kotor) -> Bośnia i Hercegowina.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: rolkos »

Długo trwa przekraczanie granicy?
Jak jedziesz do BiH to może Cię to zainteresuje https://youtu.be/2wqO_L-WQ_E

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: MaxLux »

Jak będziesz w pobliżu to trzeba zahaczyć o obiekt 505:

http://penetratorscavengerteam.blogspot ... nicza.html

wuj
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2018, 13:17

Re: Serbia - co warto wiedzieć, gdzie można wjechać?

Post autor: wuj »

Granica bez problemu. Nic nie sprawdzają, paszporty przy okienku, nawet z auta nie wysiadałem.

My byliśmy kombiakiem więc głównie asfalt, ale bocznymi drogami.
Na drogach brak oznaczeń poziomych, wąskie, w miastach często zaparkowane auta (oczywiście na pasie do jazdy na wprost :D )

Nie wiem jaką trasę planujesz. To co my widzieliśmy

Most w Nowym Sadzie - ciekawy bo ruch szynowy i kołowy
Obrazek

Twierdza Petrovaradin
Obrazek

Stopica
Obrazek

Sirgojno
Obrazek

Maglic
Obrazek

devil's town
Obrazek

i Nis - odpuściliśmy bo trzeba było wjechać do miasta
Obrazek

ODPOWIEDZ