Samarkanda 2018

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
wista-wio
Klubowicz
Posty: 697
Rejestracja: 05 lut 2009, 21:59
Auto: BJ42 3,4D / BJ42 3B / BJ45
Kontakt:

Samarkanda 2018

Post autor: wista-wio »

witam , zanim się ogarnąłem w pracy i nie tylko nastał nam nowy rok i ... nowe przygody :D
w 2018 zamierzam dojechać i wrócić moją starą ,,Czterdziestką,, do Azji Środkowej. Cały czas dumam nad trasą co kilka dni dopisuje a po chwili skreślam kolejne państwa na mojej drodze. Celem jest Samarkanda Taszkent w Uzbekistanie ale także droga przez Góry Pamiru wzdłuż granicy z Pakistanem i Afganistanem, jak to Enduranse wciąż powtarza M41 :lol: . W tej chwili czeka mój samochód niewielka blacharska wizyta , potem poważny remont elektryki i na koniec ogólny przegląd :mrgreen:
postaram się w miarę upływu czasu , nieskromnie chwalić się postępem przygotowań do przejechania około 16 tysięcy kilometrów najstarszym jak mniemam w naszej grupie samochodem wyprawowym :P
Załączniki
ostatnia fotka mojej ,,Czterdziestki,,
ostatnia fotka mojej ,,Czterdziestki,,
IMG_20180109_130727.jpg (114,63 KiB) Przejrzano 10154 razy
26996054_1553710244664224_1465379457_n.jpg
Logo mojej eskapady
(106,38 KiB) Pobrany 55 razy

Awatar użytkownika
wista-wio
Klubowicz
Posty: 697
Rejestracja: 05 lut 2009, 21:59
Auto: BJ42 3,4D / BJ42 3B / BJ45
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: wista-wio »

26996054_1553710244664224_1465379457_n.jpg
26996054_1553710244664224_1465379457_n.jpg (90,62 KiB) Przejrzano 10148 razy

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Mirekk »

A pochwalisz się trasą? :)
Ja od długiego czasu przyglądam się Traktowi Pamirskiemu. Zapewne w 2018 jeszcze tam nie pojadę, bo moją małżonkę trzeba jeszcze do tego przekonać i to potrwa, ale ekscytują mnie wszelkie informacje na ten temat.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: rolkos »

Mirekk - może pelikanochomik przekona Twoją żonę, podobną trasę zrobili wraz z 2 malutkich dzieci. Jest trochę informacji o ich podróżach na blogu. Kilka relacji z Pamiru i okolic też jest.
http://www.pelikanochomik.com/2016/11/p ... irski.html

Relacja z Samarkanda też jest :)
http://www.pelikanochomik.com/2016/10/b ... kanda.html

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Mirekk »

Tzn. moja żona się nie boi podróży, jako takiej. Jeździmy z dziećmi i wcześniej bez dzieci po najodleglejszych miejscach, to nie problem.
Problemem jest długi urlop. Ja mogę w zasadzie odstawić kubek po kawie do zmywarki, wyjść z domu i wrócić za rok (żeby zmywarkę wyłączyć ;) ). Ale ona musi zaplanować, napisać podanie, a ktoś musi to podanie podbić.
Taki mamy problem.
Ale, dzięki temu mamy więcej czasu na planowanie. :) Więc są i plusy dodatnie.

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Emek »

Lecąc przez Pamir koniecznie trzeba przejechać Korytarzem Wakhańskim. Z Chorogu do Ishkashim wzdłuż granicy afgańskiej i dalej do połączenia z M41. W zeszłym roku objechałem w zasadzie całe M41 przez Tadżykistan i Kirgistan więc jak byłyby potrzebne jakieś informacje to jestem do dyspozycji. Warto podjechać też pod base camp pod Peakiem Lenina w tym rejonie.
https://www.google.pl/maps/place/Base+C ... 72.9132396

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Mirekk »

Emek pisze:Lecąc przez Pamir koniecznie trzeba przejechać Korytarzem Wakhańskim.
Ale myślisz w częsci Turkmeńskiej, prawda?

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Emek »

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc o "części Turkmeńskiej".
To ta droga.
https://www.google.pl/maps/dir/37.38197 ... 882943!3e0
Wzdłuż Piandżu i granicy afgańskiej. Można pociągnąć dalej do jeziora Zorkul ale tam chyba dodatkowy permit jest wymagany, który możesz dostać bodaj tylko w Chorogu lub Murgabie ale nie jestem pewny na 100%. Tak czy inaczej chodzi o to aby nie jechać M41 górą:
https://www.google.pl/maps/dir/37.63386 ... 882943!3e0
tylko tą pierwszą trasą wzdłuż granicy. Pustynia górska, fantastyczne krajobrazy i cudowni ludzie. Asfaltem po M41 widoki też niezłe ale to nie to. Po drodze masz wiele postów więc przy załatwianiu wiz od razu bierz wjazd do GBAO bo będziesz musiał tracić czas na miejscu. Wizę Tadżycką można teraz ogarnąć online ale nie mam doświadczenia jak to działa i mam wątpliwości czy w tych kontenerkach w górach mają dostęp do netu aby zweryfikować czy wizy macie czy nie. Ja wjeżdżałem do TJK przejściem w okolicach Chodżentu i tam net był natomiast w górach na wyjeździe na przełęczy Kyzyl-Art nie widziałem więc nie mam pewności. Osobiście wolałbym mieć wbite w paszport wizy i permit GBAO.
Jadąc wzdłuż granicy masz kilka gorących źródeł m.in Garm Chashma (dość zatłoczone) ale jest ich tam kilka więc lepiej wybrać bardziej kameralne. Przyda się bo jazda puszką po szutrowej części M41 nie jest zbyt przyjemna i wymoczenie w gorącym czterech liter się przyda.
W Ishkashim masz przejście z Afganistanem więc można wyskoczyć na drugą stronę jak będziecie mieli ochotę i wizy.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Mirekk »

Łał! Dzięki Emek za świetne tipy.
Korytarz Wachanski z definicji należy do Afganistanu. Ta droga w Turkmenistanie jest niejako już poza geograficzna granicą korytarza. Stąd moja niepewność.
Tutaj właśnie planowałem jechać. Dlatego mam już tyle łopat, ilu będę miał ludzi w aucie :)
Może żeby nie zaśmiecać koledze wątku o Samarkandzie, moderator byłby tak cudowny i przeniósł gdzieś rozważania o Korytarzu Wachanskim.

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Emek »

Nie chciałbym cię zniechęcać ale do Turkmenistanu raczej wizy nie dostaniesz. Ewentualnie tranzyt ale nie jest tani i też trudno dostępny. Kumpel był i ponoć tam warto zobaczyć Derweze i Ashabad a dlatego to zbyt dużo zachodu z wizami i ogromna szansa na odmowę. W zeszłym roku spotkaliśmy w Osh 4 francuzow którzy przejechali tranzytem Turkmenistan (100$ za dzień z przewodnikiem zgoda na 5 dni). Po dwukrotnej odmowie wizy za 3 razem dostało tylko trzech a czwartemu odmówiono po raz trzeci i jechał sam przez Uzbekistan.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Mirekk »

Napisałem Turkmenistan, a myślałem Tadżykistan :)

Awatar użytkownika
wista-wio
Klubowicz
Posty: 697
Rejestracja: 05 lut 2009, 21:59
Auto: BJ42 3,4D / BJ42 3B / BJ45
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: wista-wio »

właśnie jestem na etapie załatwiania wiz, niestety nie jest to tani koszt firma która podjęła się pomocy przy uzyskaniu wiz zapewnia, że jest w stanie uzyskać wizę Tadżycką od razu z zezwoleniem na wjazd do GBAO. Oraz wizę do Turkmenistanu z tym że jak dobrze zrozumiałem z wjazdem do tego dziwnego kraju trzeba się ,,wstrzelić,, dokładnie w dni które znajdują się z zezwoleniu :/ Ale to jeszcze zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. Jedno jest pewne jak nie dostanę wizy Turkmeńskiej to odpada Iran i cała wizyta w Persji bierze w łeb :( i wracać trzeba będzie z powrotem do Rosji , ale wtedy i tak pojadę w Kaukaz i do Gruzji :D :mrgreen: do Europy wrócę przez Turcję. Szkopuł cały w tym , że do dnia dzisiejszego nie mam pilota , wczoraj niestety mój przyjaciel Łukasz odpadł ze względów zawodowo-osobistych. No nic trudno ja jak dożyję to pojadę !

Awatar użytkownika
francek
Klubowicz
Posty: 1236
Rejestracja: 10 mar 2009, 13:51
Auto: Hilary - SpecHilux 2.4td, Gienryk - Nissan Patrol Y60 TD42, Pingwin- Nissan Patrol Y61 ZD30, Teściu- Nissan Terrano 2.7td
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: francek »

Wizę turkmeńską możesz wziąć tranzytową pod warunkiem posiadania wizy kraju docelowego. Ale nie wiem czy warto bo będzie drogo. W razie czego służę pomocą. Samarkanda mocno zatłoczona i nie czuć kolorytu orientu. O wiele ciekawiej w Chiwie i na stepie. Służę namiarami na mało komercyjne i mało znane miejsca. Korytarz Wakhański - mocno problematyczne miejsce. Poza widokami, których i tak będziesz miał w pytę raczej nudno i bardzo komercyjnie. W GBAO jest kilka ciekawszych dolin 8) Uzbek ciekawy w interiorze i górach Hisarskich - polecam. Najdłużej warto pokręcić się po Kirgistanie. M41 - bez sensu, starta czasu. Ciekawa trasa powinna zając około 30 dni i można na niej wiele zobaczyć. Wiza do TJK + GBAO online koszt około 100usd, wiza UZB - 300 usd. Wiza Turkmenistan - 500 usd.
Pozdrawiam

Molu
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2016, 17:47

Re: Samarkanda 2018

Post autor: Molu »

Ceny tych wiz to chyba z kosmosu. Turkmenistan jest sporo tańszy i spokojnie do zorganizowania, kwestia opłat za samochód na granicy to już inna sprawa. Ale 500 to złotówek ona kosztuje i to w trybie ekspresowym.. Tadżykistan to wiza online którą drukujesz sobie w domu, koszt 50 dolarów, GBAO dodatkowo 20. Wiza do Uzbekistanu, 30 dni z zaproszeniem i listem polecającym w ubiegłym roku wyszła za 670zł. Od stycznia zmieniły się przepisy wjazdowe dla obywateli Polski wybierających się do Uzbekistanu i nie trzeba już mieć zaproszenia czy listu. Powinno więc wyjść taniej przez pół, ale kontaktuj się z ambasadą. Kirgistan i Kazachstan masz ruch bezwizowy. Wachanu nie nazwał bym raczej komercyjnym miejscem, ale zależy kto gdzie był. 30 dni to całkiem fajna wycieczka, ale osobiście w głowie mi się nie mieści co można zobaczyć w ciągu 30 dni na tak długiej i urozmaiconej trasie.
Mi w ubiegłym roku zajęło to 84 dni i dalej mam niedosyt.
Masz pytania pisz, ile mogę to pomogę.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
francek
Klubowicz
Posty: 1236
Rejestracja: 10 mar 2009, 13:51
Auto: Hilary - SpecHilux 2.4td, Gienryk - Nissan Patrol Y60 TD42, Pingwin- Nissan Patrol Y61 ZD30, Teściu- Nissan Terrano 2.7td
Kontakt:

Re: Samarkanda 2018

Post autor: francek »

Za 500 zł to sobie można na TRK popatrzeć przez granicę albo na wycieczkę pojechać ichnim autokarem niestety.
Realnie wychodzi około 1500 zł za wjazd i pobyt dłuższy niż 3 dni. Przynajmniej mi 8) Uzbek od tego roku już sporo tańszy. TJK i GBAO około 70 USD + jakieś pozwolenia na doliny pewno wyjdzie około 100 USD. 30-33 dni spokojnie starcza na wyjazd na taką trasę i specjalnie się nie pędzi. Ale można i 130 jak stryjenka uważa :mrgreen:

ODPOWIEDZ