Wakacje w krzywym zwierciadle

Wyprawy off-roadowe po Polsce, Europie, świecie

Moderator: luk4s7

długi
Posty: 36
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:43
Auto: 4R 3rd 3.4 V6
Kontakt:

Wakacje w krzywym zwierciadle

Post autor: długi »

Witam wszystkich, niebawem za moją namową wybieramy się rodzinnie na dwa tygodnie w dwa auta w stronę Czarnogóry. Będzie to nasz pierwszy wypad tego typu i strasznie mi zależy aby w miarę możliwości wszystko dograć i nie zrazić długą podróżą jej uczestników. Na dachu też nie chciałbym nikogo w drodze powrotnej transportować :lol: Plan jest taki aby na szybkiego przelecieć przez Słowację i Węgry a następnie zwolnić tempo w Bośni i powoli podążać w stronę Czarnogóry. Trasa najchętniej z przewagą na szutry i czasami lekki off-road. Spanie głównie na świeżym powietrzu, choć pewnie bez wygodnego łózka i łazienki raz na czas się nie obejdzie:).
Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie odnośnie miejsc które warto zobaczyć, tras którymi warto przejechać lub od których z różnych względów należy trzymać się z daleka( przede wszystkim bezpieczeństwo). Jak wygląda sprawa z paliwem, trzeba się odpowiednio zabespieczyć, czy raczej nie ma z tym problemu? Można operować w euro czy lepiej wymienić walute? W razie awarii toyki jest szansa na znalezienie mechanika czy będzie problem?
Wiem że dużo pytań do, ale czasu mało i zupełny brak doświadczenia. Dlatego wszelkie podpowiedzi nieocenione :D

kalinoffsky
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2017, 09:56
Auto: KDJ95

Re: Wakacje w krzywym zwierciadle

Post autor: kalinoffsky »

Cześć,
Na pewno są tu bardziej doświadczeni niż ja, ale raz byłem w tamtych okolicach i mogę przekazać kilka spostrzeżeń.
Może zacznę od końca. Zamiast liczyć na tamtejsze serwisy lepiej dokładnie sprawdź samochód przed wyjazdem. Specjalistyczne serwisy pewnie są, ale w dużych miastach. Jak masz zamiar jechać bocznymi drogami, to raczej będziesz skazany na siebie. BiH i Mn to wyjątkowo górzyste kraje - sprawdź układ chłodzenia, mój w Polsce się nie grzał, a jak wjechał w góry, to zaczął wariować, tym bardziej, że temperatury tam są wyższe niż u nas.
Z paliwem nie było problemów, ale kanister nie zajmuje dużo miejsca. Znowu, lepiej dmuchać na zimne...
Jeśli chodzi o walutę, to w Mn obowiązuje Euro. W Bośni nie korzystałem z gotówki, w większych sklepach nie było problemów z płaceniem kartą.
Co do noclegów zarówno w Bośni jak i Czarnogórze spaliśmy pod chmurką, nie było z tym problemów. Jak w Bośni szukaliśmy miejsca na nocleg, to jakaś pani zatrzymała się i zaproponowała nam nocleg u siebie - ludzie są raczej mili i pomocni. W BiH, jak wiadomo, jest problem z pozostałościami po wojnie. Wpisz w google "landmines bosnia", to zobaczysz gdzie tego g#wna jest najwięcej. W Czarnogórze nie licz za bardzo na plażowanie, bo plaż praktycznie nie ma :D

kalinoffsky
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2017, 09:56
Auto: KDJ95

Re: Wakacje w krzywym zwierciadle

Post autor: kalinoffsky »

Dobrze też zaopatrzyć się w wodę do mycia i gotowania - Bośnia pod względem krajobrazu i klimatu bardziej przypomina Polskę, ale Czarnogóra to już inny świat, suchy i kamienisty (przynajmniej wzdłuż wybrzeża).
Więcej nie wymyślę. Mam nadzieję, że pomogłem.

długi
Posty: 36
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:43
Auto: 4R 3rd 3.4 V6
Kontakt:

Re: Wakacje w krzywym zwierciadle

Post autor: długi »

Dzięki serdeczne za podpowiedzi:)

ODPOWIEDZ