FJ Modyfikacja

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

FJ Modyfikacja

Post autor: plum76 »

Witam,
czując sie w obowiazku, bo czerpałem inspiracje z tego forum, chciałbym po krótce opisać modyfikacje mojego FJ.

Założenie podstawowe to, że pojazd będzie wyprawówką, dodatkowo jest używany na codzień prze moją żonę. Użytkuje mojego FJ od blisko 2 lat i po konsultacjach z Bekonem i wnioskach z Campa 2011 wstawiłem go do warsztatu.

1: zawieszenie oryginalne jest OK, w zeszłym roku w Rumuni nie narzekałem ale jego miękkość przysparzało mnie o siwe włosy na zakrętach i pokonywaniu zboczy. Wybór był krótki i decyzja to OME, przód średnia twardość ze względu na wyciągarkę. Tył to juz twarde sprężyny bo kolejny rok może przyniesie dodatkowy zbiornik paliwa pod podłogą. Amortyzatory tez OME seria Nitro.

2. wyciagarka, początkowo miał byc WARM 9.5 ale po konsultacjach wybór padł na tańszy ESCAPE EVO 12500 z lina syntetyczną. Pierwsze użycie było już w Rumuni w tym roku (pomoc koledze z Jeepa). Od poczatku wiedziałem że zderzak zostaje fabryczny wiec trzeba było to żelastwo ukryc w oryginalnym zderzaku. Zadania podjął się Dawid i wyszło niczego sobie

Obrazek

czarne szekle dokończyły dzieła

3. bagaznik dachowy: oryginał ładny ale mało praktyczny wiec Dawid uszył na miarę nowe relingi (Bekon przecierał szlaki tutaj), no i główny kosz z reflektorami Heli i roboczym z tyłu

Obrazek
Obrazek

Kosz jest demonowalny jakbym chciał kiedyś namiot dachowy zamątować.

4. aby dostać sie na dach to jeszcze drabinka
Obrazek


5. płyty podłogowe, zrobione juz w 2010 wiec 2 razy były w Rumunii. Materiał to stal. Dla niektórych to zbytek ale mi dają duzy komfort jazdy po terenie bo nie musze mysleć o każdym małym uderzeniu w podwozie.
Obrazek

6. progi - stal , niestety trochę utrudniają wysiadanie. Po 2 dniach przestałem się przejmować brudnymi łydkami , ale pójdą do poprawki pewnie.

Obrazek

7. dystanse na koła

8. mocowanie anteny w zawiasie
Obrazek

9. we wnętrzu dodałem tylko 2 gniazdka 12V na środkowej konsoli oraz podwójne gniazdko 12V w schowku nad kierownicą (do podłączeniu nawigacji zwykłej i Garmina)

10. 2 skrzynie na dachu, jedna to Hardigg z demobilu (super sprawa, niezniszczalan a niedroga), druga to kuchnia polowa : http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... 7&start=15

CO W PRZYSZŁOŚCI:

drobne poprawki tego co jest, plus zbiornik na paliwo dodatkowy. Może zabudowa wnętrza demontowalna.


jak ktoś ma pytanka to z miłą chęcią podzielę się tym co wiem. Co ważne wszystko zostało zrobione w PL.

Paweł

Awatar użytkownika
jackswan
Posty: 166
Rejestracja: 01 wrz 2010, 21:07
Auto: FJC AT 10
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: jackswan »

Haj Pawel,

No widze ze duzo czasu spedziliscie na dyskusji z Bekonem podczas TLC Campu :wink:
Szkoda ze nie moglem byc moze w 2012 :roll:
Efjocik wyglada super. Mozesz troche kliknac na ile go dzwignoles i na jakich gumach siedzi slicznotka?
Zapodales widze stalowe oslony - tyz dobrze. Kupowales u nas czy targane ?
Najwazniejsze ze jestes zadowolony bo jak zwykle co oslony to inne zdanie, zreszta nie tylko oslony.
Ja mocno mysle o aluminium Ricochet od chlopakow z Utah. Do turystyki bedzie w sam raz.
Co do zderzaka firmowego i syntetyka fajna opcja. Wiadomo tu waga robi swoje a spalanie u nas czolgowe - tak trzymac :D
W koncu bosko gulgajacy V6 :D
Antenka w zawiasie- to juz kultowe rozwiazanie.
Pozdrawiam,
Jaco

Awatar użytkownika
Bekon
Posty: 336
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:06
Auto: FJ CRUISER 4,0
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: Bekon »

Gratulacje ! efekt koncowy powiem że więcej niż dobry. Ale to co najważniejsze w tym wszystkim to to że widać w Twoich poczynaniach konsekwencję i czysto sprecyzowany cel do którego dążysz. Cieszy mnie że sporo rozwiązań są mojego autorskiego pomysłu i sprawdzają się w kolejnych autach.
No to kiedy jakiś wspolny wypad ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: kylon »

To ja się skromnie też wepchnę w to autorstwo :wink: 8) - jako że wykonanie większości Bekonowozu było u nas.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: plum76 »

jeszcze raz dzięki.
dodatkowe info o które pytacie:

zawieszenie OME i +5cm, lekko odczuwalne przy wsiadaniu.
co do opon to sztandarowe felgi Toyoty 17 cali (większość z was ma 16 cali z tego co wiem), opony fo BFG AT oryginalny rozmiar. Tym zestawem jeżdżę cały rok czyli nie mam zimówek.

Płyty sa stalowe robione w PL, bardzo solidne. Aluminium brałem pod uwagę ale taniej wychodzi zrobić swoje. Chyba że poczekasz chwile i dolar spadnie jeszcze wtedy będą zakupy tanie jak barszcz.

Paweł

Awatar użytkownika
jackswan
Posty: 166
Rejestracja: 01 wrz 2010, 21:07
Auto: FJC AT 10
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: jackswan »

No no masz standardowy kit i gut bo nie wymagal ingerencji w caly uklad zawieszenia.
Co do felg to prawda. Ja podobnie jak Piotrek zostawilem sobie 17 z zimowymi a 16 TRD juz dotarly i teraz zakupy KM2.
A snorkelek tyz budziet. :D

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: plum76 »

Snorkel- narazie nie czuje takiej potrzeby, filt powietrz jest koło światła głównego wiec teoretycznie zgodnie z zaleceniami Toyoty do wysokości koła można spokojnie brodzić. Auto jest rodzinne i teraz jest piękne a snorkel jak to moja żona powiedział trochę by tego uroku odjął.

Jak widać praktyczne aspekty to jedno ale wizualne też są ważne.

Bekon co do wypadu wspólnego to jestem za, teraz jesteś zagranica ale jak wrócisz wspólny weekend mile widziany.
Od roku chodzi mi tez po głowie pomysł aby zorganizować mały wypad tylko FJotami. Nie jest nas dużo, wiec może sie uda. czas i miejsce do dogadania, ale widzę to na jesieni.

Paweł

Awatar użytkownika
jackswan
Posty: 166
Rejestracja: 01 wrz 2010, 21:07
Auto: FJC AT 10
Kontakt:

Re: FJ Modyfikacja

Post autor: jackswan »

No tak snorkel - o gustach nie dyskutujemy ale sprawa praktyczna jak najbardziej ( woda i wyzszy punkt poboru powietrza )
Na szczescie kazdy ma swoja koncepcje i BARDZO dobrze.
Osobiscie snorkel jest CZAD a moja zona to mowi : takie plastikowe dzialo :wink:


Ponizej zacytuje mysl z jednego hamerykansiego forum:

" Moja zona mowi ze jak wydam kolejne pieniadze na modyfikacje efjota to mnie zostawi.
No coz bedzie mi jej brakowalo" :wink:

Na szczescie nie jest tak zle :D

ODPOWIEDZ