Olej w skrzyni

Moderator: luk4s7

zieluch
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2015, 22:07

Olej w skrzyni

Post autor: zieluch »

Witam

Stałem się posiadaczem Toyoty Land Cruiser J200 4.5 D4D z 2009 roku. Mam pytanie czy jest możliwość sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni biegów? Z tego co pamiętam w J100 był bagnet w skrzyni, czy istnieje podobny wskaźnik, czy jest to możliwe za pomocą złącza diagnostycznego ? Ewentualnie czy wymieniał ktoś olej w skrzyni ?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Olej w skrzyni

Post autor: kylon »

Olej wymieniał. Bagnetu nie ma. Jest śrubka - korek przelewowy inspekcyjny.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Olej w skrzyni

Post autor: Rokfor32 »

Czyli ... takie dosyć nietypowe rozwiązanie.

Wysoce zalecane zapoznanie się z ... z manualenm serwisowym. albo przynajmniej z filmikami z yoytube w temacie - bo korek przelewowy jest umieszczony ... nieszczególnie intuicyjnie ... :mrgreen:

przemmia
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2016, 17:08

Re: Olej w skrzyni

Post autor: przemmia »

Witam,
jestem posiadaczem v8 z 2008 roku, przebieg 245000km. Nigdy nie wymieniany olej w skrzyni. Poprzedni właściciel do przebiegu 205000 serwisował auto od nowości w Chodzeniu w Piasecznie. Serwis ten jak wszystkie nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni.
Stoję przed dylematem - czy wymieniać czy zostawić w spokoju.... Skrzynia pracuje bardzo dobrze, nie szarpie i płynnie zmienia biegi. Gdzie nie-gdzie słychać głosy że po wymianie może się coś posypać, coś sie może rozpuścić.... nie wiem co robić. Z jednej strony nie chcę za chwilę szukać nowej skrzyni a z drugiej boję sie żeby nie przedobrzyć.
Dodam że serwis jeśli już sie uprzemy przewiduje taką procedurę: spuszcza się ok.3L i dolewa nowego tyle samo, przejeżdża się wkoło warsztatu i znów to samo - i tak 3 razy - więc na dobrą sprawę olej robi sie czystszy ale nie jest zupełnie nowy a filtra sięnie wymienia bo jest w środku.
Czy ktoś miał podobną sytuację? Czy po tak długim niewymienianiu warto "odmłodzić" olej? czy ryzyko uszkodzenia skrzyni jest duże?
z góry dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Olej w skrzyni

Post autor: kylon »

Olej powinno się wymienić. Zawsze to lepiej dla organizmu jak ma świeże płyny ustrojowe. Toyota nie przewiduje bo zakłada krótką żywotność auta. Teraz nic nie ma na długo starczać.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Olej w skrzyni

Post autor: Krzysztof »

Odgrzeje temat jak sprawdza się poziom oleju w tych 6 stopniowych automatach (bez bagnetu) przez ten korek przelewowy. Silnik ma pracować skrzynia w jakimś konkretnym położeniu czy wszystko powyłączane i lać aż się przeleje?

ODPOWIEDZ