czy będziemy usuwać rury

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
citovet
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2011, 15:04
Auto: KDJ150
Kontakt:

czy będziemy usuwać rury

Post autor: citovet »

Mam LC 150 z rurami z przodu. Słyszałem TVN Turbo w programie Operacja Tuning, iż będzie trzeba te rury usunąć. Mam pytanie czy ktoś z was wie coś na ten temat.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: irko »

->


A rury z homologacją?

Jeśli tak to czym się przejmujesz?
Jeśli nie to też nie słyszałem, żeby ktoś dostała za to mandat albo stracił DR

Inna sprawa w razie jakiegoś starcia, np z pieszym, który zrobi ci sprawę za uszkodzenia ciała nielegalnymi dodatkami
Albo ubezpieczycielem, który odmówi wypłaty odszkodowania z twojego OC poszkodowanemu bo samochód miał nieautoryzowane dodatki ....

Nie słyszałem aby ktos miał z tym problem ale zawsze jest ten pierwszy raz :|

Pozdr
IR

->

Awatar użytkownika
citovet
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2011, 15:04
Auto: KDJ150
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: citovet »

o rurowanie zamontowane w serwisie toyoty. tylko w programie tv był rzucony temat, iż tego typu o rurowanie ma być niedozwolone .tak się zastanawiam czy to źle zostało podane czy też źle zrozumiałem. nie było żadnego programu na ten temat ,tylko czy okazji prezentacji samochodu ,prowadzący mówił,iż rury nie będzie można montować.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: seburaj »

ja bym tam nie przesadzał z tym programem - co to jego nazwe wymieniłeś - jako rzetelnym źródłem informacji :mrgreen:
a nawet jako źródłem jakiejkolwiek informacji...

Awatar użytkownika
citovet
Posty: 19
Rejestracja: 25 lip 2011, 15:04
Auto: KDJ150
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: citovet »

ok dzięki za info

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: Alban »

Temat był wałkowany na różnych forach kilka lub więcej razy...
Nie można montować niehomologowanych rur, zderzaków etc. w autach rejestrowanych po bodajże 2007 roku bo weszły wtedy przepisy ograniczające dowolność przeróbek ze względów bezpieczeństwa dla pieszych itp.

Jeśli ktoś ma auto starsze niż ten przepis wszedł może zawsze się wykręcić że miał wcześniej zamontowany taki osprzęt, a że prawo nie działa wstecz to nikt nie nakaże nam demontować tego co przed wejściem przepisu było zamontowane.

W nowych autach jest już problem bo autoryzowany serwis nie podejmie się zamontowania czegoś co nie jest homologowane, a jeśli to robi to robi to nielegalnie.

A tu konkrety...

Rozdział 2 par. 10.1 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych

ROZDZIAŁ 2

Wyposażenie

§ 10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:

1) oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – „E” lub Unii Europejskiej – „e”;

2) oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;

3) oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji;

4) oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji;

5) tablice rejestracyjne mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli oznakowane są znakiem producenta zgodnie z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów.

2. Przepis ust. 1 stosuje się do producentów, importerów, dystrybutorów oraz podmiotów montujących i świadczących usługi.

3. Wykaz przedmiotów wyposażenia i części związanych z bezpieczeństwem użytkowania pojazdu i ochroną środowiska podlegających sprawdzeniu w tym zakresie przez jednostki akredytowane w polskim systemie akredytacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

4. Przedmioty wyposażenia i części objęte obowiązkiem homologacji typu określone są w przepisach o homologacji pojazdów.

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: Alban »

(Tekst ujednolicony na 04.04.2011)
Więc chyba od tej daty ten przepis obowiązuje choć wszedł w życie w 2003roku
Dz.U. z 2003 nr 32 poz. 262

Awatar użytkownika
Alban
Posty: 591
Rejestracja: 17 cze 2010, 21:58
Auto: HDJ 100

BJ 40
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: Alban »

A tu chyba wyczerpująca lektura na ten temat...
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadze ... posazenia/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: czy będziemy usuwać rury

Post autor: Kwieczor »

Alban pisze:(Tekst ujednolicony na 04.04.2011)
Więc chyba od tej daty ten przepis obowiązuje choć wszedł w życie w 2003roku
Dz.U. z 2003 nr 32 poz. 262
tekst jednolity to tylko ponowne zredagowanie przez uprawniony organ macierzystego przepisu z jego późniejszymi nowelizacjami - i tak dla przykładu Kodeks Cywilny jest z 60' bodajże trzeciego roku, kilka razy miał wydawany tekst jednolity, jednak poszczególne zmiany obowiązują od momentu ich wprowadzenia, a nie od daty przepisu, do którego nowelizacja się odnosiła i do którego wydano tekst jednolity

a wracając do brzegu - ASO początkowo nie było świadome tego przepisu i jeszcze w pod koniec 2008 roku był w ofercie pełen katalog rur i innych gadżetów Stellera (między innymi ARB z rurami sprzedawany przez Stellera) i dopiero w 2009 jakoś nagle lista akcesoriów gwałtownie się przerzedziła...

a póki co - jak ktoś ma parcie na rury - to do rejestrowanych przed 2007 - zakłada co chce, po 2007 - tylko to co ma homologację...

Ja akurat idę w odwrotnym kierunku - powoli odkręcam od auta rzeczy, które przyroda weryfikuje jako niepotrzebne lub stanowiące wręcz zawadę! (progi już poszły wek, zderzak tył czeka na rurę na zamiennik, zderzak lakierowany przód może doczeka się matowego odpowiednika z ldpe produkcji rodzimej z drobną interwencją piły w celu ciachnięcia nadmiarów).

ODPOWIEDZ