Brak mocy

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

darekLC
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2021, 12:07

Brak mocy

Post autor: darekLC »

Witam. W LC120 mojej żony zaczęły się dziać dziwne rzeczy: dochodzi do mniej więcej 2 tyś obrót i stop, nie wkręca się, brak mocy i wolno jeździ jak określiła to małżonka. Mówi że nie rozpędza się więcej niż 40 km/h. Niby mnie to cieszy bo im wolniej tym bezpieczniej ale chyba nie o to chodzi.
Toyoty to nie mój konik. Osobiście mam opanowaną Cytrynę. Czy ktoś z czymś takim się spotkał? Na co to może wskazywać? Gdzie szukać początku problemu? Dodam tylko że czasami zaświeca się kontrola silnika ale czasami jakby dostaje skrzydeł i jest normalnie ale na bardzo krótko.
pozdrawiam
darek

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Brak mocy

Post autor: irko »

Auto wchodzi w tryb awaryjny.
Jakie masz kody błędów?

kody P1119 i P1120

Paliwo nagrzewa się podczas jazdy od elementów w których przepływa a te znów nagrzewają się od silnika. Aby zrozumieć mechanizm tego problemu a przyczyną tego nie są wtryski tylko pompa wtryskowa (najczęściej) trzeba zrozumieć i poznać dokładnie budowę pompy wirnikowej układu CR. Problem związany jest ze zużyciem pompy i jej elementów wewnętrznych. Im te elementy są bardziej gorące tym ciśnienie pompy coraz bardziej spada - kody P1119 i P1120 . Dlatego jak potrzeba dać gazu pompa nie jest w stanie wytworzyć właściwego ciśnienia i układ sygnalizuje awarię zapalając "check"

kod P0189

Im bardziej pompa jest zużyta tym bardziej od przycierających się w niej elementów nagrzewa się paliwo i stąd elektronika alarmuje, że temperatura paliwa jesty poza zakresem dopuszczalnym - ten czujnik temp. również znajduję się w pompie wtryskowej. Pompa wtryskowa działa na zasadzie wirnika im jazda jest wolniejsza (delikatniejsza) tym wirowanie jest mniejsze stąd mniejsze nagrzewanie paliwa i niższa jego temperatura i wtedy ciśnienia na pompie jest w dolnej granicy, ale jeszcze w normie . Po przyspieszeniu - efekt jak na poczatku - przegrzanie.

stasik
Posty: 274
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:42
Auto: KDJ95

Re: Brak mocy

Post autor: stasik »

Wygląda jak zawory SCV na pompie wtryskowej.

darekLC
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2021, 12:07

Re: Brak mocy

Post autor: darekLC »

Ok. Dzięki. Już coś więcej wiem. Stawiałem w mojej pierwszej ocenie na pompę dokładniej na zawory SCV ale nie śmiałem sugerować. Jak pisałem Toyota to dla mnie nowość w mechanice. Słyszałem że można je regenerować poprzez czyszczenie ale osobiście w to nie wierzę. Bo jak coś jest zużyte to raczej tego nie naprawimy przez czyszczenie. Mój LC120 ma już ponad 350 tyś przebiegu i jest bez większych napraw w tym silnikowych więc zaworki mają prawo się zużyć. Ale czy to one to nie wiem a tak zakupić na "czuja" dwa trochę kosztuje. Co do błędów to widzę że również wskazują na okolice pompy ale nie wiem jakie są bo nie posiadam komputera do ich zczytania. Chyba że istnieje jakiś inny sposób na ich identyfikację?? Jak nie to wyślę żonę do serwisu nich je odszyfrują a wówczas z mechaniką sobie poradzę. Czyli jak zrozumiałem mogą to być same zaworki SCV lub znacznie gorzej czyli pompa do remontu ;-(. Co do samych zaworków to chyba cudów niema i są dostępne na rynku jak mniemam. I nie muszę wybierać między oryginałem a zamiennikiem? Jeżeli będzie to pompa to muszę wykręcić i komuś dać zrobienia. Na razie wielkie dzięki ale jakby ktoś jeszcze coś miał do dodania to bardzo chętnie przyjmę każdą sugestię. Nie chciałbym rozgrzebać wszystkiego i nie dojść do sedna sprawy.
pozdrawiam
darek

John98
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2023, 16:27
Kontakt:

Re: Brak mocy

Post autor: John98 »

Jednym z możliwych problemów może być zakłócenie w układzie paliwowym lub problem z układem zasilania. Sprawdź filtry paliwa, wtryskiwacze i układ zasilania, upewniając się, że nie ma wycieków ani uszkodzeń. Problemy z czujnikami położenia wału korbowego lub wału rozrządu również mogą powodować utratę mocy. Sprawdź stan tych czujników.

Kolejnym obszarem do zbadania jest układ wydechowy i czujnik tlenu. Jeśli układ wydechowy jest uszkodzony lub występują wycieki, może to wpływać na wydajność silnika. Sprawdź również, czy czujnik tlenu działa poprawnie.

Kontrola silnika świecąca okresowo wskazuje na możliwe błędy, które warto odczytać przy użyciu specjalnego skanera diagnostycznego. To pomoże zidentyfikować konkretną awarię.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1818
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Brak mocy

Post autor: irko »

Jakiś werdykt juz mamy?

ODPOWIEDZ