Lampy na dach dywagacja.

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Rokfor32 »

Wesemowskie IP68 masz np. LPR6.

Co do drogowych - wielkość ma znaczenie. Wielkość odbłyśnika - tu jest przewaga ledów, które nie potrzebuja żadnego - jedynie soczewkę. Ale halogen potrzebuje lustra - i im jest ono większe - tym mniej światła ucieka na boki. Genialne świeca helle rayle3000 - ale są dosyć duże, 220 mm średnicy, I nie do każdego auta pasują (wyglądem). Ale - są tez mniejsze helle, np. ralye1000, o średnicy chyba 170mm - i one daja taki fajny kompromis, pomiedzy jakością świecenia a wielkością. FF75 też nie sa złe - ale jednak odczuwalnie słabsze, niż te wyżej.

Ja używałem u siebie ralye3000 - genialne lampy, można też do nich zapodać mocniejsze żarówki, do 130W na lampę - wtedy świecą tak mocno - że za bardzo (używane jako drogowe, na czarnym, powodują że po zmianie na mijania przez parę chwil człowiek jest "ślepy", zanim wzrok sie spowrotem przyzwyczai do marnego światła na mijania :wink: ). Z żarówkami 55W są takie - jak trzeba. Na drugim aucie miałem helle jumbo 220, też na 55W - taki sam kształt strumienia światła jak w ralye - ale nieco mniejszy odbłyśnik (i prostokątny). Też bardzo fajne to świeciło.

Co do alternatora - jest generalnie ... słaby. I niewiele da się z tym zrobić - bo jest zintegrowany z pompa vacu - a nie ma skąd wziąc mocniejszego (też z pompą w takim układzie). Z lampami drogowymi problemu nie ma - bo uzywa sie ich dorywczo, więc nie zdąża rozładowac aku, nawet jak zapodasz 2x 130W - ale robocze - te włącza sie w terenie "na stałe". 2X 55W jeszcze obskoczy, ale 4x55W - już będzie słabo, i na wolnych obrotach się będzie aku rozładowywał.

Dla jasności - "fajne" świecenie helli nie polega na tym, że świeci mocno. Polega na tym - że świeci dokładnie tam - gdzie trzeba. Strumień jest tak uformowany, że właściwie nie ma efektu "przepalenia" asfaltu tuż przed autem - i nie świeca "po chmurach". Po prostu przed autem robi sie jaśniej, i tak jakoś sięga to na kilka setek metrów (rayle 3000 z żarówa 130W dawały realne oświetlenie czarnego na ok. 400 - 500 metrów ... :wink: )

Zdisiek9988
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2015, 19:16

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Zdisiek9988 »

Wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby. Jeśli chcesz mieć wygląd pedantyczno-fabryczny to kup sobie Hellę i nic nie ruszaj. Jeśli jednak chcesz mieć dużo światła za małą cenę to kup wesemy a do nich dokup jakiś tani chiński zestaw ksenonowy. Takie coś po prostu wymiata.

Próbowałem różnych opcji, a mam możliwość sprowadzenia elementów do produkcji LED barów i różnych świateł (PIAA, IPF). Wszystko cacy, ale nawet gdybym miał halogeny IPF za 1/3 ceny, to i tak wesem z przetwornicą wymiata. Ostatnio widziałem nowe halogeny przeciwmgielne 15cm (szeroki strumień światła) za około 30zł/szt.Kupujesz więc dwie takie sztuki i do tego za 150zł komplet przetwornic i jedziesz.

Wszelkie, skądinąd prawdziwe, historie o tym, że HID w obudowie halogenowej daje inny rzut światła nie mają znaczenia w off-roadzie, gdzie po prostu masz sobie wszystko zalać światłem a nie martwić się o to, że świeci za bardzo po bokach czy coś w tym stylu.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2015, 23:09 przez luk4s7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wywalenie chamskiej reklamy

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Norick »

A ten link do tych domów oczywiście przypadkiem wskoczył?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Rokfor32 »

Ja mam inne zdanie na temat HID. Owszem, źródło wydajne - ale mało praktyczne w zastosowaniu na aucie.

Nieakceptowalnie długo się to rogżewa, żeby pełną jasność osiągnęło. Nie każdemu pasuje trupio biała barwa światła - i nic z tym zrobić się nie da - conajwyżej na bardziej niebieską :wink:

Źródło jest za jasne - i zbyt skoncentrowane (to samo dotyczy mocnych ledów). Na pustyni może i się to sprawdza - w lesie daje potężny kontrast, między pierwszym planem a tłem. Inaczej mówiąc - widać detalicznie gąsiennice na liściach przed maską - ale nic nie widać metr poza linia pierwszych krzaków.

Przypadłość systemu adaptacji naszego wzroku ...

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: LEX »

Zdisiek9988 pisze:Wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby.
Spamer jebanany... Co innego mały podpis a co innego nawalanie pierdami w tekście. Zroluj sobie projekty domów w zwartą rurkę i wsadź. Chytry dziadu z Radomia :mrgreen:

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: luk4s7 »

LEX pisze:
Zdisiek9988 pisze:Wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby.
Spamer jebanany...
Rilax... został już wzięty w dwa ognie moderatorskie :mrgreen:

Awatar użytkownika
realBiker
Posty: 748
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:31
Auto: VZJ90

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: realBiker »

Zanabyłem dwa wesemy w konfiguracji drogowe + pozycja czy jak to producent określa przeciwmgielne. Zastanawiam się jak to będzie świecić po wstawieniu w oprawkę H3 zamiennika ledowego. Występują takowe w cenach od kilku zeta, gdzie emiterów jest nacykane cały worek po takie w cenie przyzwoitej żarówki za zetów 30-40 gdzie emiterów jest znacznie mniej i są sporo większe. Znalazłem też i takie po 2 stówy ale szaleństwo odłóżmy na bok ;) Czy ktoś testował ledowe zamienniki żarówek w klasycznych lampach z odbłyśnikiem? Zależy mi aby to świeciło raczej szeroko niż daleko i mniej prądu zjadało niż zwykłe H3.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Rokfor32 »

Świeci do dupy.

Raz - że to co podają importerzy chińszczyzny jako moc/strumień światła słabo się ma do rzeczywistości, a dwa - lampy przygotowane pod klasyczne żarówki sa projektowane pod punktowe źródło światła. Jeżeli da się źródło rozproszone (diody poukładane na większej przestrzeni) - to żadna z nich nie łapie się w ogniskowa lampy. W efekcie świeca wszędzie, z przypadkowymi obszarami jaśniej/ciemniej, czyli ogólnie słabo.

Jak se zapodasz - to na początku będzie Ci się wydawac - że świeca jasno - bo tak działa na nasze oko windowanie barwy światła w wyższą temperaturę - i tak działa źródło selektywne (diody nie świeca pełnym widmem - to składanka trzech długości fali). Ale jak po czasie zapodasz soboie spowrotem H3 - to diody wylądują w śmietniku ... :wink: Bo to - że obraz przed sobą masz bardziej na biało nie oznacza - że widac więcej ... :wink:

Dioda żeby świeciła jak trzeba MUSI mieć zaprojektowana soczewkę pod konkretny typ emitera. Chyba że ma to być oświetlenie biwakowe - możliwie mocno rozproszone, żeby nie oślepiać. Wtedy sprawdzają się zwykłe taśmy led :wink:

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Jake »

Odgrzeje temat. Szukam roboczych lamp na bagaznik dachowy. Maja byc na tyl i boki. Do uzycia w terenie lub na kempingu. Biore pod uwage raczej jedynie LEDowe ze wzgledu na pobor pradu. Musza byc dosc niskie/waskie zeby zmiescic je miedzy gorna a dolna poprzeczke bagaznika dachowego.
Nie moze to byc straszne badziewie, jesli po pol roku maja zaczac mrugac albo calkiem sie zepsuc to szkoda mojego czasu i pieniedzy, ale nie musze byc super odjechane, miec niewiadomo jakiej jasnosci ani zadnych bajerow.
Zastanawiam sie tez nad barwa swiatla. Wiekszosc tego co widze to jest 6500K czyli niebieska... Czy da sie kupic cos bardziej neutralnego? Typu 4500K na przyklad?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: plum76 »

Wesem dobre a niedoceniane. Np https://www.wesem.pl/produkty/lampy-rob ... obocze-led

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Jake »

Wesem znam, ledowych od nich nigdy nie mialem, ale mialem sporo konwencjonalnych.
Niestety tez sa z niebieska barwa - 7000K

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Synto »

Jake, szukam dokładnie czegoś takiego jak Ty... będę śledził z zapartym tchem :-)

Synto
Posty: 333
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:51
Auto: HDJ80
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Synto »

W GV II z tyłu mam zamontowane coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/m-tech-lampa- ... 2348505600
Poprzednią miałem taką samą i służyła 7 lat. Skorodowała na łączeniu lampy z kablem. I farba prawie całkiem z niej zeszła.
Używałem jej głównie przy cofaniu bo zmyślni konstruktorzy wymyślili dla GV II tylko jedno światło cofania.
W sumie byłem zadowolony choć nie mam porównania z innymi.

Awatar użytkownika
Jake
Posty: 2019
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: Jake »

Synto pisze:
26 gru 2022, 21:31
W GV II z tyłu mam zamontowane coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/m-tech-lampa- ... 2348505600
Poprzednią miałem taką samą i służyła 7 lat. Skorodowała na łączeniu lampy z kablem. I farba prawie całkiem z niej zeszła.
Używałem jej głównie przy cofaniu bo zmyślni konstruktorzy wymyślili dla GV II tylko jedno światło cofania.
W sumie byłem zadowolony choć nie mam porównania z innymi.
Fajna! Niska, estetyczna, tania. Ciekawe czy to faktycznie ma LEDy osram czy tylko tak napisali zeby klienta sciagnac.
Barwa 6000K niestety... Chyba trzeba bedzie sie pogodzic z tym trupio niebieskim swiatlem. Dziwne. Nie ma w handlu zoltawych/neutralnych? Do zyrandola do domu mozna sobie wybierac ile sie chce, a tutaj tylko niebieskawa i koniec.

Znalazlem jeszcze takie:
https://allegro.pl/oferta/lampa-robocza ... 2930903650
Tez plaskie, wygladaja fajnie i temperatura barwowa 5500K - juz lepiej!

I takie:
https://allegro.pl/oferta/4x-lampa-pane ... 9245410934
Ogolnie ten uzytkownik ma spory wybor. Podobaja mi sie, ale tanie to nie sa. Jak przemnozyc to przez lewa, prawa strone, tyl i moze cos dalekosieznego na przod to wychodzi kwota czterocyfrowa.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Lampy na dach dywagacja.

Post autor: plum76 »

hej
w przypadku pierwszych pytanie czy spełniają ten warunek:
Nie moze to byc straszne badziewie, jesli po pol roku maja zaczac mrugac albo calkiem sie zepsuc to szkoda mojego czasu i pieniedzy,
Drugie czyli od Volvo4x4, to znany użytkownik. Chyba jako jedne z pierwszych sprzedawał chińskie led pod swoją marką i miały one dobre opinie, ale nigdy nie były najtańsze. Coś za coś. Link który podales dot 4 lamp a nie jednej, wiec chyba jednak nie tak drogo.
Warto poczytać opinie z allegro osób które już to coś kupiły.
pawel

ODPOWIEDZ