Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Jaki warsztat naprawiający automaty polecacie ? Pasowało by w centrum kraju , a najlepiej w Łodzi ale od tygodnia już robię wywiad i wszyscy chcieli by tylko wymieniać na inną używkę.
Ja bym chciał naprawić tą skrzynię na kolejne 350tys. km

ps.
Jak jest zimny to jest OK. Ale jak tylko się zagrzeje ślizga mi się na 'jedynce' tak , że aż trudno ruszyć. Jak już wskoczy bieg( z szarpnięciem ) to jedzie i dalej poprawnie zmienia biegi. Tylny działa. Overdrive również. Nie ma wycieków. Olej jest - był zmieniany po zeszłorocznych bałkanach. Tam na podjeździe do Theth raz się zagrzał aż go wypluło trochę odpowietrznikiem :) Niektórzy mi nawet radzili nie zmieniaj już tego oleju bo skrzynia zacznie się sypać ....
Jak myślicie ? Tarczki , uszczelnienie wewnętrzne ? Jakieś trzeba części zamówić...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

Można zamówić i pojedyncze tarczki, i całe sety naprawcze.

Ale najlepsza opcja to kupienie używanej A34x, możliwie najmłodszej, i przeszczepienie rdzenia w całości. Raz, że wychodzi to taniej, a dwa - młodsze skrzynie miały dołożoną dodatkowa tarczkę właśnie do pierwszego przełożenia (czyli inne kosze tych sprzęgieł, i zabieraki wewnętrzne).

Płyta sterownicza zostaje oryginalna, jedynie podlega wypucowaniu z osadów, i wymianie uszczelek między plastrami.

Robiłem już kilka razy taki zabieg, na skrzyniach J12. I - odradzam próby samodzielnego dłubania. Trza ciut wprawy, inaczej ma się w efekcie kupkę części nadającą się do pozamiatania najwyżej ... :wink:

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Czyli od jakiego konkretnie modelu szukać tej skrzyni możliwie najmłodszej ? Można 5 biegową od J12? 'Środek' na prawdę pasuje do obudowy od mojej 95 ?
Jak już mogę wybierać to wolę 5 , pewnie na przelotówkach ciszej, a i mniej pali.
ps. jak tylko kupię skrzynię to zaklepuje termin u Ciebie , bo tego w Łodzi na pewno nikt się nie podejmie :)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

Nie może być pięciobiegowa.

Potrzebna jest skrzynia tego samego typu, czyli seri A34xx. Najmłodsze są z hilów.

Zmiany przełożeń są sterowane elektronicznie przez komp główny silnika, więc przy pięciobiegowej (Nie tylko dla młodszych A750, również A350, bo sa też takie z lexów) nie ma czym wysterować dodatkowego sprzęgła - bo jak pisałem wyżej płyta sterownicza zostaje oryginalna z j9.

Można by jeszcze poszukać skrzyni z lexów LS, to są skrzynie A340E. W porównaniu z A343F z J9 mają dłuższe przełożenie overdrive. Ale - warunek zastosowania tej skrzyni to zdrowy wałek zdawczy Twojej oryginalnej - bo lexowy ze względu na 2wd jest inny.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »


Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

Nie, to jest A750F.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Reasumując : skrzynia 4 biegowa od 120 ( do roku 2006/7) będzie pasować 'plug&play' czy trzeba do niej przełożyć moją płytę sterującą ?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Krzysztof »

Chyba wiem gdzie jest taka skrzynia jeśli jesteś zainteresowany daj znać

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

everybike pisze:Reasumując : skrzynia 4 biegowa od 120 ( do roku 2006/7) będzie pasować 'plug&play' czy trzeba do niej przełożyć moją płytę sterującą ?
Teoretycznie powinna - acz dopóki się tego nie sprawdzi "ręcznie" - to na 100% nie wiadomo.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Zdecydowałem się na naprawę mojej skrzyni. Warsztat Betmar w Baczynie. Okazuje się ,że do wymiany yarczki pierwszego biegu a przyczyną przypalenia jest zepsuta płyta sterująca. Poradziecie gdzie ją znaleźdź. Sprawną, pewną. Nowa w aso 9800zł :( i co gorsza dopiero za 2-3 będzie jeśli już zamówię. I to nie na 100%

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

A co dokładniej w niej poleciało?

Bo to generalnie nie zużywa się, chyba że przez dłuższy czas był mega syf w oleju, i się tłoczki/gniazda wytarły. Wszystko pozostałe jest w pełni serwisowalne.

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Mechanik powiedział ,że tłoczki puszczają i jak złoży z tą płytą to wkrótce znowu tarczki się przypalą.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

Sobie przypomniałem, że powinienem mieć pozostałości ze skrzyni J12, z której wyciągałem rdzeń. Ta płyta powinna być kompatybilna z J9 d4d - ale to by trzeba już ręcznie bardzo dokładnie porównać. Jeżeli by się nadała - to miała ta skrzynia jakiś marny przebieg, bo na tarczkach w rdzeniu były jeszcze nadruki (na powierzchniach roboczych. Nie zdążyły sie zetrzeć).

everybike
Posty: 183
Rejestracja: 28 paź 2015, 17:13
Auto: UZJ 100
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: everybike »

Na ile jest pinów wtyczka od niej? Moja jest na pięć. Podobno te od 120 są na 7. Mechanik coś już znalazł i zamówił , ale cena kosmiczna ze względu na słabą dostępność. Ciekawe co i w jakim stanie przyjdzie.... W ASO już mi rabat proponują i wyjdzie ok.7500zł . Tylko długi termin oczekiwania mają :(
Ps. Regenerowana cała skrzynia zamawiana przez ASO prosto z fabryki aisin kosztuje po rabacie 12500zł przy zdaniu starej albo plus kaucja ok4000 zł.
Ps2. ASO Toyota daje rabaty niczym sklep z ubraniami tzn.każdy artykuł ma na dzień dobry 'rabat'. W ogóle mnie to nie cieszy i nie wzbudza zaufania. Ot chwyt marketingowy i robienie z klienta durnia.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8289
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie naprawić skrzynię automatyczną A343F ?

Post autor: Rokfor32 »

Aso ma ceny nominalne ustawiane przez Totota EU. W tej cenie jest ich marża, więc jeżeli są skłonni z części tej marży zrezygnować (a dla aso logistyka zamówienia skrzyni czy kołka tapicerskiego jest identyczna, czyli koszty też są identyczne) - no to masz rabat na dzień dobry od drogich podzespołów :wink:

Co do skrzyni - wtyczka nie musi być wyznacznikiem - dodatkowe piny mogą być do czujnika temperatury, bo są wersje, gdzie czujnik jest przy płycie - iu są wersje, gdzie czujnik jest na rurce do chłodnicy. Generalnie - to, czy sposób sterowania dla KDJ90 i KDJ120 jest taki sam jest łatwe do sprawdzenia po dokumentacji serwisowej i schematach elektrycznych. Acz - trzeba chwilę nad papierami posiedzieć.

ODPOWIEDZ