Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homologacja

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homologacja

Post autor: Templar »

Pytanie trochę dziwne... Sytuacja wygląda tak- będę teraz przeprowadzał kolejne zmiany w hiluxie, żeby poprawić dzielność w terenie, więc fabryczna belka odpada.
Zderzak zmieniony jest na stalowy więc krótsza belka też nie podejdzie, pomijając że po prostu mi się nie chce co chwile dokręcać i ściągać. Ogólnie najchętniej bym przykręcił kule bezpośrednio do zderzaka (5mm blachy...) tylko nikt mi do tego pieczątki nie przybije.
No i teraz pytanie czy przepisy jakoś to regulują? Czy montowana do tego platforma rowerowa wymaga też homologacji haka, czy traktowane to może być jako przedłużenie pojazdu?

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: szulbor »

A nie łatwiej zrobić hak "kwadracie" jak ma być do rowerów. Jak nie wozisz to nikogo w oczy nie będzie kulo. A jak potrzeba to zakladasz. Złącze do świateł dac pod zderzak i śmiać.

Z tego co wiem to hak holowniczy powinien być homologowny o innej wymaganej homologacji nie słyszałem.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
maq
Posty: 80
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:05

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: maq »

Hak musi mieć homologację i być wbity do dowodu, jeżeli ciągniesz przyczepę. Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać.

Awatar użytkownika
maq
Posty: 80
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:05

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: maq »

Trzeba tylko pamiętać, żeby wyprowadzić gniazdo do podłączenia oświetlenia, bo rowery zasłonią lampy i tablice rejestracyjną.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Templar »

szulbor pisze:A nie łatwiej zrobić hak "kwadracie" jak ma być do rowerów. Jak nie wozisz to nikogo w oczy nie będzie kulo. A jak potrzeba to zakladasz. Złącze do świateł dac pod zderzak i śmiać.

Z tego co wiem to hak holowniczy powinien być homologowny o innej wymaganej homologacji nie słyszałem.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Chodzi Ci o to żeby kula była wypinana na profilu? Własnie sama kula problemem nie jest, tylko konstrukcja do jej wpinania, bo brak takich rozwiązań chowających się pod zderzakiem. . Jak ją sobie sam wydłubie to nadal pieczątki nie dostanę.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Templar »

maq pisze:Trzeba tylko pamiętać, żeby wyprowadzić gniazdo do podłączenia oświetlenia, bo rowery zasłonią lampy i tablice rejestracyjną.
To akurat jest najmniejszym problemem.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: szulbor »

W zderzak montujesz profil kwadratowy jak dobrze pamiętam dwucalowy. Tak żeby licowala z zderzakiem.

Potem montujesz hak na np. Takim adapterze https://m.olx.pl/motoryzacja/q-haka-adapter/



Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Templar »

Tak zrobię :) Dzięki.

Troxil
Posty: 165
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:00
Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Troxil »

"Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać
Hak musi mieć homologację i być wbity do dowodu, jeżeli ciągniesz przyczepę."Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać."

To nie jest prawda, (hak musi mieć homologację (tabliczka) i być wbity w dowód) można się boleśnie przekonać, w starciu z policją, że o wypadku nie wspomnę. Nieważne czy na rowery, motocykl, czy przyczepę.

Reasumując; homologacja jest na hak a nie na to co na nim wieszamy.

Zupełnie inna sprawa to uchwyty np na rowery mocowane do np klapy bagaznika auta.

Awatar użytkownika
maq
Posty: 80
Rejestracja: 02 lis 2014, 19:05

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: maq »

Cholera. Masz rację, kiedyś diagnosta mi mówił, że nie. Nawet przed chwilą zadzwoniłem do stacji okręgowej i potwierdzili, że ma być wbity w dowód, jeżeli zamontowany na pojeździe.
Sorry za wprowadzenie w błąd i dzięki za wyprostowanie.

gwt
Posty: 216
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:29
Auto: HDJ 100

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: gwt »

Chyba najważniejsze, żeby znaleźć właściwą definicję słowa "hak".
Czy wszystko co przyczepię do zderzaka jest hakiem? Oczywiście nie. Nie jest nim naklejka, nie jest nim też ucho, ani ucho z szeklą. Hakiem nie jest też kwadratowy otwór. Jak w kwadratowy otwór włożę gumowego misia też to nie będzie hak. Na pewno jest jakaś definicja tego co jest hakiem a co nim nie jest. Czy każdy kawałek stali włożony do kwadratowego otworu staje się hakiem? Raczej nie. Jest jakaś granica kiedy metalowy przedmiot przestaje być wystającym do tyłu elementem a staje się hakiem. Osobną sprawą jest kwestia czy coś co jest "nie hakiem" może wystawać poza nadwozie i czy "nie hak" może służyć jako elelment potrzymujący ładunek przewożony na zewnątrz auta.

Awatar użytkownika
aadamuss
Posty: 538
Rejestracja: 23 paź 2012, 23:26
Auto: Hdj 100
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: aadamuss »

chyba łatwiej i szybciej będzie założyć hak :-) Dokladalem do Toyoty, używany oryginalny, wtyczki pasowały i wszystko działa. Papiery bez problemu. Przy czymś dziwnym czasami ubezpieczenie może się wypiąć przy wypłacie.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: szulbor »

Chyba nie do końca, bo na codzień będzie robić za pług.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Templar »

Chyba czeka mnie po prostu wycieczka na stacje diagnostyczną i rozmowa na ten temat... akurat za tydzień mam badanie.
Z drugiej strony haki wpinane w kwadrat są z homologacją. Pytanie brzmi, jak towarzystwo podejdzie do łącznika z ramą w postaci skrzynki z blachy 5mm.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Czy na hak do platformy rowerowej potrzebna jest homolog

Post autor: Templar »

Ewentualnie jest jeszcze opcja "po chamie" czyli wbić homologacje do dowodu na fabryczną belkę, a potem rowery wozić na homologowanym haku w kwadrat, wpinanym w skrzynkę...

ODPOWIEDZ