Toyota Land Cruiser Owners Club Poland

Największy, najlepszy, jedyny klub Toyota Land Cruiser w Polsce.
Dzisiaj jest 15 gru 2018, 1:32
www.mtmprofi.pl.pl

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Auto: Hilux 2011 3.0
Pytanie trochę dziwne... Sytuacja wygląda tak- będę teraz przeprowadzał kolejne zmiany w hiluxie, żeby poprawić dzielność w terenie, więc fabryczna belka odpada.
Zderzak zmieniony jest na stalowy więc krótsza belka też nie podejdzie, pomijając że po prostu mi się nie chce co chwile dokręcać i ściągać. Ogólnie najchętniej bym przykręcił kule bezpośrednio do zderzaka (5mm blachy...) tylko nikt mi do tego pieczątki nie przybije.
No i teraz pytanie czy przepisy jakoś to regulują? Czy montowana do tego platforma rowerowa wymaga też homologacji haka, czy traktowane to może być jako przedłużenie pojazdu?

Awatar użytkownika

Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
A nie łatwiej zrobić hak "kwadracie" jak ma być do rowerów. Jak nie wozisz to nikogo w oczy nie będzie kulo. A jak potrzeba to zakladasz. Złącze do świateł dac pod zderzak i śmiać.

Z tego co wiem to hak holowniczy powinien być homologowny o innej wymaganej homologacji nie słyszałem.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Hak musi mieć homologację i być wbity do dowodu, jeżeli ciągniesz przyczepę. Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać.

Awatar użytkownika

Trzeba tylko pamiętać, żeby wyprowadzić gniazdo do podłączenia oświetlenia, bo rowery zasłonią lampy i tablice rejestracyjną.

Awatar użytkownika

szulbor pisze:
A nie łatwiej zrobić hak "kwadracie" jak ma być do rowerów. Jak nie wozisz to nikogo w oczy nie będzie kulo. A jak potrzeba to zakladasz. Złącze do świateł dac pod zderzak i śmiać.

Z tego co wiem to hak holowniczy powinien być homologowny o innej wymaganej homologacji nie słyszałem.

Chodzi Ci o to żeby kula była wypinana na profilu? Własnie sama kula problemem nie jest, tylko konstrukcja do jej wpinania, bo brak takich rozwiązań chowających się pod zderzakiem. . Jak ją sobie sam wydłubie to nadal pieczątki nie dostanę.

Awatar użytkownika

maq pisze:
Trzeba tylko pamiętać, żeby wyprowadzić gniazdo do podłączenia oświetlenia, bo rowery zasłonią lampy i tablice rejestracyjną.

To akurat jest najmniejszym problemem.

Awatar użytkownika

W zderzak montujesz profil kwadratowy jak dobrze pamiętam dwucalowy. Tak żeby licowala z zderzakiem.

Potem montujesz hak na np. Takim adapterze https://m.olx.pl/motoryzacja/q-haka-adapter/

Awatar użytkownika

Tak zrobię :) Dzięki.

Awatar użytkownika

Auto: GRJ 120
Jeep Cherokee
"Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać
Hak musi mieć homologację i być wbity do dowodu, jeżeli ciągniesz przyczepę."Jeżeli będzie na nim bagażnik rowerowy, to możesz założyć sobie co chcesz i nigdzie tego nie zgłaszać."

To nie jest prawda, (hak musi mieć homologację (tabliczka) i być wbity w dowód) można się boleśnie przekonać, w starciu z policją, że o wypadku nie wspomnę. Nieważne czy na rowery, motocykl, czy przyczepę.

Reasumując; homologacja jest na hak a nie na to co na nim wieszamy.

Zupełnie inna sprawa to uchwyty np na rowery mocowane do np klapy bagaznika auta.

Awatar użytkownika

Cholera. Masz rację, kiedyś diagnosta mi mówił, że nie. Nawet przed chwilą zadzwoniłem do stacji okręgowej i potwierdzili, że ma być wbity w dowód, jeżeli zamontowany na pojeździe.
Sorry za wprowadzenie w błąd i dzięki za wyprostowanie.

Awatar użytkownika

Auto: HDJ 100
Chyba najważniejsze, żeby znaleźć właściwą definicję słowa "hak".
Czy wszystko co przyczepię do zderzaka jest hakiem? Oczywiście nie. Nie jest nim naklejka, nie jest nim też ucho, ani ucho z szeklą. Hakiem nie jest też kwadratowy otwór. Jak w kwadratowy otwór włożę gumowego misia też to nie będzie hak. Na pewno jest jakaś definicja tego co jest hakiem a co nim nie jest. Czy każdy kawałek stali włożony do kwadratowego otworu staje się hakiem? Raczej nie. Jest jakaś granica kiedy metalowy przedmiot przestaje być wystającym do tyłu elementem a staje się hakiem. Osobną sprawą jest kwestia czy coś co jest "nie hakiem" może wystawać poza nadwozie i czy "nie hak" może służyć jako elelment potrzymujący ładunek przewożony na zewnątrz auta.

Awatar użytkownika

Auto: Hdj 100
chyba łatwiej i szybciej będzie założyć hak :-) Dokladalem do Toyoty, używany oryginalny, wtyczki pasowały i wszystko działa. Papiery bez problemu. Przy czymś dziwnym czasami ubezpieczenie może się wypiąć przy wypłacie.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Chyba nie do końca, bo na codzień będzie robić za pług.

Awatar użytkownika

Chyba czeka mnie po prostu wycieczka na stacje diagnostyczną i rozmowa na ten temat... akurat za tydzień mam badanie.
Z drugiej strony haki wpinane w kwadrat są z homologacją. Pytanie brzmi, jak towarzystwo podejdzie do łącznika z ramą w postaci skrzynki z blachy 5mm.

Awatar użytkownika

Ewentualnie jest jeszcze opcja "po chamie" czyli wbić homologacje do dowodu na fabryczną belkę, a potem rowery wozić na homologowanym haku w kwadrat, wpinanym w skrzynkę...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]