Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: szulbor »

Nie znalazłem podobnego wątku ogólnego a nie chciałem nikomu zaśmieciać osobistych.

Zaczynam na powaznie brać się za temat zabudowy, z braku dostępności u nas gotowców do 4runnera pozostało "przerabiać" lub robić od "zera". Decyzja zapadła
opcja II.

no i w tym momencie zaczynają się rozkminy:

wyzwania:

1. oddzielenie bagażnika od przestrzeni pasażerskiej - każda zabudowa powoduje że bagaże przekraczać będą linię siedzeń i dość łatwo moga głowy pourywać.
potencjalne rozwiązania:
a) VATowóz - czyli kratka metalowa montowana na stałe - trwałe, bezpieczne oddzielenie, chociąż ta trwałość jest najwiekszą wadą moim skromnym zdaniem bo czasem chcemy przecież złożyć siedzenia i mieć więcej przestrzeni.
b) siatki zabezpieczające a'la VOLVO czyli nylonowe - nigdzie nie znalazłem informacji o ich wytrzynałości, a w materiałach reklamowych czytam że zabezpieczją przed poduszkami i piłkami polożonymi na tylnej rolecie. czy ciężki plecak zatrzyma?
c) "zapora pasowa" - czyli nic innego jak siatka o grubych oczkach z mocnej taśmy tapicerskiej, np. Raingler, czy safaristraps.

Mi chyba najbliżej to trzeciej opcji.

2. zabudowa:

a) szudlady + "jaskółki"
b) miejece na skrzynie + skrzynie

ktoś doświadczony opowie o swoich doświadczeniach?

Mi chodzi o to żeby rzeczy które wożę w aucie stale, tj. liny pasy, klucze, itp. miały swoje miejece w bagażniku, żeby nie latało i żęby w razie potrzeby moc je wyjąć bez opróźniania całego bagażnika. No i żeby z bagażnika na codzień normalnie korzystać, na wyjazdy walizki, czy skrzynie będą montowane na zabudowie.


3. gadżety

w bocznych jaskółkach chciałbym na stałe mieć zamontowany odpowiednio na stronach stronach kompresor, oraz przetwornicę.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami lub pochwalcie się co macie w bagażniku :)

z góry dzięki

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: Mirekk »

Ja kupiłem kratkę z vatowozu i będę ją tak montował, żeby można było ją w każdej chwili łatwo zdemontować. Wymyśliłem nawet sposób na uchylanie jej pod sufit. Ale po dłuższym namyśle porzucam ten pomysł. Kiedy trzeba większej przestrzeni ładunkowej będzie po prostu demontowana
Jest tu świetny wątek sprzed lat z "zabudową półkowa", ale teraz nie siedzę przy komputerze więc nie zalinkuje.

gwt
Posty: 216
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:29
Auto: HDJ 100

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: gwt »

Te siatkowe powinny spokojnie wystarczyć. Miałem w Mondeo i w XC60. Te które od czasu do czasu zakładałem były tak skonstuowane, że w każdym skrzyżowaniu oczek siatki było wiązanie więc ewentualne zerwanie pojedynczej linki byłoby tylko lokalne i nie pociągałoby za sobą wyciągnięcia całej linki w rzędzie ani w kolumnie.
Plus siatki jest taki, że praktynie nie zasałania widoczności do tyłu.
Pytanie czy masz mjejsce na górny pręt montowany na wysokości rączek nad oknami.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: luk4s7 »

Szulbor - wszystkie Twoje rozterki przerobiłem albo mentalnie albo praktycznie. Nie mam siły tu pisać elaboratu ale zobacz jak to wygląda u mnie bo jest to spełniające większość Twoich wymagań.
Jeśli będziesz chciał pogadać to zadzwoń - opowiem szerzej.
Ogólnie szuflady to must-have! To samo dotyczy kraty za siedzeniami. Ogólnie: krata jest u mnie dodatkowym zabezpieczeniem bo i tak ciężkie przedmioty unieruchamiam pasami do podłogi i/lub zabudowy. Żeby nic nie wiercić i nie przerabiać to jest ona montowana do zagłówków. Czasem lekko brzęczy ale do wyjęcia w 30s i bez modyfikacji wnętrza. To samo dotyczy zabudowy choć ona akurat nie wydaje najmniejszych dźwięków.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: szulbor »

No nie będę ukrywał że twój wątek mam dosyć dobrze odczytany :)

Jednak muszę walczyć o wysokość a raczej z wysokością bo 4r ma bagażnika mniej.

Co do rozterek itp. Specjalnie nie rozwijalem swojego wątku tylko zacząłem odrębny. Zachęcam co by tutaj się uzewnetrzniac.

Odnośnie przegrody trochę może na przekór ale zamówiłem siatkę opcja 3.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika -

Post autor: Mirekk »

szulbor pisze:Odnośnie przegrody trochę może na przekór ale zamówiłem siatkę opcja 3.
W 2010 roku miałem wypadek. Nie wdając się w szczegóły, dostałem głównie w lewe, tylne koło. W sumie nie bardzo mocno, bo dałem radę normalnie zatrzymać się na poboczu, bez bączka i jakiejś szczególnej walki z bezwladnoscią. Auto poszło do szkody calkowitej.
Kilogramowa gasnica była luzem w bagażniku, w lewej jaskółce. Narobiła takiego spustoszenia, że byś nie uwierzył! Nigdy bym nie zawierzył siatce, która wymieniłeś, jako ochronie pasażerów przed fruwającym bałaganem z bagażnika w sytuacji kolizji. NIGDY!

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

Polecam szuflady na kuchnię i inne graty. Na ubrania najlepsze walizki, dla każdego 1 walizka kabinowa. Sprawdza się.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika -

Post autor: szulbor »

Mirekk pisze:
szulbor pisze:Odnośnie przegrody trochę może na przekór ale zamówiłem siatkę opcja 3.
W 2010 roku miałem wypadek. Nie wdając się w szczegóły, dostałem głównie w lewe, tylne koło. W sumie nie bardzo mocno, bo dałem radę normalnie zatrzymać się na poboczu, bez bączka i jakiejś szczególnej walki z bezwladnoscią. Auto poszło do szkody calkowitej.
Kilogramowa gasnica była luzem w bagażniku, w lewej jaskółce. Narobiła takiego spustoszenia, że byś nie uwierzył! Nigdy bym nie zawierzył siatce, która wymieniłeś, jako ochronie pasażerów przed fruwającym bałaganem z bagażnika w sytuacji kolizji. NIGDY!

no dlatego odpuściłem opcję 2

nie upieram się, że jest niezniszczalna, ale mocują nimi łądunki cargo w samolocie

https://raingler.com/collections/toyota ... go-netting

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

Jeszcze mi się przypomniało. Jeśli przez jaskółki masz namyśli zamknięte boki zabudowy szufladowej, to polecam sprawdzić najpierw bez tego. U mnie okazało się że w to miejsce idealnie wchodzi plastikowy baniak z wodą (20L) który byłby problemem. Kolejna sprawa to dłuższe rzeczy, np. składane krzesła, też dobre tam wchodzą. Z prawej strony mam też przetwornicę.

Pochwalę się nad czym spędziłem weekend :)
https://photos.app.goo.gl/G0VtSFeBL2cZuilI3

gwt
Posty: 216
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:29
Auto: HDJ 100

Re: Zabudowa bagażnika -

Post autor: gwt »

Mirekk pisze: Kilogramowa gasnica była luzem w bagażniku, w lewej jaskółce. Narobiła takiego spustoszenia, że byś nie uwierzył! Nigdy bym nie zawierzył siatce, która wymieniłeś, jako ochronie pasażerów przed fruwającym bałaganem z bagażnika w sytuacji kolizji. NIGDY!
A możesz to rozwinąć? Że jak taka gaśnica miałaby pokonać siatkę? Prędzej wyrwie mocowanie pręta niż przerwie siatkę. Chyba, że przetnie bo ktoś będzie woził luzem tarcze do krajzegi.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: luk4s7 »

Rolkos - fajne! Bez prowadnic?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

Z prowadnicam. To ta sama zabudowa co rok temu na Ukrainie miałem, wymieniłem tylko zamek (na docelowy) i obiłem wykładziną. Prowadnic nie widać bo są dość cienkie ~1cm, świetnie się sprawdziły, a lekko nie miały.

Awatar użytkownika
Mirekk
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 12 wrz 2017, 21:46
Auto: KZJ95, A6 Allroad
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika -

Post autor: Mirekk »

gwt pisze:
Mirekk pisze: Kilogramowa gasnica była luzem w bagażniku, w lewej jaskółce. Narobiła takiego spustoszenia, że byś nie uwierzył! Nigdy bym nie zawierzył siatce, która wymieniłeś, jako ochronie pasażerów przed fruwającym bałaganem z bagażnika w sytuacji kolizji. NIGDY!
A możesz to rozwinąć? Że jak taka gaśnica miałaby pokonać siatkę? Prędzej wyrwie mocowanie pręta niż przerwie siatkę. Chyba, że przetnie bo ktoś będzie woził luzem tarcze do krajzegi.
Można porównać wymiary oczek z wymiarami np. gaśnicy.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: sebastian44 »

rolkos pisze:Jeszcze mi się przypomniało. Jeśli przez jaskółki masz namyśli zamknięte boki zabudowy szufladowej, to polecam sprawdzić najpierw bez tego. U mnie okazało się że w to miejsce idealnie wchodzi plastikowy baniak z wodą (20L) który byłby problemem. Kolejna sprawa to dłuższe rzeczy, np. składane krzesła, też dobre tam wchodzą. Z prawej strony mam też przetwornicę.

Pochwalę się nad czym spędziłem weekend :)
https://photos.app.goo.gl/G0VtSFeBL2cZuilI3
Ładnie Ci wyszło oklejanie, ładniej niż mi ;)

Ja ostatnie dwa wekendy spędziłem na rzeźbieniu zabudowy. https://drive.google.com/open?id=1jYMJ5 ... CrpTeQbQbe

W poprzednim aucie miałem i nie wyobrażam sobie pakowania sie na wyjazd bez tego. Dodatkowo dla mnie jest ważna opcja spania, czyli siedzenia są na równo po złożeniu. Ciuchy przechowuję w torbach/plecakach, a garnki i żarcie w szufladach. Do tego używam boxa dachowego, jest idealny na brudne rzeczy jak buty górskie, grilla, śmieci, krzesełka stolik itd, itp.

Dodam jeszcze że projektując zabudowe warto dobrać wymiary szuflad tak żeby weszły nam do środka skrzynki. Podczas wyjazdów zauwazyłem że kiedy pakujemy jedzenie bezpośrednio do szuflad robi sie straszny bałagan, po rozbiciu obozowiska ciągle trzeba chodzic do auta bo czegos sie zapomniało wziąć z szuflady. Dodatkowo samo pakowanie jest upierdliwe bo przynosi sie żarcie w torbie i pakuje rzeczy pojedynczo do szuflady. Skrzynki takie jak na zdjeciach powinny to fajnie rozwiązać, pakujemy je w domu tematycznie i potem przy robieniu posiłku w terenie zabieramy w całości żeby mieć wszystko pod ręką.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: szulbor »

Rolkos, Seba fajne zabudowy

a odnośnie prowadnic, co polecacie chodzi o długość oraz obciążenie? oraz inne szczegóły typu hamulce, blokady, samodomyk?

ciekawy materiał znalazłem tutaj zamiast prowadnic zastosowali łożyska

https://www.youtube.com/watch?v=ELP41pD ... e=youtu.be

ODPOWIEDZ