Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: sebastian44 »

rpp pisze:Co prawda mam inne auto ale ponad 2 lata temu zrobiłem pierwszą wersję zabudowy:

Pierwotnie w miejscu szarych skrzynek miały być szuflady. Finalnie odpadły z dwóch powodów:
1. Waga szuflad robionych metodą domową jest ogromna (sklejka na wszystkie boki).
2. Prowadnice zabierają sporo miejsca.
Może gdybym robił to profesjonalnie (np. wyginając odpowiednie profile z blachy) miałoby to sens. W przypadku zabudowy DIY gdzie z dostępnych narzędzi mam wiertarkę i wyrzynarkę to przynajmniej ja nie widziałem szans na zrobienie fajnej zabudowy.

Dodatkowo już po fakcie okazało się, że posiadanie skrzynek jest o tyle fajne, że pakując się w domu mogę wszystko sobie poukładać i tylko na koniec iść do garażu i wrzucić skrzynki do bagażnika.

Skrzynki przeżyły wyjazdy typu Rumunia/Albania/itp. i sprawują się jak dla mnie idealnie. Pod szarymi mam miejsce na krzesła rozkładane i namiot 2 seconds z Decathlonu.
W moim przypadku auto jest wysokie i wygospodarowałem jeszcze miejsce na półkę gdzie mam śpiwory + maty. Pewnie w LC120 też dałoby się coś takiego zrobić.

Obecnie zabudowa przeszła jeszcze jedną modyfikację i w miejscu gdzie są te 2 niebieskie baniaki na wodę jest wysuwana półka na lodówkę Waeco (tu polecam mechanizm wysuwany bo inaczej żeby się dostać do zawartości lodówki trzeba by ją za każdym razem wyciągać całkowicie z bagażnika).

Pierwsze wyjazdy robiliśmy jeszcze tak, że ciuchy mieliśmy w miękkich torbach turystycznych. Po paru dniach biwakowania na dziko robił się straszny bałagan i ciężko było ogarnąć rzeczy. Dokupiłem kolejne skrzynki i teraz mam łatwo - każdy ma jedną skrzynkę na wyjazd na swoje rzeczy. Lepsze niż jakikolwiek limit bagażu (w szczególności jak ma się kobiety na pokładzie :-) ).

Bagażnik od kabiny oddzielony jest stałą metalową kratką. Sama zabudowa mocowana jest śrubami wkręconymi w fabryczne miejsca po oczkach do bagażu więc demontaż jest bezinwazyjny i zajmuje z 10-15min.
Miałem podobny pomysł żeby olać szuflady i prowadnice i zamiast tego dać ramę pod skrzynki. Ale policzyłem że rezygnując z wygody szuflad nie wcisnę wcale wiecej skrzynek. Dlatego zdecydowałem sie na szuflady które dopasowane są wymiarowo pod skrzynki.

Awatar użytkownika
Jastrząb
Posty: 426
Rejestracja: 09 lip 2017, 14:57
Auto: Toyota LJ70,
silnik 2,4td --> 3.0 1kzt
rocznik 1987
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: Jastrząb »

sebastian44 pisze:Klejone klejem do wykładzin ala butapren. Też bedziesz robił w 70tce?
Szuflady w 70tce nie będą za pojemne, dlatego mam plan na zrobienie takiej półki w bagażniku.
Obrazek
Bo mam dość tego bałaganu.
Obrazek
Zrobi się cieplej to biorę się za robotę :)

Awatar użytkownika
tynio
Klubowicz
Posty: 475
Rejestracja: 24 cze 2014, 14:29
Auto: lj 70 fj40 sam
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: tynio »

Mam takie rozwiązanie i gotowe kufry wpasowane

wuj
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2018, 13:17

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: wuj »

Mógłby ktoś podpowiedzieć jakie zamki ma w szufladach.
Niby banalny temat, a nic nie mogę znaleźć.

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: sebastian44 »

Ja mam te https://pl.aliexpress.com/item/MTGATHER ... 0.0.L6owZK

Nie są złe, te droższe na pewno byłyby solidniejsze ale takie też wystarczaja.

Awatar użytkownika
szulbor
Posty: 392
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:29
Auto: Toyota 4runner 3rd 5VZ-FE 3.4ccm Supercharged
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: szulbor »

Tak jak polecał Łukasz
http://www.pommier.pl/katalog/DE-PL/E_DE-PL.pdf konkretnie model: 0275.03832

Ja już kupiłem ale montaż czeka na lepsze czasy.


Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Seba33
Posty: 17
Rejestracja: 05 maja 2015, 21:19
Auto: KDJ120

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: Seba33 »

Też miałem rozterki jak wykorzystać przestrzeń bagażnika żeby pomieścić wszystkie potrzebne nam rzeczy (jest nas czworo).Z każdej naszej wyprawy wychodzą nowe spostrzeżenia i wnioski. Nie będę się tu rozpisywał co i jak wejdź do nas na stronę tam jest dokładny opis.

http://wyprawaoffroad.pl/2017/08/06/zabudowa-bagaznika/

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

Pochwalę się nowym patentem który super się sprawdził. Mianowicie stolik mocowany na drzwiach. Zawsze problem z tym stolikiem, a tak otwieramy drzwi 5s i mamy stolik na zewnątrz bez wyjmowania bagaży. Podobnie wkładanie, nic nie trzeba układać w bagażniku żeby zmieścić stolik, nie trzeba wciskać za fotele itd.


Obrazek


Obrazek

Jeżdżę tak od ponad miesiąca, w tym wypad na Bałkany i jazda w terenie. Wszystko działa jak trzeba. Jedyne co to wzmocniłem krawędź stolika płaskownikiem ponieważ się zaczęła wyginać.
same wieszaki na dole są montowane do fabrycznych otworów gdzie normalnie wchodzą kołki od plastiku drzwi.
Załączniki
stolik_2.jpg
(228,68 KiB) Pobrany 44 razy
stolik_1.jpg
(253,91 KiB) Pobrany 44 razy

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: kpeugeot »

Fajne ale to chyba ten maly stolik? A nie ten duży z krzesełkami w srodku

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

Długość i szerokość stolika ta sama co z krzesełkami (po rozłożeniu 120x60cm), ten jest cieńszy. Identycznie wszedłby ten z krzesełkami, jedyne co to nie wiem jak tam z wagą by było.

Jedna istotna zmiana do tego co na zdjęciu, klamerka paska powinna być przy krawędzi stolika, jak jest na środku to na wybojach klamerka uderza w stolik i jest to denerwujące ;). Po przesunięciu klamerki na krawędź już nie ma tego efektu.

Norbert J9
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:47

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: Norbert J9 »

Potrzebna mi takowa do kruciaka J90. Zerkam i podziwiam....

Witas
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2018, 10:17

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: Witas »

@rolkos a w jaki sposób rozwiązałeś mocowanie zabudowy do fabrycznych mocowań foteli?

Przy okazji w innym wątku pisałeś, że możesz podzielić się rysunkami płyt do wycięcia, więc jeżeli to aktualne to chętnie je obejrzę :)
A wogóle to wydawało mi się, że skądś kojarzę Twoja zabudowę i w końcu przypomniałem sobie, że widziałem ją na forum RTO :D

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

U mnie nie ma mocowań 3 rzędu siedzeń (wersja 5 osobowa).
Zabudowa jest przymocowana do fabrycznych punktów mocowania bagażu. Od strony siedzeń zabudowa jest szersza niż rozstaw otworów, żeby się do nich dostać w dnie zabudowy są otwory fi ~3cm i przykręcony płaskownik przez który jest puszczona śruba do mocowań w podłodze. Od strony tyłu samochodu sprawa jest znacznie prostsza kątownik po bokach przykręcony do zabudowy i punktów mocowania.

Zamykanie po oklejeniu:
https://www.youtube.com/watch?v=Df7aOQ1HFh0
Załączniki
mocowanie.jpg
(68,88 KiB) Pobrany 54 razy
wymiary_skrzynia.jpg
(95,26 KiB) Pobrany 54 razy
szuflady_wymiary.png
(168,87 KiB) Pobrany 54 razy
Ostatnio zmieniony 12 cze 2018, 09:24 przez rolkos, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: rolkos »

I jeszcze załącznik ze zdjęciem mocowania z tyłu. To zdjęcia z pierwszej wersji, teraz wyglada to trochę lepiej.
Załączniki
skrzynia tyl.jpg
(223,79 KiB) Pobrany 53 razy

jezus
Posty: 1807
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Zabudowa bagażnika - "rozkminy"

Post autor: jezus »

Pany i panewki. Wiem że najlepiej smakuje czy wygląda, jak się samemu zrobi, ale innym już tak dobrze może nie wyglądać :-). Czas obecnie stał się cenny i warto się zastanowić czy doktoryzowanie się z każdej dziedziny ma sens. Są fachowcy na rynku gotowi nam ulżyć. W sprawie właśnie zabudów kreślę tego gniota. Jest na naszym rynku jedna z wielu firm zajmująca się takimi zabudowami. Osobiście widziałem ich dzieła w kilku toyotach, patrolach i innych pojazdach. Doprawdy zacna robota . Pomoc w projekcie i dążenie do zadowolenia klienta, Osobiście polecam firmę ale to i tak mało znaczące.. -)
http://auto-meble.com.pl/pl/zabudowy-sa ... nowych4x4/

ODPOWIEDZ