Platforma rowerowa na "furtce" od zapasu

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Platforma rowerowa na "furtce" od zapasu

Post autor: rolkos »

Zastanawiam się nad zamocowaniem "furtki" do zapasu czyli stalowej bramki na której może wisieć koło zapasowe, ale główny cel to nie koło tylko wieszanie tam rowerów. Myślałem o daniu wieszaka Thule na hak, ale to strasznie upierdliwe, trzeba zdjąć rowery żeby otworzyć bagażnik. Na dachu mam namiot więc odpada.

Ma może ktoś jakieś doświadczenia z takim rozwiązaniem?
Obrazek
Załączniki
mocowanie_na rowery.jpg
(81,74 KiB) Pobrany 42 razy

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Platforma rowerowa na "furtce" od zapasu

Post autor: sebastian44 »

Widziałem że Leszek w dziale J6 cos wymodził w temacie przewozu rowerów ;)

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Platforma rowerowa na "furtce" od zapasu

Post autor: Templar »

Bagażniki na hak mają opcję uchylenia żeby dostać się do bagażnika. Mamy tak w LC150 i nie pamiętam żeby był jakiś straszny dramat żeby się dostawać na pakę. Nie korzystałem jednak długo więc nie pamiętam dokładnie ile światła się uzyskiwało.
Ogólnie po mojej rozkmienie wychodzi że i tak nic lepszego niż platforma nie znajdziesz. Wynalazki wieszane na koło/ klapę są ponoć nie do końca legalne. Poza tym nie wiem ile jeszcze zawias wytrzyma...
Na dachu wiozłem raz... przez pół rodziny męczyłem się z drabiną żeby załadować.

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Platforma rowerowa na "furtce" od zapasu

Post autor: luk4s7 »

Templar pisze:Bagażniki na hak mają opcję uchylenia żeby dostać się do bagażnika. Mamy tak w LC150 i nie pamiętam żeby był jakiś straszny dramat żeby się dostawać na pakę.
Przerobiłem już kombinacje wożenia na dachu i na platformie na haku. Na dachu to wiadomo - mocno upierdliwy załadunek i rozładunek, opór powietrza, trzeba uważać przy wjeździe np. na parking żeby nie zostawić rowerów na górnej belce itd.

Platforma jednak mimo odchylania mocno utrudnia dostęp do bagażnika szczególnie zaś jak się ma szuflady. Wtedy dostęp do nich nie istnieje. Jeśli dodatkowo jest koło na klapie jak u mnie w J95, to praktycznie również można o bagażniku zapomnieć.
Jeśli jednak jak w 150 nie ma koła na klapie oraz jest uchylna tylna szyba, to jest to zdecydowanie najlepsze miejsce na rowery! Bo rzeczy mniej ważne ładujesz na spód, a na górę te co mogą być potrzebne i sięgasz do nich podnosząc tylną szybę. Rowery zaś jadą tak że ich zupełnie w aucie nie czuć - są nisko i schowane za autem więc praktycznie żadnego dodatkowego oporu nie generują.

Także Rolkos dobrze kombinujesz. Jedynie trzeba przewidzieć odpowiednio wzrost wagi na tyle bo sama platforma waży z 15kg i wysunięta jest dalekoooooo za oś. Dodatkowo na niej 4 rowery i masz lekko z 80kg mocno za osią.

ODPOWIEDZ