Co to piszczy?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

krupi
Posty: 61
Rejestracja: 03 wrz 2017, 22:04
Auto: KZJ95

Co to piszczy?

Post autor: krupi »

Kupując samochód zwróciłem uwagę na dziwne i dość charakterystyczne piszczenie. Poprzedni właściciel zarzekał się, że spędził mnóstwo czasu i nie zlokalizował skąd się to bierze. Przy okazji ostatnich prac drugi mechanik też się tematowi przyjrzał i finalnie nie udało się znaleźć jednoznacznej przyczyny, choć są pewne podejrzenia.

Może koledzy pomożecie nakierować co to może być?

Dźwięk przypomina mi (laikowi) trochę piszczący pasek tylko jest raczej cichy. Na słuch wydaje się, że dochodzi raczej spod maski niż z tyłu/dołu. Pojawia się przy małych prędkościach na niskich biegach (1 i 2). Wyraźniej pojawia się przy redukcji i hamowaniu silnikiem. Co charakterystyczne, pojawia się tylko pod obciążeniem - wysprzęglenie momentalnie powoduje zaniknięcie piszczenia. Przy nieco większej prędkości (>40km/h) dźwięk znika zupełnie.

Podejrzenie padło na jakiś zaworek w okolicy czujnika położenia przepustnicy (sorry, jestem mało mechanicznie techniczny i nie do końca ogarnąłem tłumaczenie co to za element więc jeśli piszę głupoty to prośba o wyrozumiałość). Było tam trochę zapocone olejem. Zostało rozebrane, wyczyszczone, uszczelnione i ponoć piszczenie znikło... na pierwszych 10 minut. Mam wrażenie że po takiej kuracji było faktycznie trochę lepiej, ale po dniu wróciło do "normy". Sprawdzę jutro, czy wyciek oleju znowu się pojawił, po pierwszych dwóch dniach jeżdżenia było sucho.

Macie jakieś pomysły/podpowiedzi czego szukać?

Pozdrawiam,
Kuba

ODPOWIEDZ