Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: MłodyWilk »

Witam
Biorę się za wymianę przednich dolnych wahaczy w moim LC120.
Z tego co wiem to śruby i tuleje po tylu latach są zapieczone więc jest przygotowany na najgorsze, czyli nowy komplet śrub i tulej też już czeka :)

I teraz pytanie czy samemu można ustawić te kąty na dolnych śrubach? czy to tak jak ze zbieżnością czyli musi być profesjonalny przyrząd?
A może wystarczy ustawić te kąty na identycznych znakach jak jest teraz na starych wahaczach?

Pomóżcie chłopaki bom zielony w tym temacie :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

Na linijkę, sznurek i cyrkiel.

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: Tuco »

Jeśli robisz to pierwszy raz to nastaw się na problemy. Zaznacz na starych i na mocowaniach miejsca montażu. Na koniec pojedź zrób geometrię.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

Ale z tego co zrozumiałem kolega chce geometrię ustawić samemu w garażu :shock:

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: MłodyWilk »

Tuco pisze:Jeśli robisz to pierwszy raz to nastaw się na problemy. Zaznacz na starych i na mocowaniach miejsca montażu. Na koniec pojedź zrób geometrię.
Tak też chciałem zrobić.
Dzięki!!!
kylon pisze:Na linijkę, sznurek i cyrkiel.
A kolega Kylon pomocny jak zawsze...
Z takimi tekstami bardziej do kabaretu się nadajesz niż na forum gdzie jeden drugiemu pomoże, lub chociaż naprowadzi jak wybrnąć z tematu.

Także daruj sobie człowieku...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

Mnie po prostu dziwią niektóre pomysły prowadzące nie wiem do czego. Pewne rzeczy są po prostu jasne nawet dla laika. Każdy posiadasz samochodu powinien raz na jakiś czas ustawić geometrię zawieszenia. W wyniku zużycia elementów układu, pracy zawieszenia, poddawania się materiału geometria ulega zmianie. Zmieniają się parametry jezdne. Zła geometria wpływa na zużywanie się kolejnych podzespołów i opon. Dlatego też znienia się opony miejscami itp. Wystarczy wjechać raz konkretniejszą dziurę i potrawi się zmienić geometria. Wystarczy, że tuleje siądą zmienia się geometria, sprężyna siada - zmienia się geometria, tuleje na przekładni wybijają się i również ona ulega zmianie. Naczynia połączone.

Land Cruiser J120 ma wielowahaczowe zawieszenie i dlatego prawidłowe ustawienie geometrii ma istotny wpływ na jazdę. Ustawia się kąty każdego koła w 3D. To nie Gazik gdzie można to zrobić sznurkiem a maszyna do geometri noe kosztuje 10 tyś pln.

Pomagać mogę zawsze i chętnie to robię. Jeśli Cię uraziłem to przepraszam. Po prostu pewne rzeczy nie mieszczą mi się w głowie i mam problem z powstrzymaniem reakcji.

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: zachary »

A ja uważam, że jakie pytanie, taka odpowiedź i się Kylon tłumaczyć nie musi ;)

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: MłodyWilk »

A nie można było tak od razu :)
Dzięki za fachową odpowiedź.

Ja tez sorki za uniesienie, ale potrzebowałem na szybko odpowiedzi co z tym fantem zrobić.
Wystarczyło napisać - zaznacz sobie chłopie stare znaki, złóż ustaw na na zaznaczone znaki i tak dojedź do stacji która Ci wszystko ustawi.

Zbieżność zbieżnością, to robiłem wiele razy natomiast o ustawianiu kątów na wahaczach spotykam się pierwszy raz. Na początku myślałem, że dany kąt ustawia się za pomocą podziałki na tych śrubach do regulacji i po temacie(nic nie trzeba podłączać.)

Mam nadzieję, że fachowcy na stacji mają podane konkretne dane i nic mi nie spartolą...

Sroki Kylon :)

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3393
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: luk4s7 »

Sroki srokami a obserwując od lat forum (nie aż tak wielu znowu) takie pytania pojawiają się często. Bardzo.
Bo takie mamy czasy że wpada ktoś na chwilę i oczekuje szybkiej odpowiedzi - jak w Googlu. I człowiek odpowiada raz, drugi, dziesiąty. Ale za następnym pęka i wyłazi z niego złoooooooo
Bez urazy. Pokazuję problem z drugiej strony.

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: MłodyWilk »

luk4s7 pisze: Bo takie mamy czasy że wpada ktoś na chwilę i oczekuje szybkiej odpowiedzi
Na forum jestem od 4 lat i staram się śledzić je na bierząco jakby co :)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

Geometria zawieszenia to całość włącznie ze zbieżnością. Ustawienie zbieżności jest ściśle połączone z ustawieniem prawidłowych kątów kół.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

I jeszcze jedna ważna informacja. Ustawianie zbieżności bez geometrii do zapieczonych śrub to do dupy robota ale bardzo często praktykowana.

Awatar użytkownika
zachary
Posty: 214
Rejestracja: 24 mar 2009, 07:45
Auto: J15/Lalka/, U1234, Wolf GD300, 469B, Rolka'18, E250
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: zachary »

kylon pisze:I jeszcze jedna ważna informacja. Ustawianie zbieżności bez geometrii do zapieczonych śrub to do dupy robota ale bardzo często praktykowana.
Ludzie różne dziwne rzeczy robią. Do kumpla do warsztatu, wpadają czasem taksówkarze i grzebią w stalowym koszu ze złomem hamulcowym i biorą bo się "nada". Dotyczy to zarówno tarcz, jak i klocków. Zgroza.

Awatar użytkownika
MłodyWilk
Posty: 192
Rejestracja: 07 maja 2012, 09:01
Auto: Lanc Cruiser J12 3.0 D4D 163KM
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: MłodyWilk »

Mam nadzieję, że wszystko mi cacy ustawią bo każdą śrubkę będą mieli zruszoną i przesmarowaną.

Dane do geometrii Landa powinni mieć na takiej stacji bez problemu rozumiem?
Czy może zawieźć im gotowca :) ?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Wymiana wahaczy dolnych - ustawienie kątów

Post autor: kylon »

Poszukaj u siebie firmy sprawdzonej co robi geometrię. Z takimi tematami omija się szerokim łukiem szybkie stacje serwisowe.

ODPOWIEDZ