Mocne zwarcie ?!

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Adaś
Posty: 109
Rejestracja: 02 sie 2011, 08:21
Auto: LC HJ 60
Kontakt:

Mocne zwarcie ?!

Post autor: Adaś »

Cześć Panowie,

od razu proszę o radę

rozładowało mi jeden aku w 60 do takiego poziomu że nie chciał zakręcić. Grzał świece, ale napięcie było za niskie.

Więc : aku do ciepłego domku + prostownik na 12 h.

Po doładowaniu oba akumulatory pokazywały na mierniku ponad 12 V więc podpinamy i ....

podejście nr 1 : na desce pokazuje że napięcie niskie, zegarek przygasa, po przekręceniu kluczyka słychać "pyrkanie" z okolic silnika ( niestety nie miałem pomagiera żeby nasłuchał skąd )

podejście nr 2 : poprawienie klem + przeczyszczenie styków , napięcie dobre, więc grzeje świece i przekręcam kluczyk


Po podejściu nr 2 następujące skutki : jasny błysk z okolic akumulatora + stopiony jeden bolec do podpięcia klemy ( stopiony do połowy ... ) :evil:

Jakieś sugestie bardziej doświadczonych ?

Dzięki z góry
Adaś

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Mocne zwarcie ?!

Post autor: kylon »

Za mały prąd na rozrusznik - objaw pierwszy
A przypadkiem nie zostawiłeś słabo dokręconej klemy - objaw drugi

Awatar użytkownika
Adaś
Posty: 109
Rejestracja: 02 sie 2011, 08:21
Auto: LC HJ 60
Kontakt:

Re: Mocne zwarcie ?!

Post autor: Adaś »

Dzięki Krzyśku,

czyli za głupotę się płaci, faktycznie klema była li tylko nałożona na akumulator - sprawdzić chciałem czy na zegarach pojawi się napięcie

Wg Ciebie przy mocno dokręconej nie powinno się coś takiego wydarzyć. Pytam raczej ze względu na przyszłość, czyt. nowy akumulator :)

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Mocne zwarcie ?!

Post autor: Remiołek »

Oj, Adaś, pilnuj dokręcania klem. Ja przez zapomnienie takowe załatwiłem sobie jeden aku. Był pękł i klemy wymieniałem w trybie zaiście szybkim i często. Dobrze, że nie wybuchło to pudło, a jeździłem tak ponad 3 lata.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8467
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Mocne zwarcie ?!

Post autor: Rokfor32 »

Czasem, jak ma się pecha, to - szczególnie prze dieslach - taka luźna klema potrafi zapalić łuk elektryczny. Raz mi się tak zdarzyło, dawno temu. Po mniej więcej uderzeniu serca w miejscu klemy zostaje taki ładny krater ze stopionego ołowiu, aż do poziomu elektrolitu ... :mrgreen:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Mocne zwarcie ?!

Post autor: seburaj »

ale jak upalilo Ci tylko poł "bolca" ( bieguna) - to przy odrobinie sprytu można ją nadlać :wink:
pytanie tylko, czy zdechły aku jest tego warty

ODPOWIEDZ