Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: LEX »

Pki, przygotuj się na to, że będziesz musiał mi wysłać (oczywiście pożyczyć, bo nie potrzebuję) jakiś programator do scalaków. Obawiam się, że na USB, ale poszukam wśród swoich komputerów w graciarni (mam ich sporo) i może znajdę jakiś z LPT.

Chodzi o to, że jeśli trzeba będzie nanieść poprawki, to łatwiej będzie przesyłać kod na maila niż wysyłać sobie w tę i z powrotem pocztą układ.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: Maciek »

Witam,
Na początek pytanie do Czakolo - pytałeś czy będzie działało z extreme valve body z Australii. Czy to znaczy, że masz taki sterownik? Pytam, bo pisałem do nich w sprawie konwertera, który mają w ofercie ( taki z niskim "stall speed"), ale cena jaką mi podali była lekko zaporowa.
Ja walczę ze swoją skrzynią od 3,5 roku, czyli od czasu kiedy kupiłem "setkę". To co mnie najbardziej wkurza, to praca konwertera, który strasznie mieli i dopiero od około 2000 rpm zaczyna w miarę ciągnąć. Jeżdżąc po mieście s ubłaganiem czekam, kiedy auto osiągnie 63km/h i zapnie się lock-up ( a niestety często jest tak, że tych 63/h nie można osiągnąć z powodu aut pędzących z przodu :cry: Byłem już u trzech fachowców od automatów (Kraków, Warszawa i Janki) ale niestety, oni twierdzą,że tak chyba ma być. Mój model jest chyba najbardziej niefortunny, bo to rocznik 2003, czyli po lifcie, ale ze starą (dobrą) A442F. Sęk w tym, że tutaj sterowanie skrzyni jest wyłącznie elektroniczne, i nie ma linki, którą można by zwiększyć ciśnienie na pompie oleju.
Kolejna dziwną sprawą jest to, że przy włączeniu Cruise control rozpina się lock-up i w rezultacie zamiast np. 2600 rpm mam 2800 rmp - niezbyt fajnie, zwłaszcza, że to diesel któremu jeszcze ze dwa biegi by się przydały. Zadawałem już kiedyś pytanie na forum, czy ktoś też taki objaw ma, ale nikt nie odpisał... Jeden z fachowców których odwiedziłem, powiedział mi, że może być tak, że auto robione na północne Włochy (górki) ma założony taki konwerter, z wyższym stall speed, bo wtedy lepiej przyspiesza na podjazdach, ale czy Toyota tak robiła to nie wiem.
Tak czy inaczej, jestem żywo zainteresowany tematem sterownika, a jeśli ktoś miał taki problem jak ja to proszę o sygnał.

Awatar użytkownika
czakolo
Posty: 175
Rejestracja: 16 cze 2010, 21:21
Auto: VZJ95L'97,
FZJ80L'97
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: czakolo »

pki pisze:
Być może ten link wyda Wam się ciekawy: http://offpoje.net/modul-aw4matic/" onclick="window.open(this.href);return false;
Buahahaha, przecież to moje, wstawiłem na początku tematu :mrgreen:
Czytam pobieżnie z braku czasu na zrozumienie co piszecie :P i nie zauważyłem, ale cieszę się Pki, że się ubawiłeś :wink:

Maciek: jeszcze nie mam, ale właśnie się przymierzam do zakupu. U mnie konwerter i hamowanie silnikiem działa bardzo dobrze i tylko szwankuje zmiana niektórych biegów.

Tak przy okazji, mam dodatkowe pytanie: sprawa dotyczy A442F niezależnie od silnika, co? Czy to tylko dla diesli?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: LEX »

Sprawa dotyczy skrzyni biegów bez względu na rodzaj silnika i samochodu. Jest bardzo dużo skrzyń, które zmieniają biegi dwoma przekaźnikami, więc taki sterownik może pasować do wielu modeli Toyoty, Nissana, Mitsu czy Jeepa.

Awatar użytkownika
pki
Posty: 282
Rejestracja: 23 lut 2011, 08:28
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: pki »

Ok lex, damy rade, moze zlutuje drugi programator albo zrbie wgrywanie kodu przez usb na czas testu i juz. Jutro sprobuje ci ulozyc plan testu, potrzebny panel z trzema przelacznikami i pusta droga :-) moze w przyszlym tygodniu zaczne projekt plytki :-)

Awatar użytkownika
pki
Posty: 282
Rejestracja: 23 lut 2011, 08:28
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: pki »

Jesteś w stanie zrobić sobie panel z trzeba wyłącznikami i podpiąć się tym pod wiązkę skrzyni? Zobaczyć jak działa TL? Masz oscyloskop pod ręka żeby pomierzyć ten sygnał na wyjściu skrzyni?

Awatar użytkownika
pki
Posty: 282
Rejestracja: 23 lut 2011, 08:28
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: pki »

Monolog prowadzę, ale co tam, mam już pewien plan lex :)

Dostaniesz programator na pożyczkę co ci podeśle program do niego, przez USB w okienek go nakarmisz i potem już sam programator podłączasz do kontrolera skrzyni i jednym przyciskiem robisz upgrade :mrgreen:

Fajne?

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: LEX »

Prowadzisz monolog bo ja kupowałem kolejnego FZJ80 i dopiero co dotarłem do domu po dwóch dniach praktycznie bez spania. Więc sorki, ale lecę spać.

jezus
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: jezus »

LEX pisze:Prowadzisz monolog bo ja kupowałem kolejnego FZJ80 i dopiero co dotarłem do domu po dwóch dniach praktycznie bez spania. Więc sorki, ale lecę spać.
Teraz zapewne bedzie większy reportaz z przebudowy FZJ-ta.... :mrgreen:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: LEX »

PKI, odpisuję i odświeżam temat.

1. Umiem podłączyć trzy mikroswitche aby mieć biegi góra/dół oraz przycisk blokady. Jeśli zrobisz wspólną masę, to nawet podłączę sobie hebelkowy chwilowy i tym będę mógł zmieniać biegi.

2. Nie mam oscloskopu, ale na poprzedniej stronie na górze masz dokument zaczynający się od DTC P1700 i w nim jest wykres napięcia przy prędkości 60kmh. Być może to będzie punktem wyjścia.

3. Dam chyba radę z zaprogramowaniem układu.

Awatar użytkownika
pki
Posty: 282
Rejestracja: 23 lut 2011, 08:28
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: pki »

OK, chodzi o to by przed stworzeniem modułu albo równolegle zrobić testy, czyli przeciąć przewody, naprawdopodobniej w pobliżu ECU żeby wszystkie były pod ręka i przetrenować blokadę.

Druga sprawa, czy ktoś ma taki czujnik ze skrzyni na pożyczenie co bym sobie to mógł na stole podłączyć na test? Zębatkę wirującą mam z regulacją prędkości od innych experymentów, potrzebował bym czujnik na test układów wejściowych.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8463
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: Rokfor32 »

Możesz spokojnie przyjąć że jest to typowy czujnik halla. Czyli kształt i charakterystyka impulsów powinna być typowa jak dla tego typu czujników - do badania możesz więc użyć dowolnego pracującego pod takim samym napięciem (trza zerknąć do serwoówki). Prawdopodobnie czujnik prędkości wału korbowego lub wałka rozrządu będzie identyczny. A prawdopodobnie również czujniki abs.

Awatar użytkownika
pki
Posty: 282
Rejestracja: 23 lut 2011, 08:28
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: pki »

Hej rockfor, obstawiam że to nie czujnik halla - a czujnik indukcyjny. Jest to zwyczajny magnes na którym nawinięto cewkę. Pod wpływem zbliżenia metalu zmienia się pole magnetyczne i indukuje napięcie w cewce. Przeważnie te czujniki zawierają tylko elementy pasywne a wzmacniacz i logika jest w innym miejscu (ECU). Można poczytać trochę o tym tutaj: http://www.imc.pcz.czest.pl/imtits/plik ... ilnika.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Opis sygnału z serwisówki też nie wskazuje na halla.

Tak więc wolał bym mieć taki czujnik na stole, natomiast jeśli się nie uda to przetestuję z innym. Sprawa o tyle głupią że zmiany w programie to zrobię bez problemu zdalnie, zmiany w sprzęcie tu już gorzej :mrgreen: Jestem praktykiem, wolę taki układ przemęczyć na stole z lampkami i przyciskami :mrgreen:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: LEX »

PKI, prześle Ci taki czujnik. Zdemontuje go ze skrzyni, więc go nie zgub :mrgreen:

Awatar użytkownika
Addams
Klubowicz
Posty: 3856
Rejestracja: 19 lis 2009, 17:35
Auto: FJ40, BJ45
Kontakt:

Re: Sterownik automatycznej skrzyni ktoś chce?

Post autor: Addams »

Śledzę ten wątek z czystej ciekawości (bo nic z niego nie rozumiem :wink: ). Wielki podziw Panowie.

ODPOWIEDZ