Radio 2 DIN - co kupić...?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: PblO »

Jake pisze:
16 lut 2024, 02:13
Mysle tu o potencjalnej mozliwosci wyswietlania parametrow po CAN/OBD2... To byloby calkiem wygodne gdyby wyswietlacza radia mogl pokazac temperature na dworze, odczyt MAP, AFR, EGT, czy temperatura oleju...
W jakim aucie i jaki protokół OBD2 ?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Rokfor32 »

Jaki zawinszujesz. Jake instaluje standalona od EMU.

A - i raczej nie pójdzie bezpośrednio. Złącza w EMU (usb) są raczej pod program serwisowy. To nie to samo co obd2, w dowolnym standardzie. Innymi słowy - jeżeli będziesz miał apkę na androida dla EMU - to się po prostu radiem połączysz z EMU (z oprogramowaniem serwisowym).

Aplikacje na androida pod OBD2 wykorzystują odpowiednie pakiety danych generowane przez OBD2. USB, BT, czy WiFi to tylko "nośnik" pakietu danych.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: PblO »

Przerobiłem kilka interfejsów BT i WiFi, ale EMU to inna bajka na której znam się nic.

Za to wiem, że łączenie do radia po USB nie jest zbyt praktyczne, ponieważ wszystkie średniaki mają 1 wejście USB, więc jak podłączysz po kablu nie podłączysz telefonu.
Drogie za to mają 2 porty i do tego bezprzewodowe android auto - bez sensu to trochę, nie?

Mnie osobiście nie odpowiada też uruchomiona stale na ekranie aplikacja, ponieważ używam radia raczej do innych celów.
Staram się w marę możliwości śledzić podstawowe parametry, bo silnik nieco zajechany i czeka na rokforowy termin, a jak powszechnie wiadomo termin "za rok", mam więc zewnętrzne urządzenie podłączone po kablu do OBD.

Jeśli zaś chodzi o kamerę, to mam właśnie taką słabiutką chińską kamerkę za grosze i mam też HD w drugim aucie, ta tania jest do cofania absolutnie wystarczająca, a cena 1/10.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Rokfor32 »

Dwudinowe radia maja zwykle port usb wyprowadzony z tyłu (niezależnie od tego, czy na przednim panelu jest czy nie). USB ma akurat to do siebie, że port można "rozgałęzić". Limitem jest właściwie tylko max prąd dostępny przez port radia. Ale w tym akurat wypadku (interfejsów obd2) chyba przez usb idzie tylko sygnał danych, bo te interfejsy są zasilane z gniazda obd auta.

Ale chyba jednak najwygodniej jest użyć interfejsu BT. Raz, że nie ma plątaniny kabli, dwa, z niczym to nie koliduje, bo po BT można podpiąć wiele urządzeń.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Rokfor32 »

Trza by przeanalizować sensowniejsze aplikacje pod obd2. Czy casem nie maja w opcjach przywołania ekranu w razie alarmu. czyli, że normalnie sobie pracuje w tle, nie przeszkadzając innym aplikacjom, a jak coś sie dzieje, to wyskakuje ekran kontrolny czy alertowy.

Nie bawiłem sie tym jakoś specjalnie głęboko, bo żadne moje obecne wozidło nie ma do czego podpiąć tego typu zabawek ... :mrgreen:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: irko »

Wtyczki na OBD2 jakie miałem zawsze posiadały opcje wyłączania się samoczynnie po jakimś czasie. Te lepsze, wyposażone w włącznik można było zostawić na stałe i uruchamiać z palca. Te gorsze wyjąć i włożyć jeszcze raz.
Nie spotkałem się z takimi które monitorują cały czas

Mam radio z Androidem i zamierzam właśnie na stałe podpiąć takie urządzenie w OBD. Już wiem że łączność po WiFi nie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ mam radyjko z CarPlay i jeśli podłączę wtyczkę to nie mogę podłączyć telefonu bezprzewodowo. Będę testował z BT

BulkyFred
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2024, 12:26

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: BulkyFred »

Zamontowałem urządzenie od tych chłopaków i jak na razie od pół roku radio działa dobrze, można się z nimi skontaktować https://smarty-trend.com/toyota-land-cr ... -unit.html

Awatar użytkownika
kawapower
Klubowicz
Posty: 271
Rejestracja: 28 sie 2013, 13:13
Auto: UZJ80 :-D 1993
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: kawapower »

Dorzucę swoje 3 grosze
Mam zamontowane u siebie w 80tce radyjko chińskie marki Joying. To jest producent a nie firma co nakleja logotypy na ekranik.
To jest jednostka 1 din z doczepianym ekranem dotykowym 8 cali z możliwością regulacji jego położenia. Mija jakieś 5 lat jak je używam i jeszcze działa bezproblemowo. Ważne przy zakupie, żeby kupić jednostkę z renomowanymi podzespołami i w miarę dopasione.
Procesor, najlepiej jakiś Snapdragon, min. 6GB RAM i 32 pamięci wewnętrznej.

Z racji że u mnie pod maską gości 2uz, to część istotnych dla mnie parametrów pracy silnika odczytuje przez obd2.
Skaner który używam i mogę polecić to OBD LINk LX.
Działa super, jest szybki i ma automatyczny tryb uśpienia żeby prada nie żarło.

Nowsze modele radyjek mają Android Auto i Carplay realizowane bezprzewodowo, starsze po kabelku.
Radjo ma kartę sim więc net jest niezależny, to mega wygodne inaczej trzeba ogarnąć jakiś skrypt w telefonie żeby łączył się automatycznie z hotspotem w telefonie.
Oczywiście możliwość podłączenia kamery cofania, rejestratora jazdy, mierników ciśnienia w kołach i sterowania z kierownicy jeśli taką posiadasz lub doposażenia jej w akcesoryjne guziczki.

Jedyne co to mogłaby być lepsza jakość zestawu głośnomówiącego (mikrofon słabo zbiera) i tunera radiowego ( trzeba wzmacniać sygnał lub dobrą antenę bo wcześniej gubi stację niż markowe)



Wysłane z mojego 2211133G przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Jake »

Odchylane ekraniki nie brzmia dobrze, J8 chyba ma dostepne pelne 2din?

Awatar użytkownika
kawapower
Klubowicz
Posty: 271
Rejestracja: 28 sie 2013, 13:13
Auto: UZJ80 :-D 1993
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: kawapower »

Ekran nie jest odchylany ale jest większy niż wnęka która pomieści max 7 cali ekran.
U mnie jest ekran jest regulowany na zaczepach, dzięki temu nie przeszkadza w obsłudze innych przycisków deski.Obrazek

Wysłane z mojego 2211133G przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Jake »

No coz, dla kazdego co innego, dla mnie to wyglada jak prowizorycznie przyklejony tablet...

Awatar użytkownika
kawapower
Klubowicz
Posty: 271
Rejestracja: 28 sie 2013, 13:13
Auto: UZJ80 :-D 1993
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: kawapower »

Dokładnie, każdemu wg jego potrzeb.

Wysłane z mojego 2211133G przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Jake
Moderator
Posty: 2241
Rejestracja: 12 cze 2017, 01:57
Auto: Toyota 4-Runner 3.4 V6 1991
Kontakt:

Re: Radio 2 DIN - co kupić...?

Post autor: Jake »

Takie radio calkowicie zawierajace sie wewnatrz ramki panelu wyglada dla mnie o wiele estetyczniej i blizej fabrycznemu design.
Załączniki
Screenshot_4.png
Screenshot_4.png (239,75 KiB) Przejrzano 289 razy

ODPOWIEDZ