[RAV4] Powracajace luzy lozyska kola przedniego

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

[RAV4] Powracajace luzy lozyska kola przedniego

Post autor: namlooc »

Chwytajac przednie lewe kolo za godzine 12 i 6 mam wyczuwalny luz. Trzy radzy wymienielam lozysko i za kazdym razem po okolo 5-20tys km luz powracal.

- Za pierwszym razem mialem lozysko za okolo 100zl fimy nieznanej. Oddalem zwrotnice do warsztatu z prasa. Tam czlowiek wymienil lozysko na prasie. Nie patrzylem mu na rece wiec mogl zostawic np. stara bieznie na piascie.

- Za drugim razem nowe lozysko "japonskie" noname za okolo 150zl + nowa piasta org toyota

- Za trzecim razem kupilem zwrotnice od innej RAV4 + lozysko SKF 180zl + nowa piasta Febi Bilstein

Za kazdym razem kozystalem z uslug innego "fachowca" z prasą. Dokrecalem lozysko kluczem dynamometrycznym momentem zgodnym z manualem 216Nm. Kola mam na felgach oryginalnych, a opony sa o 10mm szersze niz fabryka.

Gdzie robie blad ? Jak to powinno byc zrobione poprawnie ?
piasta
piasta

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: [RAV4] Powracajace luzy lozyska kola przedniego

Post autor: namlooc »

Moze istotna rzecza bedzie to ze pierwsze lozysko padlo do takiego stopnia ze zniszczylo piaste.
Naprasowana bierznia od strony przegubu zaczela sie obracac po piascie i zmniejszyla jej srednice (zdjecie)
damaged hub
damaged hub
Zakaldajac ze wymienilem juz wszystko czyli: zwrotnice,piaste i lozysko. Pozostaje niewymieniony przegub.

Czy boczna czesc bierzni w momencie przykrecenia nakretki przeguby ma kontakt z przegubem ?
Dokladnie mi chodzi czy powierzchnie zaznaczone na obrazku maja ze soba kontakt. Jezeli maja to obracajaca sie bierznia zebrala troche materialu z przegubu i "przesunela" cale lozysko.
contact.jpg
Dobrze mysle czy to nie tedy droga ?

Awatar użytkownika
namlooc
Posty: 480
Rejestracja: 29 maja 2011, 12:59
Auto: rav4 3sfe, 4runner 3vze
Kontakt:

Re: [RAV4] Powracajace luzy lozyska kola przedniego

Post autor: namlooc »

Winowajca znaleziony :) Nigdy nie zwrocilem na to uwagi ale przegub byl ukrecony. Material podlegal zmeczeniom i z czasem luzowal nakretke piasty. Wkoncu ukrecil sie podczas zakrecania ksiazkowym momentem.
DSC00006.JPG
Dziekuje za uwage ;p

ODPOWIEDZ