Ankieta -modyfikacja VSC

Moderator: luk4s7

Modyfikacja VSC czy warto?

 
Liczba głosów: 0

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: consigliero »

Na amerykańskim forum jest szczegółowo opisana modyfikacja , polegająca na zmuszeniu komputera do wyłączenia kontroli trakcji VSC. Po modyfikacji uzyskujemy możliwość jazdy z zapiętym napędem na 4 koła z wyłączoną trakcją i bez zapiętej blokady międzyosiowej. Cały trik polega na oszukaniu komputera aby myślał że jest zapięta blokada , wtedy z automatu trakcja się wyłącza. Nie wiem tylko czy się to opłaca robić bo chcąc to zrobić porządnie musiałbym zakupić przełącznik za kwotę ponad 300 PLN . Można też to zrobić mniej estetycznie montując przełącznik który będzie po przełączeniu uziemiał dodatkowo wprowadzony kabelek w komputer. Problem tego rozwiązania polega na tym aby pamiętać o wyłączeniu przełącznika przed zgaszeniem silnika . W przeciwnym wypadku startując na nowo system sprawdzając stan wyświetli błędy. Zaletą tej modyfikacji jest możliwość jazdy poślizgami przy zapiętym napędzie na 4 , od lipca roku 2007 taki przycisk został wprowadzony przez producenta.
PozdrawiaM

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: consigliero »

Może ten tutorial pomoże w podjęciu decyzji w ankiecie


I completed the VSC-off mod on my T4R. The cool thing about this mod is the ATRAC is still active. [/COLOR]

A great thank-you to Andries at T120. This is his hard work not mine.

What it's like after the mod is complete:
In 2wd dash lights are on (VSC & Diff lock). I didn't mess around enough to decide if VSC is working, traction control IS working; I'm assuming it has full VSC. It has all the familiar noises and accompanying reduction in power.:cry: The system seems to get confused if you attempt to change from 2HI to 4HI with the switch on. Lights get stuck in flash mode.

In 4HI it works as advertised :bigok: You have an unlocked Torsen center diff and no interference from the VSC; the VSC and Diff Lock light are on. You can definitely feel/hear ATRAC doing it's thing. The same deal in 4LO... I can lock and unlock the diff while in 4HI (or 4LO) with my switch on. It locks & unlocks ok. When unlocked the diff lock light continues to flash even after the diff unlocks. It is not a perfect mod. It beats the heck out what Toyota gave from the factory. I am thrilled! :bigok:

My advice is to not do a mode change with the added VSC switch on (grounding the wire). I may retract/amend that as I learn more. For now I plan to lock and unlock the diff, switch 4HI to 4LO with my added VSC switch in the off (ungrounded or open) position.

The bottom line is it's a great mod that facilitates the use of 4HI and 4LO without VSC interference and the center diff unlocked.

Andries saved me thousands! I was having serious 'VSC-off' envy of the 2008 guys!:lmao:

This is the original Andries, aka Bulldog, thread: http://www.toyota120.com/forum/showthread.php?t=3817

For further discussion of what the mod will do and why you may or may not want it read here:http://www.toyota-4runner.org/showthrea ... post361595


Below are some how-to pics Battery should be disconnected for this procedure! There's a TSB that discusses the risks; basically disconnect the battery. Do not turn or change 4wd mode knob until it's all back together and powered up.
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

You can't see it but I put a couple of connectors on the switch wires also so that I can take the dash apart later without pulling and/or cutting wires.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:cheers:

PozdrawiaM

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: qberus »

A mi się nasuwa pytanie czy ta ankieta ma sens. Przecież to Twoje auto i to Ty wyłącznie możesz ocenić czy jest Ci to potrzebne czy nie :wink:. Rozważanie opłacalności też nie ma sensu bo to przecież dla zabawy a tej nie da się racjonalnie wycenić a sama modyfikacja nie jest wprowadzana w celach zarobkowych :roll: . Tak czy inaczej ja wybrałbym opcję droższą ale mniej upierdliwą w użytkowaniu (tak wrzuciłem w ankiecie ). Dodatkowo może ona się okazać w perspektywie czasu tańsza bo takie błędy kompa to kasować trzeba pewnie w serwisie.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: consigliero »

Ankieta jest po to aby skorzystać z doświadczeń innych , może wyważam otwarte drzwi. Osobiście też skłaniam się do droższej wersji co zresztą napisałem . Prawdę mówiąc z opisu wynika że modyfikacja najlepiej się sprawdza przy jeździe po śliskim , w śniegu. Czasem denerwujące jest gdy chcę szybko wejść w zakręt licząc się z uślizgiem , ba nawet chcąc go wywołać a tutaj do akcji wkracza elektroniczna niania , błyskawicznie redukując obroty , przyhamowując koła i jeszcze piszcząc.
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
macieq
Posty: 164
Rejestracja: 25 cze 2008, 07:39
Auto: 4runner V6
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: macieq »

Może nieśmiało coś dodam od siebie :wink: Mam taki magiczny przycisk dezaktywujący VSC i czasem się przydaje:parę dni temu podczas średnio ostrego podjazdu na mokrym ubitym śniegu VSC zdławiło mi prędkość do 0,pomogło dopiero odpięcie "wspomagacza" i zaatakowanie z rozpędu. Z drugiej strony VSC nie wyłącza się kompletnieprzy delikatnym poślizgu koryguje tor,dopiero przy energicznym wytrąceniu auta z toru jazdy tak na oko 45 st. od osi jazdy daje za wygraną i już się nie włącza. Jednocześnie zapala się kontrolka AUTO LSD ,która wskazywałaby,że jednak komputer coś tam miesza absem i hamulcami (zwłaszcza z tyłu) żeby nie zgubić trakcji choć już nie piszczy. Ciężko powiedzieć co lepsze,na pewno fajnie byłoby mieć możliwość decyzji jak auto się ma zachowywać,myślę też ,że nadużywanie tego AutoLSD skończyłoby się smrodem z hamulców,bądź co bądź to miało być prawie jak blokada :wink: .
W razie czego służę sprzętem dla porównania.
Maciek

Awatar użytkownika
Northern Sun
Posty: 251
Rejestracja: 20 sty 2008, 07:09
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: Northern Sun »

szybki atak zakretu w 4runnerze? :?
jak Ci potrzebny taki bajer to nie wiedze przeciwskazan; jakas magia w tych 4runnerach;

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: consigliero »

Ponieważ koniec świata został odwołany a ja posiadam od dłuższego czasu ten magiczny wyłącznik , tylko brak samozaparcia aby coś z tym fantem zrobić . Mój 4R nie posiada żadnego LSD tylko blokada międzyosiowa i system a-track , ponieważ driftowanie nigdy nie było moim hobby toteż zbieram się do tego zadania jak widać. Być może po wizycie na kursie driftowania' taki prezent dostałem na urodziny, zmienię zdanie i modyfikację dokonam migiem.
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
RobertK.
Klubowicz
Posty: 544
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:04
Auto: 4 runner 2LT
Kontakt:

Re: Ankieta -modyfikacja VSC

Post autor: RobertK. »

Co do pamięci o wyłączeniu,,,,,,wystarczy w obwodzie zastosować przekaźnik bistabilny z zasilanym sterowaniem po stacyjce,
Włącznikiem włączasz (z tym że włącznik również powinien być bistabilny) wysyłając pojedynczy sygnał załączenialub wyłączenia.
Wyłączenie stacyjki powoduje automatyczne przejście przekaźnika w stan wyłączony nawet po ponownym włączeniu stacyjki stan ten jest podtrzymany do momentu załączenia włącznikiem....
Samo działa i o niczym pamiętać nie trzeba :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ODPOWIEDZ