4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Moderator: luk4s7

kormac1
Posty: 33
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:34

4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: kormac1 »

cześć,
Prośba do forumowiczów o informację w sprawie serwisu po zakupowego. Podobno 4runner to bliźnika lc 120, ale pytanie czy tak samo serwisuje się napędy i jednostki silnikowe? Nalatane 65 000 mil potwierdzone w serwisie. Wymiana oleju była w tamtym roku. chcę zrobić:
- olej silnik ( czy polecacie ten toyotowski 5w30 czy coś innego)
- filtr paliwa ( knecht czy oryginał)
- filtr oleju Mann
- Filtr powietrza ( knecht )
- napędy i reduktor ( jakie olej konkretnie lać i w jakich ilościach? tych samych co w lc120)
- Skrzynia biegów( to samo co w LC120? Kupić oryginał czy toyoty czy coś innego?)

Będę bardzo wdzięczny za informację zwrotną i skorzystanie z waszego doświadczenia. Ciężko znaleźć szersze info w języku polskim.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: sebastian44 »

- olej silnik ( czy polecacie ten toyotowski 5w30 czy coś innego) ja ostatnio lałem oryginał
- filtr paliwa ( knecht czy oryginał)
- filtr oleju Mann może też oryginał daj?
- Filtr powietrza ( knecht )
- napędy i reduktor ( jakie olej konkretnie lać i w jakich ilościach? tych samych co w lc120) rodzaje olejów sa te same co w J120, masz instrykcje? ilosci sa bardzo podobne lub identyczne a i tak musisz kupic w zaokrągleniu do 1L.
- Skrzynia biegów( to samo co w LC120? Kupić oryginał czy toyoty czy coś innego?) Na skrzynie biegów zwróć szczególną uwagę. Rozumiem że to automat? Masz bagnet od oleju? Na nim napisany jest zalecany olej, np TYPE IV. Wtedy kup oryginalny toyoty, ze skrzyni zejdzie około 4 litrów. Jeżeli nie masz bagnetu a skrzynia to 5 to prawdopodobnie trzeba lać olej WS. Wtedy tez oryginał ale wymiana trochę trudniejsza, musisz poczytać na hamerykańskich forach najlepiej.

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: plum76 »

poczytaj ten wątek http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=35&t=14683
to było robione super kompleksowo bez ograniczeń.
Pogadaj przez PW z właścicielem podpowie ci co i jak.
potem opisz na forum zostawiając cenne info dla innych.

Staraj się jak najwięcej rzeczy Toyotowych używać wtedy auto się odwdzięczyć. Co co olejów to ja leje dobre markowe ale bez znaczka Toyota do swoich aut.
paweł

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: rolkos »

Jako ciekawostka, olej do skrzyni ze znaczkiem Toyoty jest tańszy niż inne "markowe".

kormac1
Posty: 33
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:34

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: kormac1 »

plum76 pisze:poczytaj ten wątek http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=35&t=14683
to było robione super kompleksowo bez ograniczeń.
Pogadaj przez PW z właścicielem podpowie ci co i jak.
potem opisz na forum zostawiając cenne info dla innych.

Staraj się jak najwięcej rzeczy Toyotowych używać wtedy auto się odwdzięczyć. Co co olejów to ja leje dobre markowe ale bez znaczka Toyota do swoich aut.
paweł
tylko to jest 3 generacja a ja mam 4 :(

kormac1
Posty: 33
Rejestracja: 02 cze 2015, 10:34

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: kormac1 »

sebastian44 pisze:- olej silnik ( czy polecacie ten toyotowski 5w30 czy coś innego) ja ostatnio lałem oryginał
- filtr paliwa ( knecht czy oryginał)
- filtr oleju Mann może też oryginał daj?
- Filtr powietrza ( knecht )
- napędy i reduktor ( jakie olej konkretnie lać i w jakich ilościach? tych samych co w lc120) rodzaje olejów sa te same co w J120, masz instrykcje? ilosci sa bardzo podobne lub identyczne a i tak musisz kupic w zaokrągleniu do 1L.
- Skrzynia biegów( to samo co w LC120? Kupić oryginał czy toyoty czy coś innego?) Na skrzynie biegów zwróć szczególną uwagę. Rozumiem że to automat? Masz bagnet od oleju? Na nim napisany jest zalecany olej, np TYPE IV. Wtedy kup oryginalny toyoty, ze skrzyni zejdzie około 4 litrów. Jeżeli nie masz bagnetu a skrzynia to 5 to prawdopodobnie trzeba lać olej WS. Wtedy tez oryginał ale wymiana trochę trudniejsza, musisz poczytać na hamerykańskich forach najlepiej.
dzieki za info,
Rozumiem że do napędów lać oryginalny olej toyoty ze specyfikajcą, czy innego producenta?
Co do wymiany oleju w automacie, czytałem na forum , że lepiej robić wymianę dynamiczną - według tego postu http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=15&t=6147&start=45 potwierdzacie?
Rolkos wpsominałeś o tym oleju? https://sklep.toyota.pl/produkt/08886-8 ... iegow.html

dzięki za info

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: sebastian44 »

kormac1 pisze:
sebastian44 pisze:- olej silnik ( czy polecacie ten toyotowski 5w30 czy coś innego) ja ostatnio lałem oryginał
- filtr paliwa ( knecht czy oryginał)
- filtr oleju Mann może też oryginał daj?
- Filtr powietrza ( knecht )
- napędy i reduktor ( jakie olej konkretnie lać i w jakich ilościach? tych samych co w lc120) rodzaje olejów sa te same co w J120, masz instrykcje? ilosci sa bardzo podobne lub identyczne a i tak musisz kupic w zaokrągleniu do 1L.
- Skrzynia biegów( to samo co w LC120? Kupić oryginał czy toyoty czy coś innego?) Na skrzynie biegów zwróć szczególną uwagę. Rozumiem że to automat? Masz bagnet od oleju? Na nim napisany jest zalecany olej, np TYPE IV. Wtedy kup oryginalny toyoty, ze skrzyni zejdzie około 4 litrów. Jeżeli nie masz bagnetu a skrzynia to 5 to prawdopodobnie trzeba lać olej WS. Wtedy tez oryginał ale wymiana trochę trudniejsza, musisz poczytać na hamerykańskich forach najlepiej.
dzieki za info,
Rozumiem że do napędów lać oryginalny olej toyoty ze specyfikajcą, czy innego producenta?
Co do wymiany oleju w automacie, czytałem na forum , że lepiej robić wymianę dynamiczną - według tego postu http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=15&t=6147&start=45 potwierdzacie?
Rolkos wpsominałeś o tym oleju? https://sklep.toyota.pl/produkt/08886-8 ... iegow.html

dzięki za info
Do napędów jak uważasz, ja bym juz sie tak nie napinał na oryginały, nawet w instrukcji nie ma o tym słowa tylko 80W90, 75W90 i tyle. Za to o skrzyni wyraźnie napisane żeby lać oryginał.

Co do wymiany dynamicznej, ja nie robiłem wiec sie nie wypowiem. U mnie była raz zrzucana miska i wymieniany filtr w skrzyni i co jakis czas spuszczam stary olej i wlewam świeży. Myślę że to wystarczające.

Jak już chcesz wszystko wymienić to pamietaj o płynie hamulcowym, płynie chłodniczym i płynie we wspomaganiu (tak tam tez jest płyn który można wymienic :D )

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2132
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: plum76 »

a przepraszam za pomyłke.
Wiec masz to samo co ja w fj cruiser;
Mosty wystarczy olej przekładniowy klasy GL4 lub GL5 - tak pisze w manualu. Wiec Orlenowski Hipol jest ok.
Skrzynia biegów, zdejmujesz miskę, do wymiany stalowy filtr i uszczelka miski. Olej 5,5 litra z ASO toyoty. Wymiana co 100k km. Co do dynamicznej to się nie wypowiadam.
Są tacy co leją z górnej półki oleje, ja jestem zwolennikiem czestrzej wymiany dobrych olejów niż rzadko ale super oleje.
Tutaj nie ma żadnej poezji czy filozofii wiec nie ma co się rozpisywać.
Najlepiej pobierz z netu manula w pdf i tam wszystko opisane.
paweł

ZiggyMartin
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 13:57

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: ZiggyMartin »

Mam ten sam problem z olejami do mostów i reduktora. również IV generacja 2005 rok silnik 4,0 v6. Różni podpowiadacze różnie mówią. Na stronie Motula i Valvoline przy wyborze po modelu pojazdu jest wskazany olej 75w90 do mostów i reduktora, ale spotkałem się z opinią, że do tylnego mostu trzeba wlać olej z dodatkiem do blokady lsd, a czy ona tam jest czy nie, to ni czorta nie wiem - brak wiedzy i doświadczenia. może podpowiecie coś w tym temacie, żeby bidy nie narobić.

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: rolkos »

Jak masz samochód z LSD to lej olej z dodatkiem. Jeśli masz blokadę "fizyczną" mostu to nie ma LSD. A jak nie wiesz i nie chce ci się sprawdać po VIN to zawsze do zwykłego mostu można wlać olej z dodatkiem i nic się nie stanie.

ZiggyMartin
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 13:57

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: ZiggyMartin »

Moja wiedza w tym zakresie jest tak archaiczna, że ochocho. Nie wiem, czy mam blokadę lsd, ale mam przycisk, który uruchamia blokadę za pomocą silniczka (słychać jak pracuje). A jak mogę to sprawdzić po winie?

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: rolkos »

Jeśli jest blokada uruchamiana "silniczkiem" to nie ma LSD.
Poszukaj dekodera VIN w internecie. Jeśli dobrze pamiętam toyota.us udostępnia takie narzędzie.

PS. jeśli silniczek jeszcze działa, polecam go zdjąć wyczyścić i pomalować epoksydem. Niestety obudowa jest aluminiowa i się utlenia do stopnia w którym robią się dziury lub pęka. Nowy silniczek to koszt 2700zł, zamienników nie ma, a używka praktycznie nie do zdobycia (wszystkie silniczki zgnite).

ZiggyMartin
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 13:57

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: ZiggyMartin »

Dzięki za radę, silniczek póki co działa, ale zdemontuję i zrobię konserwację

ZiggyMartin
Posty: 30
Rejestracja: 03 wrz 2019, 13:57

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: ZiggyMartin »

Jeszcze jedno pytanie. Olej do skrzyni Toyoty ma być type lV czy WS, bo gdzieś czytałem że od 2005 roku WS. Z kolei w innych opisach piszą, że WS jest przeznaczony do skrzyń cvt

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2141
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: 4runner 2005 V6 benzyna - Prośba o info SERWIS

Post autor: sebastian44 »

4 biegowa type IV, 5 biegowa WS

ODPOWIEDZ