4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Moderator: luk4s7

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

Witam Wszystkich.

Mam problem z Toyota 4Runner 2001r, 3,4 benzyna, automat
Mianowicie nie załącza mi się przedni napęd, natomiast na desce cały czas migają mi kontrolki od napędu ( tak jak w fazie przejściowej podczas włączania lub wyłączania) Nie bardzo wiem gdzie mogę szukać przyczyny, sprawdzałem wąż z podciśnieniem który idzie do przedniego mostu i teoretycznie jest ok. Jak wszystko było ok to przy załączaniu napędu coś się odzywało (pompka silniczek) teraz tego nie słychać, ale czy dobrze kojarzę to nie wiem.

problem na chwile ustąpił (pewnie to jakiś zbieg okoliczności) jak przez przypadek podłączając prostownik pomyliłem plus z minusem. Wtedy kontrolki na desce zginęły i wszystko przez jakiś czas działało poprawnie. Po jakim czasie znów stało się tak ze kontrolki na środku deski ( czyli 4 zielone kółeczka i środkowe pomarańczowe) zaczęły migać. Jeździłem tak dość długo napędy raz się załączały raz nie ale dziś zaczęło się dziać tak ze jak skręcałem mocniej kołami to tak jak by były zahamowane, zblokowane - tylko na skręcie ... tak jak by mechanizm różnicowy nie działał albo blokada przedniego mostu była włączona, coś wyraźnie u mnie głupieje ... tylko co ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Ps. Nie wiem wybrałem dobry dział, może lepiej było by napisać w ogólna technicznych ... w razie czego proszę moderatora o przeniesienie ;)

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: kpeugeot »

z twojego opisu wygląda na problem elektryczny - wiec sprawdż instalacje kabelek po kabelku i bedziesz wiedziała

u ciebie chyba nie ma blokady przedniego mostu

najprościej to:

zapnij naped (także reduktor)
podnieś jedną stronę auta z przodu i sprawdz czy możesz przekręcić wałem przednim
lub czy możesz przekręcić kołem i wał się kreci razem z obrotami koła

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

No właśnie tylko do tego przydał by się jakiś schemat bo gdzie kabelki do reduktora i mostu dochodzą to wiem ... tylko gorzej bo nie wiem gdzie maja swój drugi koniec. Podejrzewam też jeszcze serwosilniczek lub któryś z czujników.

Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 22
Rejestracja: 29 lut 2016, 01:27
Auto: 4R III gen LTD 3,4V6
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: Grzechu »

A jaka masz wersje napedu ? Bo w 3gen byly dwie wersje: z centralnym mechanizmem roznicowym, lub bez.

Przod dolaczany jest silnicziem elektrycznym. Informacja czy przod jest zalaczony czy nie jest odbierana poprzez czujnik zblizeniowy.

Tu jest video, na ktorym jest pokazane jak naprawic sensor: https://www.youtube.com/watch?v=PZZjZ74bUWA

Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 22
Rejestracja: 29 lut 2016, 01:27
Auto: 4R III gen LTD 3,4V6
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: Grzechu »

Jesli schematy elektryczne sa potrzebne, to dajcie maila na prv. podesle

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

Wyczytałem gdzieś że przyczyną takiego zachowania jak u mnie mogą być czujniki na reduktorze (te w serwosilniczku) - są u mnie 2 takie czujniki. Jeden jest ok natomiast 2 wariuje, raz styka raz nie (badane miernikiem - oczywiście na zewnątrz). Czujniki wkręcane na klucz 27. Czy właściwie zlokalizowałem te czujniki ? I czy po wymianie trzeba kasować błędy komputera czy zacznie działać właściwie i gdzie można taki dokupić? Nie mogę odczytać z niego numeru. Jedyne co mnie jeszcze niepokoi to to ze zrobiłem "zworke" na kablu który do tego czujnika przychodzi i niestety na desce rozdzielczej nic się nie zmieniło.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: Rokfor32 »

Ten reduktor ma jeszcze trzy czujniki położenia wybieraków, na górze obudowy.

Ogólnie, żeby to działało to wszystkie elementy układu muszą być sprawne. Czujniki, złącza kable.

Jak chcesz koniecznie sam przy tym dłubać (a widzę że pojecie w temacie masz raczej niewielkie) - to zacznij od ściągnięcia sobie manuala serwisowego.

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

To się zgadza ... pojecie w temacie faktycznie mam marne ... działam trochę po omacku ale niestety w mojej okolicy nie mam do kogo zawieść ... a jak już udało mi znaleść kogoś kto ogarnie to termin ... polowa maja. Szukałem własnie manuala serwisowego ale nie mogę znaleźć niestety ...

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: Rokfor32 »

Nie wszystko da sie znaleźć ot tak w necie, jeżeli podpada pod prawa autorskie :wink:

Czasem sie udaje - ale można też bez problemów te serwisówki kupić na e-bay, można tez zapytać o nie w ASO toyoty. Są tez serwisy netowe je oferujące - koszt w wersji do ściągnięcia oscyluje w okolicach 70$.

długi
Posty: 36
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:43
Auto: 4R 3rd 3.4 V6
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: długi »

grzanoni pisze:To się zgadza ... pojecie w temacie faktycznie mam marne ... działam trochę po omacku ale niestety w mojej okolicy nie mam do kogo zawieść ... a jak już udało mi znaleść kogoś kto ogarnie to termin ... polowa maja. Szukałem własnie manuala serwisowego ale nie mogę znaleźć niestety ...
Ja mam manuala. Póki co dałem mechanikowi żeby w razie wątpliwości przy składaniu mojej głowicy miał wsparcie. Jutro podjadę i zapytam kiedy będzie go potzrebował i mogę pożyczyć albo zeskanować interesujący Cię rozdział :D

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

Manuala udało mi się już pobrać ... Jak by ktoś potrzebował to mogę podesłać linka ( niestety po angielsku, po polsku nie udało się znaleźć). Mam teraz pytanie jak mogę sprawdzić jakie są fabryczne numery czujników ( na czujnikach nie ma) jak by mi przyszło dokupić. W manualu nie mogę znaleźć numerów katalogowych części.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: Rokfor32 »

EPC on line, jest ich kilka. np. partsfan.com.

Tyle, ze ceny tych czujników zabijają. Można je za to pozyskać z jakichś ... kilkudziesięciu innych modeli. Najwyżej wtyczka do przełożenia będzie.

grzanoni
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2017, 17:31

Re: 4 Runner 3.4 benzyna, 2001r problem z napędami

Post autor: grzanoni »

Wy daje mi się że znalazłem winowajców ;) Dwa czujniki położenia od góry skrzyni mam uwalone.
To są takie czujniki: https://cm4x4.pl/czujniki/641-czujnik-r ... 35110.html
Ktoś może podpowie od czego można dopasować ?

ODPOWIEDZ