Amortyzatory - kiedy wymieniać

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1831
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

AMORTYZATORY - KIEDY WYMIENIAĆ

Post autor: irko »

->

Z tematu POZIOM OBSŁUGI ASO - > http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... 4&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
Wydzielam wątek nt amorów

Pozdr
IR

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: Norick »

No dobra ...wymieniłem dzis gumy w amorach i tak naprawdę jedna klasyfikowała się do wymiany natychmiast, natomiast reszta ok chociaż takie wrażenie niektóre sprawiały :roll:
CDN

Awatar użytkownika
mci
Posty: 39
Rejestracja: 12 sty 2011, 21:24
Auto: Hilux D4D '07
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: mci »

Norick pisze:No dobra ...wymieniłem dzis gumy w amorach i tak naprawdę jedna klasyfikowała się do wymiany natychmiast, natomiast reszta ok chociaż takie wrażenie niektóre sprawiały :roll:
CDN
Wczoraj dowiedziałem się że czeka mnie to samo :cry:
Ile powinien wytrzymać zawias przy umiarkowanej eksploatacji auta? U mnie po 110kkm zaczyna już bujać jak na kolejce górskiej :evil:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18037
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: kylon »

To chyba dobry wynik biorąc pod uwagę gwarancje amortyzatorów na 30-40 tyś km :!: Czy wy oczekujecie niezawodności pojazdu przez całe jego życie :?: Wszelkiego rodzaju gumy zawsze się będą wybijać i właśnie po to są stworzone.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: Norick »

dzizas to super wynik te 110Kkm...ja mam 30 tysi i amory ok 70% ale wszystkie w miare równe (gumy pomijam)
Jest to coś czego ja nigdy nie osiągne :evil:

Awatar użytkownika
Heniu
Klubowicz
Posty: 1133
Rejestracja: 21 maja 2007, 11:40
Auto: LJ70 '86
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: Heniu »

Jeśli robiłeś test na stacji kontroli to zazwyczaj jest on wykonywany metodą Eusama i skoro wykazał ci 70% to oznacza że masz amortyzator w b.dobrej kondycji , wartość 100% uzyska tylko element sztywny. Dla samochodów terenowych powinno się ten wskaźnik powiększyć o 5-10% ponieważ stacje zestrojone są na auta osobowe. A gumy no cóż zużywają się 8) .

Sygma
Posty: 64
Rejestracja: 13 sie 2011, 23:22
Auto: d?ipy
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: Sygma »

wynik pomiarów amortyzatorów trzeba brać z pewnym przymrożeniem oka bo..
w zależności od tego jakie masz ciśnienie w oponach.. taki będziesz miał wynik

jeżeli zrobisz trochę kilometrów i zagrzejesz opony, to ciśnienie wzrośnie a za tym też i wynik pomiaru
jeżeli zrobisz to na zimnych oponach (noc na parkingu ASO) i wjedziesz na pomiar.. będziesz miał inny wynik

najlepszym pomiarem jest własna dupohamownia :mrgreen:
ta najszybciej mówi kiedy kończą się amorki

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: Norick »

Dlaqtego mówię że amory bez zarzutu
Heniu Cię kopne...ja naprawdę jestem zadowolony z Dobinsona...mogę grzać tam gdzie inni miękną :mrgreen:
Pojechałem na szarpaki bo stwierdzono wyciek w jednym amorze...a ja mam zabezpieczone wszystko z róznymi plamami stąd mój sceptyzm :roll:
I nawet jesli to jest 70% rzeczywistego zużycia to uważam że przy moim trybie jazdy po 30 tysiach i tak jest ok
A gumy gorzej wyglądały z zewnątrz niż w rzeczywistości :P

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Poziom obsługi ASO

Post autor: Kwieczor »

kylon pisze:To chyba dobry wynik biorąc pod uwagę gwarancje amortyzatorów na 30-40 tyś km :!: Czy wy oczekujecie niezawodności pojazdu przez całe jego życie :?: Wszelkiego rodzaju gumy zawsze się będą wybijać i właśnie po to są stworzone.
Niby racja, tyle, że swego czasu pomykałem służbową RAV4 I rocznik 1999 po lifcie. Jak ją oddawałem, miała 175 kkm i amortyzatory były bez zastrzeżeń, jedyne co w tym czasie wymieniono to parę razy klocki + raz tarcze...

Jak pisałem - auto było służbowe, 2.0 benzyna 128km; jeździło do odcięcia, hamowało z kopnięcia, bez zwalniania na muldach, wjeżdżało pod knajpę po schodach, przejeżdżało mniejsze i większe rowy...
Albo to był tak udany model, albo wtedy zawieszenie jakoś inaczej robione było.

I żeby nie było - nie byłem wyjątkiem - kumpel jeździł 98 (I przed liftowa) i amory wymieniał przy 200 kkm, a we flocie łącznie było ich około 25 i te, które się nie rozbiły przed 150 kkm to chyba żadna amorów w tym czasie nie miała wymienianych!

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: qberus »

Naszła mnie konieczność zmiany amorków z tyłu bo leją ... zasłużonych :wink:.

W związku z tym, że tył jest bez liftu to oprócz ori są wynalazki typu Kayaba, Sachs, Monroe ... Ktoś już przerabiał ten temat? Jakieś sugestie?

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: Remiołek »

Monroe jest amorkiem na chwilę, taka niskobudżetowa opcja i nie polecałbym. Kayaba- wynalazkiem bym tego nie nazwał i spokojnie zapodał do serii.

Ursus
Posty: 119
Rejestracja: 04 wrz 2011, 21:09
Auto: Hillux 97 SR5+
Kontakt:

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: Ursus »

To i ja się podłącze pod temat. Mój Hilux stoi u blacharza a potem będę jechał go oddać do warsztatu na przegląd i wymianę kilku rzeczy, niestety mam kompletnie wylane amortyzatory z tyłu i muszę wymienić je tam na miejscu bo muszę zabrać parę ciężkich gratów po drodze. Zawias z tyłu jest fabryczny..co mu zapodać Kyb, Sachs za (ok 130pln/ szt) czy lepiej przepłacić za org Totyoty (275 pln/szt)?

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: qberus »

A więc będzie Kayaba choć o dziwo tańsza niż Monroe (cena w IC)... no chyba, że ori będzie miało jakąś znośną cenę :roll:.

Ursus
Posty: 119
Rejestracja: 04 wrz 2011, 21:09
Auto: Hillux 97 SR5+
Kontakt:

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: Ursus »

u mnie też będzie Kayaba po zniżkach 112 zł/szt

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Amortyzatory - kiedy wymieniać

Post autor: Remiołek »

Kayaba montowana jest na pierwszy montaż w Toyotach. A polityka cenowa była już nieraz przedmiotem dyskusji na forum- więc po co znów :wink: . Mam przykład ze swojego strucla- świece żarowe w ASO kosztują w okolicach 120 zł/szt, te same Denso poza serwisem udało mi się kupić bez ceregieli w cenie 35 zł/szt.

ODPOWIEDZ