Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: LEX »

LOL, nie ma co podziwiać. Podejrzewam, że niedługo będzie próba stopniowego odzwyczajania ludzi od wymiany oleju silnikowego. Póki co wymiany oleju są zakorzenione w mentalności, ale z czasem producenci będą wydłużać okres między wymianami, aż zrobi się z tego 70-90tys.km czyli okres, w którym wielu użytkowników już jest poza gwarancją, albo samochód w ogóle sprzedany. Tymczasem wszelkie detergenty i czynniki smarujące w oleju zaczynają się zużywać po bardzo krótkim czasie. Niezależne (oczywiście) badania wykazały, że niektóre oleje już po 2000km zaczynają tracić swoje właściwości. Najlepsze zaczynają tracić po 8-10tys.km. Popatrzmy na to chłopskim rozumem:

Każdy silnik ma jakiś luz w sobie. Jakiś tam olej przedostaje się w górę cylindra i zostaje spalony (stąd tzw. branie oleju) i też jakaś ilość produktów spalania dostaje się w dół cylindra. Produkty spalania są żrące/korozyjne (dlatego nie robi się wydechów z aluminium i dlatego wydechy ze zwykłej stali szybko mają ścianki jak z papieru) i olej ma w sobie substancje neutralizujące kwasy. Po jakimś tam, wcale niedługim, czasie substancje te 'nasycają się' syfem z komory spalania i dalej nie działają. Olej sam w sobie staje się więc korozyjny i niebezpieczny dla silnika. Wymieniajmy więc oleje i nie martwmy się jeśli między wymianami trzeba zrobić jakąś dolewkę. To dobrze, bo przynajmniej w jakimś tam stopniu odświeżamy sobie olej.

No i ważna rzecz dotycząca oleju w skrzyni automatycznej: najczęściej jest on koloru lekko czerwonego (Dexron/Mercon) i jest w miarę przezroczysty i tego się trzymajmy. Jeśli jednak wytrzemy bagnet o białą chusteczkę i widzimy intensywne brązy czy czernie to trzeba wymieniać.

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1831
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: irko »

->>
LEX pisze:[...] Wymienia się filterek albo niekiedy jedynie go myje bo jest z metalowej siatki.
U mnie było cos takiego

Obrazek Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/94e ... 6de4d.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0c9 ... 91cdb.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Zaglądałem do środka (na tyle ile sie da) i widziałem tylko siatkę.
To może nie warto płacić za to 5 stów tylko przepłukać?
Mam stary, przetne i zobaczę co jest w środku 8)
LEX pisze:[...] Na czyste powierzchnie nakłada się silikon motoryzacyjny (dostępny w każdym dobrym sklepie a nie w kosmosie, jak każą nam myśleć w ASO) i skleja wszystko do kupy.
U mnie pod miskę była uszczelka

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a21 ... 6e13d.html" onclick="window.open(this.href);return false;
LEX pisze:[...]Podczas zlewania oleju przez korek spustowy wymienia się jedynie około 1/3 zawartości bo schodzi od 3 do 4 litrów a skrzynie z reguł mają w sobie 10-13 litrów oleju. Jest to jednak też procedura godna pochwały, gdyż dolewając nawet 1/3 świeżego oleju odświeżamy wszelkie substancje potrzebne do poprawnej pracy skrzyni. Ja robię tak średnio co trzecią zmianę oleju. Wycieka mi jakieś 4 czy 5 litrów oleju, więc jest to jakieś 80-100zł. Myślę, że raz do roku czy rzadziej można się na tę stówę szarpnąć.
U mnie zeszło 4,5 l
Dostałem ten płyn

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 1b726.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Zamierzam skorzystać z Twojej rady i zmieniać olej co około 45 tyś
Tylko co z tym filtrem?

Pozdrawiam
IR

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1831
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: irko »

->>

Co do jakości oleum w skrzyni to kolor troche widać na tym co ściekało (zdjecie)
Załączniki
hil_skrzynia_olej.jpg
hil_skrzynia_olej_2.jpg

gregomich
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 22:14

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: gregomich »

Dziś spuściłem olej i wymieniłem filtr oleju w automacie /hil 2010r automat 5 biegowy na budziku ok.115tyś/.Oleju zlałem ok 4.5 litra.Olej wlewa się otworem po prawej stronie skrzyni po odkręceniu śrubki na klucz 24 tylko mam pytanie ile trzeba wlać,czy jest jakiś otwór kontrolny czy ile zlałeś tyle wlewasz?W skrzyniach manualnych czy mostach otwór wlewowy jest zarazem otworem kontrolnym poziomu a w tym automacie jak to jest.Może mi ktoś podpowiedzieć

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: marzyniu »

To że zlałeś stary olej i zalałeś nowy nie znaczy że wymieniłeś olej w skrzyni automatycznej, ja przy wymianie oleju zużywam około 12 litrów w skrzyni o pojemności około 3 litrów , powinieneś zrobić wymianę dynamiczną.... co do poziomu... nie ma bagnetu?

Awatar użytkownika
plum76
Klubowicz
Posty: 2134
Rejestracja: 10 gru 2009, 16:04
Auto: UZJ40
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: plum76 »

a jak się robi wymianę dynamiczną?
paweł

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: marzyniu »

Zalewasz skrzynię nowym olejem i w drogę... ja robię 15-20km dla pewności aby się ładnie wymieszało... Zlewasz olej jeszcze raz i zalewasz nowym i powtórka... Ja robię trzy zlewki i czwarte zalanie zostaje, niektórzy robią dwie zlewki, ja dla pewności trzy, po jeździe olej ma barwę taką jaką zalałem. Wymieniając olej w automacie musisz pamiętać że olej znajduje się w przewodach i w konwenterze i to jest najłatwiejsza metoda aby być pewnym że usunąłeś stary olej ze skrzyni.... pewnie nie na 100%, ale powinno wystarczyć.

gregomich
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 22:14

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: gregomich »

no niestety bagnetu nie ma.Prawda jest taka że za pierwszym razem jak wyjmowałem miskę olejową od skrzyni biegów to wtedy troszkę olej mi się wylał i dlatego nie wiem do końca ile naprawdę tego oleju powinienem wlać.Zrobiłem dwie zlewki trzecia jest teraz w skrzyni ale jaki powinien być stan oleju to nie mam pojęcia.Mogłem się machnąć ok 0.5 l do max 1litra za dużo

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: marzyniu »

No to jak nie ma bagnetu, to wlew musi być stanem bo jaka inna opcja?

gregomich
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 22:14

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: gregomich »

dobre pytanie.Tym wlewem wlałem 8litów a spuściłem tylko 4,5 do 5 max a końca nie było widać tzn.można było jeszcze wlewać,a hiluś ma dopiero pierwszy raz wymianę oleju w skrzyni czyli co-w kaście od nowości brakowało oleju?

Awatar użytkownika
marzyniu
Posty: 53
Rejestracja: 15 gru 2015, 06:23
Auto: Honda crv mk1 :) i lj78
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: marzyniu »

Z tego co się zorientowałem to całkowita pojemność oleju w skrzyni to 10.6 litra, to by wyglądało że wlałeś ciut za dużo, jak sprawdzić poziom oleju w twoim przypadku to musimy poczekać aż ktoś z większą wiedzą i doświadczeniem się wypowie.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: LEX »

Pisze z tel wiec sorry za brak polskich znakow ale postanowilem sie udzielic w dyskusji zanim cos popsujecie. Sprawdzcie czy w misce olejowej nie ma od dolu otworu przelewowego, chyba zamykanego kluczem ampulowym. Odpalasz silnik i lejesz olej przez wlew z boku skrzyni od str pasazera. Lejesz i patrzysz czy sie wylewa. Musi tez byc odpowiednia temp oleju w skrzyni zeby miec pewnosc ze pomiar jest poprawny. Nje pamietam tak do konca czy taka jest procedura, w kazdym razie otwor kontrolny jest, nawet jesli nie ma bagnetu

gregomich
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 22:14

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: gregomich »

Dzięki za info.Od dołu jest otwór tylko nie wiedziałem do czego służy

gregomich
Posty: 23
Rejestracja: 30 gru 2015, 22:14

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: gregomich »

Jeszcze raz dzięki LEX zrobiłem tak jak to opisałeś,czyli rozgrzałem furkę odkręciłem śrubkę oczywiście na pracującym motorze i.... prawie nic nie wypłynęlo no może 50 gram.Mimo to wlałem jeszcze 0.5l oleju i tyle też dołem wypłynęlo

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni

Post autor: LEX »

A jaki olej wlewałeś? Czyli jaka firma i jaki rodzaj: Dexron III, Dexron VI, T-IV, WS?

ODPOWIEDZ