Tapicerka

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Tapicerka

Post autor: qberus »

W wolnej chwili skończyłem dzisiaj zabawę z wnętrzem auta. Oprócz założenia pokrowców na fotele wywaliłem fabryczny materiał z drzwi i zamieniłem go na czarny. Początkowo myślałem, ze trzeba będzie ściągać całe plastiki ale okazało się, że materiał naklejony jest na wytłoczenia i po zerwaniu go można po prostu przykleić inny. Przed zerwaniem trzeba jeszcze zdemontować te panele z przyciskami ponieważ część materiału wchodzi głęboko pod spód.

Po zerwaniu fabrycznego materiału trzeba doczyścić plastik z gąbki ponieważ materiał się rozwarstwia. Wystarczy do tego ostrze z nożyka do tapet i gruby papier ścierny na gąbce.

Obrazek

Po doczyszczeniu trzeba dociąć nowy materiał używając starego jako szablonu i można kleić, np klejem w sprayu. Trzeba tylko uważać aby nie popryskać plastiku naokoło ( okleić taśmą lub użyć kartonika ) i nie nałożyć za dużo kleju ( inaczej wyłazi przez materiał :wink: ) . Nowy materiał trzeba dopasować tak aby zostawić mniej więcej 5-6mm zapasu i przyłożyć do płaskiej powierzchni. Po przyklejeniu od przodu resztę materiału wystarczy wepchnąć płaskim śrubokrętem w specjalne rowki dookoła.

Efekt końcowy

Obrazek

Obrazek

cdn :mrgreen:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1827
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: irko »

Bardzo fajnie wygląda.
Ja mam to ze skóry ale jest w kolorze szarym i wygląda jak plastik :|

Awatar użytkownika
marcinvvv
Posty: 460
Rejestracja: 22 sie 2010, 03:57
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: marcinvvv »

kurde fajnie to wyglada. chyba u siebie podzialam

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Tapicerka

Post autor: qberus »

irko pisze: Ja mam to ze skóry ...
Współczuję. Jeździłem testowym Hilem ze skórą i pogłos w środku był tragiczny. Jednak tapicerka z materiału dużo lepiej wygłusza wnętrze.
marcinvvv pisze:kurde fajnie to wyglada. chyba u siebie podzialam
Działaj :D. Mi to zajęło jakieś dwie godziny z okładem z czego godzinkę na pierwsze drzwi, pół na drugie i reszta na pozostałe :mrgreen:. Jak będziesz kupował materiał to zrób test na zadzieranie, gwoździem i/albo rzepem, unikniesz wtedy problemów jakie mnie spotkały :?.

Awatar użytkownika
ktomek
Posty: 366
Rejestracja: 16 wrz 2009, 11:55
Auto: XK, Wrangler, Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: ktomek »

irko pisze:Bardzo fajnie wygląda.
Ja mam to ze skóry ale jest w kolorze szarym i wygląda jak plastik :|
JA mam też skórę w środku, ale sam robiłem u tapicera
Zupełnie inna skóra niż fabryczna, dwa odcienie, fajnie przeszyta no i wyhaftowany HILUX na oparciach :mrgreen:
Jest już ciemno, więc fotek nie porobię, ale wyszło bardzo fajnie (a może się uda)
Dodatkowo mam wytłumione od środka boczki drzwi i same drzwi matą bitumiczną

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Tapicerka

Post autor: qberus »

Zrób te fotki i się pochwal, ciekaw jestem jak wyszło :D.

Kiedyś sam myślałem żeby to zrobić u tapicera ale koszt nowej tapicerki w porównaniu do pokrowców jest kosmiczny. A przy dobrze uszytych pokrowcach różnicy nie widać :wink:.

Wyciszenie warte zachodu ?

Awatar użytkownika
marcinvvv
Posty: 460
Rejestracja: 22 sie 2010, 03:57
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: marcinvvv »

qberus ja mam 1,5 kabiny takze tylko przednie drzwi :) chyba na wiosne sie zabiore za to bo przez ta zime to nic sie nie chce.
Ktomek rowniez to samo pytanie - pomoglo wyciszenie drzwi mata ?

i jeszcze jedno pytanie. u was tez z pod drzwi tak pizga po nogach ? ja jak otworze okno pasazera to przeciag sie robi :)

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: Kwieczor »

marcinvvv pisze:qberus ja mam 1,5 kabiny takze tylko przednie drzwi :) chyba na wiosne sie zabiore za to bo przez ta zime to nic sie nie chce.
Ktomek rowniez to samo pytanie - pomoglo wyciszenie drzwi mata ?

i jeszcze jedno pytanie. u was tez z pod drzwi tak pizga po nogach ? ja jak otworze okno pasazera to przeciag sie robi :)
... a mnie się wydawało, że kostucha już po mnie puka, bo mi w nogi ciągle zimno....
- tak - kal tylko jakiekolwiek okno otworzę - daje jak diabli
p/k

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Tapicerka

Post autor: qberus »

Szczerze powiedziawszy nic takiego nie zauważyłem, ale w zimie okna nie otwieram bo nie palę a w lecie nawet jeśli wieje to tym lepiej :mrgreen:.

Może spróbujcie palić z zamkniętym obiegiem wentylacji i otwartym oknem :idea: :?:

Awatar użytkownika
ktomek
Posty: 366
Rejestracja: 16 wrz 2009, 11:55
Auto: XK, Wrangler, Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: ktomek »

marcinvvv pisze: pomoglo wyciszenie drzwi mata ?
Bardzo
Użyłem maty kupionej w Castoramie na stoisku budowlanym, to taka cienka smołowata z folią ALU z jednej strony.
Długość 10mb, szerokość 30cm (są różne szerokości) do uszczelniania przejścia komin/dach. Polecił mi ją znajomy elektronik, specjalista od CARAUDIO jako 100% zamiennik maty dedykowanej do tego celu, a droższej 10 razy.
Początkowo miała ona pomóc w pozbyciu się wibracji drzwi przy wymianie głośników, ale okazało się że rewelacyjnie wycisza odgłosy z zewnątrz. Okleiłem więc zarówno połać zewnętrzną (dokładnie od środka, od krawędzi szyby aż do otworów odwadniających rzecz jasna) jak i częściowo płaskie powierzchnie plastikowej tapicerki drzwi (plastik wiadomo przenosi echo i wibracje)
W samochodzie jest dużo ciszej, może kiedyś jak będę ściągał tapicerkę z dachu to też wykleję - różnica jest ogromna
Nie mówiąc już o odgłosie zamykania drzwi który zrobił się dużo bardziej elegancki, nie taki ....brzęczący? ( może złego określenia użyłem ale wiadomo o co chodzi)
marcinvvv pisze: i jeszcze jedno pytanie. u was tez z pod drzwi tak pizga po nogach ?
U mnie nie

Poniżej parę fotek tapicerki
Kolorystyka jest może mało wyszukana, ale chcieliśmy dostosować się do kolorystyki fabrycznego wnętrza jaka jest w naszym Hilu, a także praktyczna z punktu widzenia sposobu użytkowania samochodu

Moim zdaniem jest super, także osoby które widziały to w realu mówią że wyszło bardzo fajnie
Mam nadzieję, że nie mówiły tego z grzeczności :wink:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
marcinvvv
Posty: 460
Rejestracja: 22 sie 2010, 03:57
Auto: Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: marcinvvv »

swietnie to wyglada. ja mam seryjne jasne i tez musze cos pomyslec. bo sie brudza okropnie

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Tapicerka

Post autor: qberus »

Skóry za bardzo nie lubię ale muszę przyznać, że wygląda fajnie. No i te fotele z nowszej wersji są wygodniejsze :cry: . A to są pokrowce czy nowa tapicerka bo fotel kierowcy u dołu jakoś dziwnie wygląda :?:

A z tym wyciszeniem to może i ja podziałam :D. Długo Ci to zajęło ?

Awatar użytkownika
ktomek
Posty: 366
Rejestracja: 16 wrz 2009, 11:55
Auto: XK, Wrangler, Hilux
Kontakt:

Re: Tapicerka

Post autor: ktomek »

To jest w całości nowa tapicerka a od dołu połączona z tym materiałem. Sam nie wiem czemu tak zrobili, może żeby nie zniszczyć butami?
To jest zszyte ze skórą i szczerze mówiąc nie od razu to zauważyłem :wink:
A co do skóry - zależy od doświadczeń, ta moja jest zupełnie inna niż fabryczna.
Skóra musi być dobrej jakości żeby sprawiała przyjemność, musi być mięciutka, niezbyt śliska.
W samochodach europejskich parę lat temu była niezbyt przyjemna sztywna skóra. Niszczyła się bardzo.
Teraz znów wchodzi skóra ekologiczna ....
Ja lubię bardzo skórę na siedzeniach i bardzo by mi jej brakowało. Poza tym łatwiej utrzymać czystość.
I nie prawda, że jest gorąca. Tu mam szarą, ale w Jeepie mam czarną i nie ma problemu.
Dodatkowo Jeep ma 220 tyś przebiegu, a na skórze nie ma pęknięć i uszkodzeń. W toyocie LC100 po tym przebiegu skórzany bok siedzenia często wygląda żałośnie..

ODPOWIEDZ