Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Moderator: luk4s7

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: toyotek »

Mam problem. Od jakiegoś czasu podczas ruszania, szczególnie przy zmianie przód tył, słychać dochodzące z tyłu metaliczne - szkliste stukanie - moje podejrzenie padło na krzyżaki, teraz doszły do tego wibracje podczas przyspieszania lub hamowania silnikiem, w czasie jazdy "na luzie" nic się nie dzieje.

Pytanie czy to krzyżaki, jeżeli tak to czy wymieniać wszystkie 3?

czy może to łożysko w podporze wału??.

Czy wał po wymianie krzyżaków wyważa się czy jest to samocentrujący układ.??

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: LEX »

Jeśli słyszysz taki dźwięk jak nawalanie w kowadło, to jest to krzyżak. Co do wału się nie wypowiem.

Po wymianie krzyżaków nie trzeba wyważać wału pod warunkiem, że oznaczyłeś (np dremelem) jego zamocowanie względem flansz oraz że również oznaczyłeś zamocowanie wielowpustu. Uważaj przy wyciąganiu wału i podnoszeniu do góry, bo ja swój uniosłem jak wyczołgałem się spod samochodu i część wału wypadła z wielowpustu w piach. Jednak pomimo, że nie oznaczyłem jego ustawienia to mi nie wibruje.

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: toyotek »

przy ruszaniu słychać bardziej coś jak dzwonienie niewielkim dzwonkiem, lub uderzanie szklanką o metal. a podczas jazdy ogólne dudnienie i wibracje. Jeśli to krzyżaki to ruszając ręką wałem da się to wyczuć, jakiś luz czy raczej ciężko???

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2515
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: kpeugeot »

luz na krzyżaku czuć pod ręką

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: estewes »

Toyotek wejdź pod auto,chwyć wał napędowy dwoma rękoma i poszarp nim we wszystkie strony.
Jak wyczujesz że któryś z krzyżaków ma luz (nawet najmniejszy) i wydaje ten charakterystyczny dźwięk,wtedy kwalifikuje się on do wymiany.Dobrych krzyżaków nie musisz wymieniać.
Proste. :wink:

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: toyotek »

Wszedłem pod auto, chwyciłem za wał i po szarpaniu na wszystkie strony mam dwie obserwacje:
1. Krzyżak przy samym moście ma spore luzy - jakich wymiarów krzyżak tam pasuje ?????????/
2. Podpora wału też ma luz - i tu pytanie - czy tam jest łożysko czy tylko jakaś guma amortyzująca?

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: estewes »

Zajedz do sklepu z częściami do toyoty i powiedz panu co ma luzy a pan da ci właściwy krzyżak i podporę wału. :wink:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18032
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: kylon »

I guma i łożysko.

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: seburaj »

LEX pisze: Po wymianie krzyżaków nie trzeba wyważać wału pod warunkiem, że oznaczyłeś (np dremelem) jego zamocowanie względem flansz
:shock:
a jak zdejmujesz koło to też zaznaczasz jego położenie względem piasty i tak samo montujesz ? :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: estewes »

Seburaj ,pamiętam ze szkoły jak profesor mówił
"powinno się zaznaczać wielowpust oraz flansze i montować w to samo miejsce aby uniknąć wibracji oraz ponownego wyważania"
więc według książki Lex ma rację.Chociaż na chłopski rozum to ....
Również i ja zawsze zaznaczam położenie wału względem flanszy,
Jak nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi. :wink:

Awatar użytkownika
RobertK.
Klubowicz
Posty: 544
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:04
Auto: 4 runner 2LT
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: RobertK. »

Wielowypust zaznaczasz, bo wał jest wyważany w komplecie, ale położenie na flanszach.....chyba że ktoś się mocno uprze i wał wyważa na samochodzie, ale to raczej wyższość świąt wielkanocnych nad świętami Bożego narodzenia w tym przypadku :mrgreen:

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: toyotek »

Rozumiem że podpora wału to łożysko zatopione w gumie która ma za zadanie amortyzować drgania. i jest to rzecz nierozbieralna a dostępna w całości. Co do krzyżaka to wie ktoś jakie ma mieć wymiary, bo z przednim wałem już miałem sporo przygód, tzn, katalog podawał że średnica ma być 29 mm a u mnie było 28.5 i więcej za nic wejść nie chciało. A zmierzyć krzyżak bez jego demontażu jest dość trudno.

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: estewes »

Toyotek jak miałem hila 2.4 na sztywnych mostach i resorach z 95 to tam szły na przedni i tylni wał te same krzyżaki.
a co do podpory wału to tak jak piszesz jest nierozbieralna. :wink:

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: toyotek »

U mnie w przednim wale przy reduktorze - tam gdzie są dwa - były inne niż ten przy moście.
A z tego co się w sklepie z częściami dowiedziałem to do tylnego również są dwa rodzaje.
A tak przy okazji to czy wielowypust się regeneruje czy trzeba po prostu wymienić wał?

miras_m
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 11:12
Auto: LN108

Re: Krzyżaki w tylnim wale - chyba

Post autor: miras_m »

estewes pisze: a co do podpory wału to tak jak piszesz jest nierozbieralna. :wink:
To genuin aso czy zamienniki też sie zdarzają? Podobno od jakiegoś VW LT pasuje ale nie znalazłem konkretów :roll:

ODPOWIEDZ