Wciągara wynośna....?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Wciągara wynośna....?

Post autor: Norick »

Opanowała mnie taka idea...obuć Haluksa w gniazda mocowania do wyciągarki. Założenia są takie by sobie spokojnie spoczywała w domu i nie szargała zawiechy. W związku z tym rodzą się pytania ( nie o typ) tylko o sensowne mocowanie z przodu Haluksa. Nadmieniam że z tyłu mam już gniazdo z wkładanym panelem gdzie można zaistalować dowolny hak na dowolnej wysokości więc tu nie powinno być problemu. Przód...głównie przód ( nie chciałbym się pozbywać firmowego zderzaka) Jak to zrobić?....a najlepiej jak, gdzie i za ile ??

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: drako »

widzialem kilka razy auta z tym systemem , sam mialem w cherokiee tak zrobiona wyciagarke( tylko hand made).... szczerze ? to poracha!
jezeli wciagasz lodke z jeziora to moze byc , ale jezeli auto ma isc w bloto to ten system zupelnie nie dziala. za duzy zwis z przodu itd.
Jezeli hiluxa masz dla siebie ( a nie np w lesingu) to moze gdzies pod paka zamontowac centralnie? tak jak montowane sa mechaniki.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Norick »

hmm, nie twierdzę że to rewelacja. Zastanawia mnie tylko stabilne mocowanie. Czyli co i jak

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8367
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Rokfor32 »

W poniedziałek pyknę fotę takiego mocowania, jak nie zapomnę.

Tyle, że jak @Drako napisał - nie do hardcoru, i nie do megasilnych urządzeń.

A na razie opis słowny - może rozjaśni nieco sprawę. Otóż w Islandii stosuje się haki holownicze zdejmowalne, ale montowane nie na śrubach, tylko teleskopowo w takim czworokątnym gnieździe, i blokowane przetyczką. I co poniektórzy montują identyczne gniazdo również z przodu. Służy albo do manewrowania przyczepą, albo albo targania kinetykiem, albo właśnie do wyciągarki.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Norick »

Dzięki własnie takie mam gniazdo z tyłu a tak myślę, może i z przodu?! :D

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8367
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Rokfor32 »

No więc montuje się takie właśnie gniazdo z przodu, a potem można użyć np. coś takiego:

http://www.arctictrucks.is/?pageId=1559&itemId=ARC00001

Zaleta jest taka, że dobrze zrobione gniazdo nie ogranicza kąta rampowego, a i w przypadku poruszania się wyłącznie po czarnym można w 2 sekundy zdemontować wyciągarkę i wrzucić do garażu. Druga zaleta takiego rozwiązania to taka, że można w razie potrzeby użyć tej samej wyciągarki równie dobrze z przodu jak i z tyłu.

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: milczacy »

Trochę podobny temat z forum4x4
http://www.forum4x4.pl/viewtopic.php?f=15&t=71282

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Norick »

Dzięki Rokfor za linkę i objaśnienia,
Milczący --tam kolega chce mieć coś takiego jak w Starze 266 a nie o to mi idzie :D

Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: perygrynator »

Witam.

Nie ukrywam Panowie, że ten temat jest dla mnie wielce interesujący bo jestem zmuszony zrobić sobie jakiś system by zdejmować wyciągarkę. Problem w tym że nawet przeróbki w aucie które umożliwią mocowanie muszą by jak najprostsze tj niemal niezauważalne. Mieszkam i jeżdżę w Norwegii a tu niczego na przód bez certyfikatów się nie da legalnie założyć (nawet halogenów).

Pozostaje jakiś system szybkiego zaczepiania wyciągarki na przód lub montowanie jej gdzieś głębiej auta. Jak to wygląda lub może wyglądać w praktyce gdy wyciągarka jest montowana pod np paką?

Dodam: Hilux 1991 2.4D, bez dolnej części zderzaka:)


Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: perygrynator »

Tak, to jest to. Drugi link to w sumie to co dał rokofor32 tyle ze lepiej widać z czym to jeść.
Przyznam ze to zmienia formę moich wstępnych projektów. Ciekaw jestem aczkolwiek czy spawy nie będą pękać. i jaka jest grubość ścianek stalowych profili z których zbudowane są te ustrojstwa. Zamierzam zrobić to sam.

W sumie to najbardziej obawiam się spawów w zimie. Ile ton może to wytrzymać przy -25 stopni C?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8367
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: Rokfor32 »

Tyle samo, co przy +100. Zwykła stal konstrukcyjna nie jest jakoś specjalnie wrażliwa na ten zakres temperatur.

Awatar użytkownika
perygrynator
Posty: 85
Rejestracja: 23 paź 2008, 12:07
Auto: Hilux 1991 2.4D xcab
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: perygrynator »

Wykonałem!!! prawie... bo jeszcze jeden spaw został do wykonania i przymocowanie wszystkiego do auta. W efekcie będą dwie dziury w które podłączać się będzie wyciągarkę. Dodatkowo oba elementy spawane (po 2 elementy na stronę), będą połączone z belką ramy za pomocą śrub (jednak spawania wykluczyć się nie da, musi być). Zachorowałem więc pewnie dopiero za kilka dni wszystko skończę. Jak kogoś będzie interesować to wstawię fotki. Albo tak czy siak wstawię... do oceny.

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: milczacy »

Koniecznie wstaw fotki. Wierne grono Hilux'owcow czeka :)

Awatar użytkownika
cosi
Sąd Koleżeński
Posty: 653
Rejestracja: 02 lis 2008, 21:00
Auto: był Hilux'08
Kontakt:

Re: Wciągara wynośna....?

Post autor: cosi »

Patenty są fajne ale ja bym się bał na tym wyciągać :wink:
Mimo wszystko super! Dawaj foty!

Ja znalazłem manual... ale po tajsku! :mrgreen:

ODPOWIEDZ